Państwowy Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy Wszystkich Narodów
Państwowy Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy Wszystkich Narodów na cmentarzu w Golm (Niemcy).
W tym roku w niedzielę 19 listopada obchodzony jest w Niemczech Państwowy Dzień Upamiętniający Ofiary Wojny i Przemocy Wszystkich Narodów (niem. Volkstrauertag). Główna uroczystość odbywa się w Bundestagu w Berlinie z udziałem Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Kanclerz oraz innych instancji politycznych i społecznych.
Na największym cmentarzu wojennym Golm w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Kamminke odbędzie się w przyszłą niedzielę 19.11.17 o godz. 14.00 „Godzina Pamięci”. Główną mowę wygłosi znany polski historyk, obecnie dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie prof. dr hab. Robert Traba.
Duchową refleksję poprowadzi pastorka Annegret Möller-Titel. Podczas uroczystości wystąpią również: Chór Thurbruch, uczniowie szkół Ückeritz i Ahlbeck oraz flecistka Olga Polichtera i klarnecistka Helena Rzepecka ze
Świnoujścia.
W myśl polsko-niemieckiego porozumienia i transgranicznego spotkania cała uroczystość po raz pierwszy tłumaczona będzie symultanicznie na język polski.
Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi jest uznaną humanitarną organizacją pozarządową, działającą na rzecz Pokoju. To właśnie na niej spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie i pielęgnowanie niemieckich cmentarzy wojennych, szczególnie tych, znajdujących się poza granicami kraju.
Do dnia dzisiejszego Niemiecki Ludowy Związek prowadzi prace ekshumacyjne. Współpracuje ze wszystkimi krajami europejskimi, które łączą wzajemne umowy bilateralne. W swojej strukturze posiada wydział ds. Kultury
Pamięci i Edukacji, do którego należą cztery Międzynarodowe Ośrodki Edukacji i Spotkań Młodzieży.
W Niemieckim Ludowym Związku zatrudnionych jest 580 pracowników etatowych i kilka tysięcy pracowników honorowych. Swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od 1919 roku. W związku ze świadomością i odpowiedzialnością historyczną Niemiec Związkowi zależy na tym, aby uroczystości odbyły się w sposób godny, pokojowy, wolnościowy i demokratyczny.
Właśnie antywojenny „Dzień Pamięci” winien zachęcić ludzi do refleksji nad wspólną przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. W związku z tym zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w uroczystości na cmentarzu wojennym Golm, a po niej do Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na kawę i ciasto.
Dyrekcja Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm
Kinga Sikora
Mariusz Siemiątkowski
Rzecznik Prezydenta Świnoujścia