Site icon Tu Świnoujście

Arktyczne manewry na Morzu Północnym. ORP „Gen. K. Pułaski”

Arktyczne manewry na Morzu Północnym

Gospodarka Morska logoArktyczne manewry na Morzu Północnym. ORP „Gen. K. Pułaski”

Symulowane walki z okrętami podwodnymi, odpieranie ataków z powietrza i morza oraz doskonalenie umiejętności z zakresu koordynacji, współdziałania i dowodzenia. To tylko niektóre ze scenariuszy, które czekają załogę fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” na akwenach Morza Północnego podczas ćwiczenia TG-18.

Załoga ORP „Gen. K. Pułaski” macierzysty port wojenny w Gdyni opuści 8 lutego br. i uda się na jedne z najtrudniejszych manewrów morskich.

W skrajnie niskich temperaturach, sztormowych warunkach i utrudnieniach związanych z manewrowaniem w fiordach załogi okrętów będą zdobywać doświadczenie w prowadzeniu operacji sił połączonych. Gospodarzem ćwiczeń jest Królewska Marynarka Wojenna Norwegii.

Polska fregata prowadzić będzie działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), okrętów nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

Udział w tego typu manewrach znacząco podnosi poziom wyszkolenia marynarzy którego nie można porównać z całorocznym szkoleniem wykonywanym przez załogi polskich okrętów w rejonie Morza Bałtyckiego.

Podczas udziału w międzynarodowych manewrach ORP „Gen. K. Pułaski” zawita do portu w Bergen, gdzie na jego pokładzie 17 lutego odbędą się oficjalne uroczystości nadania Polskiej Szkole w Bergen imienia Marynarki Wojennej RP.

Fregata ORP „Gen. K. Pułaski” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90.

Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

fot. pl.wikipedia.org/Konflikty.pl

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version