Coraz mniejszy dorsz bałtycki.
Dorsz bałtycki jest coraz mniejszy – twierdzą naukowcy z Centrum Morza Bałtyckiego Uniwersytetu w Sztokholmie, cytowani przez Informacyjną Agencję Radiową.
Zadaniem badaczy, proces ten to następstwo błędnej polityki zrównoważonego rybołówstwa. Teraz ryby są wątłe i nie osiągają wcześniejszych rozmiarów.
– Zostały wyłowione duże sztuki dorsza, które dziś są rzadkością w Bałtyku. Ich rozmiar z 40 cm w latach 90. zmniejszył się do 30 centymetrów – powiedział szwedzkiemu radiu Henrik Svedang, jeden z autorów badania, cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową.
Naukowcy wskazują, że odrzucanie niewymiarowych sztuk dorsza oraz wprowadzenie większych oczek w sieciach miało przyczynić się do odrodzenia tego gatunku w Bałtyku.
Spowodowało jednak zmiany w ekosystemie – ryby te dużo wcześniej niż kiedyś konkurują o pokarm oraz zaczynają rozmnażanie osiągając zaledwie połowę rozmiaru z końca XX w.
Badacze podkreślają, że takie zachowanie dorsza może oznaczać, że zaszły już pewne zmiany genetyczne, a brak drapieżnych ryb w Morzu Bałtyckim zakłóci równowagę środowiska morskiego – podaje Informacyjna Agencja Radiowa.
Od 2015 r., po wprowadzeniu europejskiego zakazu odrzutów ryb przy połowach, rybacy muszą przywozić do portu wszystkie wyłowione ryby, niezależnie od ich rozmiaru.
fot. pixabay.com/susawinq
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/