Seminarium PROGI PAMIĘCI
Seminarium PROGI PAMIĘCI.
Szczecin i Pomorze Zachodnie – powojenne historie nieznane w polskiej i europejskiej pamięci – to tytuł jednego z paneli organizowanego przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy seminarium Progi pamięci.
Punktem wyjścia do społecznej debaty na temat polityki historycznej oraz kultury pamięci będą dyskusje panelowe z udziałem dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych. Do rozmowy zostaną zaproszone też osoby z innych środowisk doceniających wagę przeszłości w budowaniu przyszłości, m. in. nauczyciele, politycy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup rekonstrukcyjnych.
Pierwszy, wspomniany już panel odbędzie się 27 listopada na antenie Polskiego Radia Szczecin o godzinie 20.00. Trzy kolejne, na które może przyjść każdy zainteresowany, będą miały miejsce następnego dnia, czyli 28 listopada 2017 roku.
O godzinie 11.00 w sali konferencyjnej MNS–CDP (pl. Solidarności 1) rozpocznie się spotkanie Kultura pamięci, a polityka historyczna. O godz. 12.50 zapraszamy na dyskusję Jaką historię chcemy zachować w pamięci?, również do MNS–CDP.
Natomiast na godzinę 17.00 zaplanowano debatę Jak zainteresować historią dorastające pokolenia Polaków, jak zainteresować historią Polski Europę i świat? – ten panel odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina (pl. Księcia Mściwoja II 8).
Liczymy, że seminarium pozwoli zdefiniować zawarte w tytule progi pamięci, o które wciąż potykamy się, rozmawiając w Polsce o przeszłości. Wierzymy, iż spotkanie różnych środowisk przyniesie wiele ciekawych wątków, pozwoli na wymianę opinii, sformułowanie wniosków, a także wprowadzi wiele nowego w publiczny dyskurs dotyczący historii i pamięci.
Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie