Cel 26 finału WOŚP i jego znaczenie dla szpitali w mniejszych miastach.
Cel 26 finału WOŚP i jego znaczenie dla szpitali w mniejszych miastach.
Neonatologia? Dlaczego to słowo jest ważne?
26. Finał WOŚP nosi tytuł „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.
Co to oznacza? I jakie to ma znaczenie dla szpitala w Świnoujściu i w innych mniejszych miejscowościach?
Neonatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym.
W Polsce funkcjonuje 3-stopniowy podział oddziałów noworodkowych ze względu na ich poziom specjalizacji. Większość oddziałów, zajmujących się dziećmi przychodzącymi na świat, to oddziały podstawowe, tzw. I oraz II stopnia referencyjności. III stopień to placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne, na które trafiać mają dzieci z potrzebą intensywnej opieki medycznej i zaawansowanego leczenia.
W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy właśnie dla oddziałów podstawowych. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.
Jak nie trudno się domyślić, szpital w Świnoujściu nie jest jednostką specjalistyczną. Ten finał wyjątkowo mocno będzie więc wspierał małe miejscowości, będzie „wyrównywał szanse”. W myśl tego finału, każda mama ze swoją nowo narodzoną pociechą ma mieć równe szansę na powodzenie porodu, bez względu na to czy los sprawi że poród odbywa się w mieście np. stołecznym czy też w mieście mniejszym bez specjalistycznego oddziału.
W tym roku szczególnie silnie trzymajmy kciuki za powodzenie zbiórki bo ewentualny sukces może w przyszłości pomóc mamom i nowo narodzonym mieszkańcom niewymiernie.
Kamil Kwiatkowski