Egzekucja komornicza z nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych
Egzekucja komornicza z nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych – czy to w ogóle jest możliwe. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Na wstępie w imieniu własnym i portalu tu.swinoujscie.pl dziękujemy za propozycję tematu kolejnego wpisu. Jest nam niezmiernie miło, gdy otrzymujemy od Państwa propozycje artykułów, bo to dla nas dowód, że teksty, które redagujemy są dla Państwa interesujące i pomocne.
To Państwo – Czytelnicy jesteście dla nas najważniejsi, dlatego już dzisiaj ustosunkujemy się do problemu egzekucji komorniczej z nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, tak żeby Czytelniczka nie musiała zbyt długo czekać na odpowiedź.
Pytanie Czytelniczki jest o tyle interesujące, że zbliża się okres, w którym gorączkowo będą wypełniane zeznania podatkowe.
Ci którzy przewidują, że otrzymają zwrot podatku zapewne stosunkowo szybko prześlą swoje zeznanie do urzędu skarbowego, a ci którzy będą mieli do zapłaty podatek dochodowy od osób fizycznych z pewnością będą zwlekali ze złożeniem deklaracji prawie, że do ostatniej chwili.
Warto dodać, że zgodnie z Ordynacją podatkową urząd ma 3 miesiące od otrzymania PITa na zwrot podatku. Zwrotu dokonuje się bądź na rachunek bankowy, bądź przekazem pocztowym.
W tym miejscu przypominamy, że podatnik powinien archiwizować wszelkie dowody, które pozwalają mu na skorzystanie z „dobrodziejstw podatkowych” przez 5 lat od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy – jeśli chodzi o tegoroczne zeznanie roszczenie fiskusa przedawni się dopiero z końcem 2023r.
Wracając do pytania – odpowiedź na nie daje art. 902 (2) Kodeksu postępowania cywilnego, w którym ustawodawca w sposób niebudzący wątpliwości określa, że zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ordynacji podatkowej obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.
Czytelniczka wskazała w pytaniu, że rozlicza się wspólnie z małoletnim dzieckiem i jak przypuszczam to dzięki takiemu rozliczeniu może liczyć na zwrot podatku, czy wtedy także możliwe jest zajęcie?
Otóż tak, niestety. Ulga z tytułu posiadania dzieci przysługuje podatnikowi/podatnikom rodzicom, a nie dzieciom stąd komornik prowadzący egzekucję z majątku należącego do dłużnika będzie uprawniony do dokonania zajęcia także powstałej nadpłaty.
Warto wiedzieć, że komornik prowadzi egzekucję w sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika i będzie związany wnioskiem dłużnika w zakresie przedmiotu, z którego ma dokonać zajęcia.
Przytoczony powyżej ust. 1 art. 902(1) KPC posługuje się rocznym terminem.
Jest to termin końcowy skuteczności zajęcia, które obejmuje zarówno wierzytelności z tytułu nadpłaty jak i zwrotu podatku powstałych przed upływem rocznego terminu od doręczenia zawiadomienia o zajęciu.
Nieistotne jest natomiast w jakim okresie nastąpiło stwierdzenie tejże nadpłaty.
Wobec powyższego, po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego kwestia możliwości zajęcia zwrotu czy nadpłaty podatku nie budzi już wątpliwości i może być dokonana przez komornika.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości Czytelników.
Zachęcamy do podsyłania propozycji kolejnych tematów.
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście