Aktywny i bezpieczny senior
Aktywny i bezpieczny senior – policjanci na warsztatach profilaktycznych z seniorami.
W trosce o bezpieczeństwo seniorów policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu spotkała się z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Centrum Socjalnego „Caritas”.
Podczas przeprowadzonych warsztatów m.in. zaprezentowano scenki filmowe obejmujące temat bezpieczeństwa osób starszych w zakresie oszustw, przemocy domowej, kradzieży rozbójniczej, zagrożeń w ruchu drogowym, zachowań suicydalnych oraz samotności. Uczestnicy spotkania otrzymali osobiste alarmy, odblaski i ulotki.
Policjanci od wielu lat dbają o bezpieczeństwo najstarszej części społeczeństwa. W minionych miesiącach funkcjonariusze w Wydziale Prewencji KWP w Szczecinie opracowali projekt pn. „Aktywny i bezpieczny senior – dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa”, który został współfinansowany ze środków Wojewody Zachodniopomorskiego w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.
Projekt, którego partnerem było Stowarzyszenie SOS dla Rodziny w Szczecinie, otrzymał Honorowy Patronat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
W ramach przedsięwzięcia zrealizowane zostały filmy profilaktyczne, obejmujący 6 scenek związanych z bezpieczeństwem starszych osób, spot radiowy oraz druk i zakup materiałów profilaktycznych, utrwalających zasady jakimi należy się kierować, aby uniknąć zagrożeń charakterystycznych dla seniorów.
Świnoujscy policjanci w swoich działaniach profilaktycznych wykorzystali jedno z narzędzi przedsięwzięcia – film i w minionych dniach spotkali się z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Centrum Socjalnego „Caritas” i przeprowadzili z nimi warsztaty.
Seniorzy mieli możliwość zapoznania się z nagranymi sekwencjami filmowymi obejmującymi temat bezpieczeństwa osób starszych w zakresie oszustw metodą „na policjanta”, oszustw metodą „na szklankę wody”, samotności, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowań ryzykownych przy bankomacie oraz przemocy domowej, mających odzwierciedlenie sytuacji dziejących się w rzeczywistości.
Po ich obejrzeniu wywiązała się dyskusja, każdy z uczestników przytaczał przykłady, z jakimi zetknął się w ostatnim czasie. Policjanci wyjaśnili seniorom mechanizmy i sposoby działania oszustów, tłumaczyli jak postępować w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia, a co najważniejsze, gdzie szukać pomocy, gdy stanie się coś złego.
Na zakończenie spotkania wręczono uczestnikom spotkania elementy odblaskowe, ulotki oraz alarmy osobiste, które po uruchomieniu wydają bardzo głośny sygnał informujący otoczenie o niebezpieczeństwie , w jaki znalazł się senior.
Nowatorska metoda pracy warsztatowej spotkała się z dużym uznaniem seniorów, którzy w wypełnionych ankietach ewaluacyjnych bardzo wysoko ocenili spotkanie z funkcjonariuszami.
asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu