Podsumowanie 2017 oraz plany na 2018 w Muzeum Narodowym w Szczecinie
Podsumowanie 2017 oraz plany na 2018 w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz plan na 2018 plik do pobrania. Frekwencja w 2017 roku 154 987.
___________________________________ Styczeń 2017
W styczniu, szczecinianie wciąż chętnie odwiedzali otwartą miesiąc wcześniej wystawę „Od wzlotów ducha po światła rozumu. Ryciny francuskie”. Ekspozycja była pierwszą prezentacją grafiki francuskiej w MNS, stanowiącej istotną część zbiorów instytucji. Zwiedzający obejrzeli 189 cennych dzieł, powstałych między końcem
XVI i początkiem XVII wieku, w tym prac tak wybitnych artystów, jak Claude Lorrain, Jacques Callot, Claude Mellan, Abraham Bosse, Jean-Jacques de Boissieu, Honoré Daumier, André Derain.
Dziewiętnaście najlepszych plakatów, wyróżnionych w międzynarodowym konkursie „Rotmistrz Pilecki. Bohater niezwyciężony.
Raport z Auschwitz”, zaprezentowano na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wernisaż odbył się 10 stycznia. Konkurs, objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ogłosiła krakowska Fundacja Gdzie. Wpłynęło aż 150 prac z Polski, Kanady, Ekwadoru, Ukrainy, Niemiec i Japonii.
13 stycznia, w przestrzeni przeznaczonej na potrzeby projektu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!” (w holu skrzydła północnego, na pierwszym piętrze Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego ), rozpoczął się pokaz specjalny dzieł Władysława Strzemińskiego, znajdujących się w kolekcji MNS. Miniekspozycja objęła obraz olejny „Kłosy” z 1950 r. oraz pięć prac wykonanych w innych technikach (grafika, rysunek, szkic), z lat 1934-1951.
20 stycznia, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, miało miejsce wydarzenie specjalne: „Nocne odczarowywanie wudu”. Impreza towarzyszyła wystawie „Sztuka królestwa Dahomeju”, przybliżającej kulturę królestwa, istniejącego na terytorium dzisiejszego Beninu. W przestrzeniach ekspozycyjnych odbyły się wykłady, koncerty, projekcje filmów. Goście nocnego przedsięwzięcia mogli również wziąć udział w zwiedzaniu kuratorskim.
Od 26 do 29 stycznia 2017 roku trwały obchody pierwszych urodzin Centrum Dialogu Przełomy (MNS–CDP). Dla zwiedzających przygotowano szereg wydarzeń specjalnych: oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej, ekspozycję specjalną „Magazyn otwarty CDP”, grę muzealną „Odkryj tajemnicę Przełomów”, pokaz grupy rekonstrukcyjnej, projekcje multimedialne, debatę „Jak Przełomy zmieniły Szczecin” i promocję książki Macieja Kowalewskiego „Protest miejski.
Przestrzenie, tożsamości i praktyki niezadowolonych obywateli miast”. Centrum Dialogu Przełomy to najmłodsza z filii Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawa stała przypomina kluczowe wydarzenia dla Pomorza Zachodniego, Polski i Europy, mające miejsce w latach 1939-1989.
Tworzą ją muzealia wyeksponowane w gablotach, dokumenty, zdjęcia, filmy, materiały audio w infokioskach, na ekranach i monitorach, dźwięki w stanowiskach odsłuchowych i z tzw. pryszniców dźwiękowych.
Ekspozycja to również dzieła sztuki zamówione u współczesnych artystów specjalnie dla Muzeum Narodowego w Szczecinie. CDP to również jedna z wizytówek Szczecina, wielokrotnie wyróżniania najcenniejszymi architektonicznymi nagrodami.
W styczniu, dr Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie został laureatem Nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego, w kategorii „Nagroda dla pracownika nauki za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa”.
Kapituła, pracująca pod przewodnictwem prof. dr. hab. Wojciecha Kowalskiego, uhonorowała dyrektora Kacprzaka za publikację „Kolekcje Ziemi Obiecanej. Zbiory artystyczne łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej w latach 1880-1939”, wydanej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Uroczystość odbyła się w krakowskich Sukiennicach, 20 stycznia 2017 roku.
________________________________________ Luty 2017
Początek lutego upłynął pod znakiem performensu. 9 lutego, w Muzeum Narodowym w Szczecinie-Muzeum Sztuki Współczesnej, otwarta została wystawa „Antoni Karwowski. Sekretna czerń mleka”, będąca próbą zarysowania pola performerskiej działalności Antoniego Karwowskiego.
Ekspozycja prezentowała dokumentację wczesnych, antysystemowych akcji performerskich Karwowskiego z czasów PRL, podejmowanych we współpracy ze Zbigniewem Oleszyńskim w ramach Grupy „A” oraz wybrane projekty
i cykle, realizowane indywidualnie od lat 90.
Do chwili obecnej. Wystawie towarzyszyła polsko-angielska monografia, poświęcona twórczości Karwowskiego. Jednym z wydarzeń w ramach ekspozycji było także polsko-niemieckie seminarium „Sztuka akcji- moment i upływ czasu”. Udział w nim wzięli, między innymi: Antoni Karwowski, Artur Tajber, Boris Nieslony, Artur „Arti” Grabowski, Ralf Filges i Stephan Us.
12 lutego odbył się finisaż wystawy „Od wzlotów ducha po światła rozumu. Ryciny francuskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Narodowego w Warszawie”, którą przez trzy miesiące można było oglądać w gmachu przy Wałach Chrobrego. Na zakończenie, wykład „Stulecia mijają, czas stoi w miejscu, wygłosiła dr Ewa Gwiazdowska, kurator ekspozycji.
Okres ferii szkolnych był w muzeum czasem zajęći warsztatów dla dzieci i młodzieży.
Z oferty edukacyjnej skorzystać można było w Centrum Dialogu Przełomy oraz gmachu MNS na Wałach Chrobrego. W tym ostatnim, spotkania prowadził gość specjalny: Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MuBaBaO.
Finisażem 26 lutego zakończyła się wystawa „Sztuka królestwa Dahomeju”, trwająca w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych od 14 października.
27 lutego, na placu Solidarności stanęła wystawa, zorganizowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” poświęcona była ważnym postaciom polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez NKWD i UB.
Otwarcie ekspozycji związane było z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającym 1 marca, a jej celem – prezentacja wyników prac, prowadzonych przez IPN oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956” oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).
W lutym ogłoszono, że Muzeum Narodowe w Szczecinie otrzymało dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup kolekcji sztuki dogońskiej (116 tys. zł), i II etap modernizacji oddziału MNS przy ulicy Staromłyńskiej 1 (60 tys. zł).
Ponadto Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej – Szczecin otrzymała dotację na zakup dzieł związanych z organizacją wspólnej wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie „Szczecińskie awangardy” (67,6 tys. zł)
____________________________________ Marzec 2017
3 marca, na Wałach Chrobrego otwarta została wystawa „Książka żywa”, zorganizowana wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Pokazano na niej prace 46 artystów ASP, aktywnych i nagradzanych w międzynarodowych konkursach. Ekspozycja pokazała różne sposoby myślenia o książce i tworzenia jej formy.
Tydzień później, 10 marca, również w gmachu MNS przy Wałach Chrobrego, otwarto ekspozycję „Plakat polski ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce i Misji Polskiej w Orchard Lake”, złożoną z około stu prac, stanowiących fragment jednej z największych kolekcji plakatów polskich na obczyźnie.
Prezentowane dzieła historycznie dotyczyły II Rzeczypospolitej, w której grafika użytkowa odgrywała ogromną rolę w działaniach patriotycznych oraz zaspokajała potrzebę państwa w działaniach informacyjno-propagandowych.
Na spotkanie promocyjne książki Sławomira Doburzyńskiego „Kluczowa dekada. Degradacja, kryzys czy impuls dla samorządu Pomorza Zachodniego?” zaprosiło 15 marca Centrum Dialogu Przełomy. Promocja połączona została z dyskusją o perspektywach rozwoju Szczecina i regionu oraz wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami.
