Krajowa mapa zagrożeń jest skuteczna
Krajowa mapa zagrożeń jest skuteczna.
Już prawie półtora roku funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie zachodniopomorskim. Wiele można się z niej dowiedzieć, jakie sygnały zgłaszają policjantom mieszkańcy i które z nich potwierdziły się.
Taki rodzaj współdziałania przynosi pożądane efekty. Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o określonych zagrożeniach występujących w okolicy. Z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń. Każde z nich jest weryfikowane przez policjantów.
Jest to doskonałe narzędzie, które szybko i czytelnie pozwala wskazać zaobserwowany problem związany z bezpieczeństwem w różnych dziedzinach. Sygnały naniesione przez mieszkańców naszego województwa na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci sprawdzają i weryfikują.
Te potwierdzone mają dalszy ciąg i konsekwencje. Od września 2016 roku gdy KMZB zaczęła funkcjonować na terenie województwa zachodniopomorskiego policjanci odczytali 21.650 zdarzeń, wskazanych przez mieszkańców jako te, które są według nich niebezpieczne i wymagają interwencji Policji. 9.604 zgłoszenia, czyli ponad 46 procent zostało przez mundurowych potwierdzonych.
Wiele sygnałów podlega nadal weryfikacji.
Spośród nich najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, a także przekraczania dopuszczalnej prędkości. W tych przypadkach policjanci stosowali pouczenia, ale też nie obyło się bez mandatów karnych.
Prawie dwa tysiące zgłoszeń dotyczyło niewłaściwej infrastruktury drogowej. Dlatego też, działając w tym zakresie, policjanci kierowali pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości.
Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami i reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Wejdź na stronę internetową Policji: Krajowa mapa zagrożeń
To narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Wskaż miejsca, w których chcesz częstszych patroli Policji. Podkreślamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
asp.szt. Anna Gembala