Otwarcie Centrum Usługowo-Doradczego w Świnoujściu
Otwarcie Centrum Usługowo-Doradczego w Świnoujściu.
W czwartek 30 listopada 2017 roku o godzinie 11.00 nastąpi oficjalne otwarcie Centrum Usługowo-Doradczego w Świnoujściu. Biuro mieści się przy ul. Piastowskiej 62 (obok ZUS).
CUD utworzony został w ramach projektu „Transgraniczna sieć Centrum Usługowo- Doradczych Euroregionu Pomerania wraz z Powiatem Märkisch Oderland”.
W projekcie uczestniczy 9 partnerów z Polski i Niemiec, jednym z nich jest w tym Gmina Miasto Świnoujście.
Projekt realizowany jest przy wsparciu środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a okres jego realizacji obejmuje lata 2017- 2020.
Różnice w mentalności, brak wiedzy o kraju sąsiada utrudniają nie tylko współpracę instytucji lecz również kooperację pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami.
Odmienne systemy prawne i brak umiejętności językowych spowalniają integrację rynków, transgraniczną mobilność MŚP i stanowią tym samym bariery wzrostu. Tu zaczyna się praca Sieci Centrów Usługowo Doradczych w Euroregionie Pomerania.
Jednym z najważniejszych celów Euroregionu POMERANIA jest przyspieszenie procesów integracji zarówno na poziomie transgranicznym, euroregionalnym jak i w kontekście europejskim.
CUD Świnoujście podobnie jak pozostałe sieci CUD-ów będzie wspierać i monitorować procesy integracyjne poprzez następujące działania:
pośredniczenie w transgranicznych kontaktach gospodarczych w Euroregionie POMERANIA i w Powiecie Märkisch Oderland, inicjowanie i moderowanie szeroko zakrojonego lokalnego i regionalnego procesu komunikowania się pomiędzy polskimi i niemieckimi przedsiębiorstwami i instytucjami głównie z otoczenia businessu, budowanie powiązań pomiędzy samorządami i innymi podmiotami w regionie pogranicza.
Centra Usługowo- Doradcze w skrócie CUD służyć mają pomocą i wsparciem przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom działającym na obszarze wsparcia przyczyniając się do rozwoju przedsiębiorczości.
Do głównych zadań Centrów Usługowo-Doradczych należą:
- wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, ale również innych podmiotów – stowarzyszeń, związków, placówek edukacyjnych w ich działaniach o charakterze transgranicznym,
- bezpłatne usługi zakresie doradztwa i wsparcia w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych z niemieckimi partnerami
- organizacja przedsięwzięć o charakterze transgranicznym m.in. polsko – niemieckie fora przedsiębiorców, konferencje, seminaria, warsztaty, giełdy kooperacyjne
- wymiana doświadczeń
- organizacja szkoleń dla przedsiębiorców, wyjazdów studyjnych
- wsparcie w poszukiwaniu potencjalnych partnerów, indywidualne zapytania – tworzenie bazy danych podmiotów.