Udział w niej wzięli: prof. Aneta Zelek (Zachodniopomorska Szkoła Biznesu), prof. Marek Dutkowski i dr Maciej Kowalewski z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zbigniew Jagniątkowski z Instytutu Studiów Regionalnych.
Po raz szósty już, Muzeum Narodowe współorganizowało Dni Kultury Żydowskiej Adlojada (20-26 marca). Tematem przedsięwzięcia była pamięć.
Wystawy, dyskusje, spektakle, koncerty, wykłady, warsztaty i prezentacje dotyczyły znaczenia pamięci indywidualnej, a także roli pamięci zbiorowej w budowaniu oraz podtrzymywaniu tożsamości lokalnej i regionalnej. Wśród gości znaleźli się m.in. Kazimierz Barczuk, ks. Andrzej Draguła, Jakub Kornhauser, Joanna Lisek, Artur Daniel Liskowacki, Magdalena Palica, Piotr Weiser, Gniewomir Zajączkowski, Konrad Zieliński.
___________________________________ Kwiecień 2017
4 kwietnia, na placu Solidarności otwarta została wystawa „Pojednanie/Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 roku”, powstała we współpracy z Maximilian-Kolbe-Stiftung, Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” oraz IPN. Zorganizowana z okazji 50. rocznicy wymiany listów pojednania pomiędzy episkopatami Polski i Niemiec ekspozycja, prezentowała proces polsko-niemieckiego pojednania po II wojnie światowej.
W weekend 8-9 kwietnia, w gmachu MNS przy Wałach Chrobrego odbywał się tradycyjny Jarmark Wielkanocny, z warsztatami, zajęciami edukacyjnymi dla dzieci oraz kiermaszem rękodzieła.
11 kwietnia, podczas konferencji prasowej, oficjalnie zaprezentowane zostały nowe nabytki Muzeum Narodowego w Szczecinie. To obrazy: „Port w Hamburgu w świetle księżyca” Louisa Douzette’a z 1894 r., „Dyliżans nad morzem. Droga z Libawy do Połągi” Stanisława Witkiewicza (po 1884 r.), obrazy i książki Zbigniewa Makowskiego powstałe w latach 1972-2014, grafiki Zygmunta Januszewskiego z lat 1987-2003 oraz praca Franciszka Starowieyskiego „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności” z cyklu „Teatr Rysowania”.
26 kwietnia, w Centrum Dialogu Przełomy, swoją książkę, zatytułowaną „Co nam zostało z tamtych lat” promował Jerzy Eisler. Pozycja przybliża codzienne życie w czasach PRL-u.
________________________________________ Maj 2017
Sympozjum, towarzyszące wystawie „Plakat polski ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce i Misji Polskiej w Orchard Lake”, odbyło się 11 maja.
Wykłady wygłosili: Lech Karwowski – dyrektor MNS, dr Agnieszka Chmielewska (Centrum Europejskie UW), Marcin Chumięcki – Dyrektor The Polish Mission of the Orchard Lake Schools, Dariusz Subocz – Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, Mariusz Knrowski – Kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz dr Szymon Piotr Kubiak z MNS.
13 maja, na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, wystąpił jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych klawesynistów – Marcin Świątkiewicz. Koncert zorganizowano we współpracy z Fundacją Akademia Muzyki Dawnej.
Tegoroczna Europejska Noc Muzeów odbyła się 20 maja. Program jej obchodów w MNS objął m.in. otwarcie wystawy „Projekt: Kobiety. Władza” Maksymiliana Ławrynowicza (sala przedświetlikowa, gmach na Wałach Chrobrego), prezentację konstrukcji, zbudowanej ze starych żelazek z kolekcji Działu Etnografii Pomorza MNS, miniprezentację rysunków Stanisława Noakowskiego z lat 1917-1919 (cykl „Nie(ch) żyją Mistrzowie!”), warsztaty edukacyjne, koncerty muzyczne i projekcje filmowe.
Możliwość darmowego zwiedzania wystaw poszerzona została o ofertę wyjazdu do Gryfic, na Wystawę Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych.
W maju, MNS otrzymało także prestiżowe wyróżnienia. I tak I Nagrodą w XXXVII Konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne” uhonorowano wystawę stałą w Centrum Dialogu Przełomy, wyróżnienie zaś, w kategorii „Projekty naukowo-badawcze” otrzymał projekt dra Szymona Piotra Kubiaka „Daleko od Moskwy. Gérard Singer i sztuka zaangażowana”.
Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i tytuł Zachodniopomorskiego Muzealnego Wydarzenia 2016, w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Oddział Zachodniopomorski otrzymały ekspozycje „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki. Kolekcja Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie” oraz „Sztuka królestwa Dahomeju z kolekcji Birgit Schlothauer i Gustava Wilhelma”.
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy otrzymało Grand Prix VI edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI.
___________________________________ Czerwiec 2017
7 czerwca, w Muzeum Narodowym w Szczecinie otwarta została wystawa „Malczewscy. Figura syna”. Zaprezentowano na niej obrazy Jacka i Rafała Malczewskich z kolekcji MNS oraz zbiorów innych muzeów i prywatnej kolekcji.
W podzielonej na trzy części wystawie, pokazano wzajemne relacje między obydwoma artystami, role społeczne, z którymi musieli się konfrontować oraz ich podejścia do tematu ojczyzny.
Plenerowa ekspozycja „Operacja papież”, otwarta 11 czerwca na Jasnych Błoniach, a następnie przeniesiona 16 czerwca na plac Solidarności, to kolejne wydarzenie, współorganizowane przez MNS. Przybliżała ona kulisy przygotowań wizyty Jana Pawła II w Szczecinie w 1987 roku.
Na dwudziestu planszach zaprezentowano zdjęcia i dokumenty z epoki. Część materiałów eksponowano po raz pierwszy.
W dniach 20-26 czerwca, Muzeum Narodowe w Szczecinie uczestniczyło w projekcie „Logosfera”, realizowanym ze szczecińskim zakonem ojców dominikanów. Odbyły się seminaria, spotkania i warsztaty, dotyczące między innymi teologii, filozofii, psychologii oraz kultury.
Otwarta została wystawa „Skarby dominikanów”, na której prezentowano rzeźby i obrazy z kolekcji MNS oraz ornaty z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu i dokumenty z Archiwum Państwowego w Szczecinie.
29 czerwca, w Muzeum Tradycji Regionalnych otwarto wystawę „Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii”. Zgromadzono na niej blisko 300 zabytków archeologicznych (od starszej epoki kamienia do średniowiecza), pochodzących z dawnych osiedli, odkrytych w grobach i skarbach.
______________________________________ Lipiec 2017
W dniach 5-11 lipca, przeprowadzona została kampania promocyjna „Muzeum nad morzem”. W ciągu tygodnia, pracownicy Działu Komunikacji Społecznej, na rowerach dojechali do dwudziestu nadbałtyckich miejscowości.
W sześciu największych kurortach, wieczorami uruchamiano Mobilne Punkty Informacyjne, odbywały się również „Pokazy Szalonego Profesora”, czyli pokaz chemicznego eksperymentu z ciekłym azotem.
W lipcu miały także miejsce wydarzenia towarzyszące wystawie „Malczewscy. Figura syna”: wykłady, dyskusje i oprowadzania kuratorskie. W muzeum udostępnione były wystawy stałe i czasowe.
____________________________________ Sierpień 2017
5 sierpnia, w MNS na Wałach Chrobrego otwarta została wystawa fotografii Marka Czasnojcia „Wiatr i żagle”. 60 prac artysty składało się na autorską prezentację regat the Tall Ship Races, z uwypukleniem roli polskich żeglarzy i jednostek.
Wystawie towarzyszyła ekspozycja artefaktów i filmów archiwalnych, związanych z uczestnictwem Polski i polskich jednostek w regatach.
11 sierpnia, w gmachu MNS na Wałach Chrobrego odbył się wernisaż ekspozycji „Zofia Rydet. Fotografie”. Prezentacja złożona była z części cykli fotograficznych artystki: „Czas przemijania”, „Nieskończoność dalekich dróg”, „Świat uczuć i wyobraźni” i w wersji cyfrowej fragmentów „Zapisu socjologicznego”.
Współorganizatorami wystawy były krakowska Fundacja Zofii Rydet oraz świnoujska galeria Miejsce Sztuki 44.
___________________________________ Wrzesień 2017
Muzeum było partnerem muzycznego widowiska „Sierpniowe Przełomy”. Odbyło się ono 2 września, na placu Solidarności. W programie znalazły się największe filmowe przeboje w wykonaniu Orkiestry Opery na Zamku i występ zespołu Chorzy. Całość poprowadził Tomasz Raczek.
15 września, w gmachu MNS przy Wałach Chrobrego otwarta została wystawa „Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka”. Przybliżyła ona kulturę Dogonów – ludu zamieszkującego masyw Bandiagary w południowo-centralnej części Republiki Mali. Wystawie towarzyszył program wydarzeń edukacyjnych, złożony z wykładów i oprowadzań kuratorskich.
16 września, na dziedzińcu MNS-Muzeum Tradycji Regionalnych, odbył się koncert zatytułowany „Bulgarico”, będący odsłoną Meisinger Music Festivalu. Utwory Schuberta, Gershwina i Ourkouzounova zagrali Mie Ogura (flet) i Atanas Ourkouzounov (gitara).
Wystawa „Nieważne, gdzie jestem. Tymoteusz Lekler” otwarta została 22 września w gmachu MNS przy Wałach Chrobrego. Na ekspozycję złożyły się fotografie, wykonane przez artystę w różnych miastach świata. Widać na nich nieoczywiste detale krajobrazu, niepozwalające na natychmiastową identyfikację miejsca, w którym zostały uwiecznione.
________________________________ Październik 2017
W dniach 6-7 października, spotkaniami na Wałach Chrobrego z Andrzejem Pawełczykiem ze świnoujskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 oraz Marią Sokół-Augustyńską i Zofią Augustyńską-Martyniak z Fundacji im. Zofii Rydet z Krakowa, zakończyła się wystawa „Zofia Rydet. Fotografie”.
7 października, w Centrum Dialogu Przełomy, otwarta została Wystawa Twórców Tkaniny Artystycznej „Delikatność”. Pokazano na niej prace prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler, Honoraty Werszler, Jolanty Brejdak, Agnieszki Godszling, Lilianny Borowskiej, Rafała Werszlera i Aleksandry Gisges-Daleckiej.
Promocja książki „Ta nasza młodość… Jak dorastało się w PRL?” Tomasza Ławeckiego i Kazimierza Kunickiego, odbyła się 13 października w Centrum Dialogu Przełomy. W spotkaniu, będącym częścią Festiwalu Czytania „Odkrywcy wyobraźni”, udział wziął pierwszy z autorów. Dyskusję poprowadził Michał Ogórek.
Na nową wystawę zaprosiło 20 października Muzeum Historii Szczecina MNS. „Na zachód przybyli nauczyciele. Janina Szczerska- pedagog w nowej rzeczywistości” przypomniała postać nauczycielki i pierwszej dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Jej losy stały się kanwą opowieści o kształtowaniu się systemu oświaty w powojennym Szczecinie.
25 października, w MNS–CDP odbyła się debata „Sowieckie represje przeciwko Polakom. Stan i perspektywy badań.”, podczas której omówione zostały główne problemy i wyzwania naukowe, związane z badaniami relacji między Sowietami, a Polskim Państwem Podziemnym.
Udział w dyskusji wzięli: dr Łukasz Adamski i dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, prof. Grzegorz Hryciuk z Uniwersytetu Wrocławskiego dr Mariusz Zajączkowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
31 października to wernisaż prezentacji „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” w MNS-Muzeum Tradycji Regionalnych. Zgromadzono na niej najistotniejsze zabytki z dorzecza Odry i Wisły (III-VI w.), wzbogacone o kilka znalezisk z obszarów nadczarnomorskich i z terenów Francji.
Całość ilustruje różnorodność społeczną na ziemiach polskich oraz udział w transformacjach w dobie wielkiej wędrówki ludów. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawskie, we współpracy z jedenastoma muzeami.
___________________________________ Listopad 2017
7 listopada, w MNS-CDP otwarta została wystawa „Amerykański wizjoner. Życie i czasy Johna F. Kennedy’ego”, pokazująca dramatyczne życie amerykańskiego prezydenta. Zdjęcia na niej wykorzystane pochodzą z Biblioteki Kennedy’ego, zbiorów Getty Images, prywatnych kolekcji oraz archiwów rodziny Kennedych.
Od 10 listopada, w MNS-Muzeum Sztuki Współczesnej zwiedzać można wystawę „Zbigniew Beksiński – opowieść cieniem”. To ekspozycja, obejmująca 10 obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku i Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz multimedialną prezentację 3D, eksplorującą świat obrazów Beksińskiego.
11 listopada, w MNS-CDP otwarta została ekspozycja „Myślę: wolność”. Wystawa towarzyszyła obchodom Święta Niepodległości. Zgromadzone na niej pamiątki miały przypominać symbole niepodległościowe przed 1918 rokiem, w okresie międzywojennym, wojennym, PRL-u oraz po upadku komunizmu w 1989 roku.
23 listopada, w gmachu MNS na Wałach Chrobrego, uroczyście otwarto „Szczecińskie awangardy”. Wystawę, wspólnie z MNS przygotowali: Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Kunsthaus Dahlem w Berlinie i Bernhard-Heiliger Stiftung w Berlinie.
Ramy pokazu stanowi lokalny kontekst – dzieje dwóch instytucji o mieszczańskim rodowodzie, muzeum i uczelni artystycznej. Ekspozycja zestawia dzieła historyczne z ich współczesnymi reinterpretacjami lub świadectwami ciągłości idei awangardy.
W Centrum Dialogu Przełomy odbyło się dwudniowe seminarium „Progi Pamięci”. Punktem wyjścia do społecznej debaty na temat polityki historycznej oraz kultury pamięci były dyskusje panelowe z udziałem dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych. Spotkanie pozwoliło zdefiniować zawarte w tytule „progi pamięci”, o które wciąż potykamy się, rozmawiając w Polsce o przeszłości.
Spotkanie różnych środowisk przyniosło wiele ciekawych wątków, pozwoliło na wymianę opinii, sformułowanie wniosków, a także wprowadziło wiele nowego w publiczny dyskurs dotyczący historii i pamięci.
___________________________________ Grudzień 2017
6 grudnia w Centrum Dialogu Przełomy MNS Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki zainaugurowała obchody 100-lecia relacji polsko-amerykańskich. Było transmitowane na żywo z Warszawy przemówienie Ambasadora Paula W. Jonesa, konkursy dla młodzieży oraz wielki tort.
8 grudnia w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego otwarta została wystawa prezentująca najlepsze zdjęcia laureatów i uczestników VIII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka
w obiektywie”.
Konkurs to pretekst do tego, aby sprowokować uczestników do patrzenia na świat matematycznym okiem. Dotychczasowe osiem edycji Konkursu pozwoliło zgromadzić ponad 43-tysięczny zbiór fotografii pochodzących z całego świata.
Po raz czwarty na placu Solidarności – dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy – zapłonęły znicze układające się w napis GRUDZIEŃ ‘70. W ten sposób przypominamy o zabitych i rannych w grudniowej rewolcie w 1970 roku, podczas której zginęło w Szczecinie 16 osób. Na placu i w jego okolicach z rąk wojska i milicji śmierć poniosło wówczas 12 osób.
____________________________________ Nieustannie…
Bez chwili wytchnienia, przez cały rok pracują edukatorzy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Praktycznie codziennie odbywają się zajęcia, warsztaty, wykłady, muzealne gry i zabawy, organizowane są konkursy i wydarzenia specjalne.
Pracownicy Działu Edukacji MNS prowadzą także lekcje muzealne w szpitalach i małych miejscowościach.
W regularnych cyklach odbywają się m.in.: Akademia Antyczna, Akademia Historii Sztuki, Akademia Gryfa, Akademia Brzdąca, Akademia Malucha, Akademia Juniora, Rysujemy w Muzeum.
Szczegółową ofertę edukacyjną Muzeum Narodowego w Szczecinie można odnaleźć w Informatorze Edukacyjnym, także w wersji elektronicznej.
Plan wystaw na 2018: Plan wystaw Muzeum Narodowego w Szczecinie w 2018 roku
Daniel Źródlewski rzecznik prasowy