Kiedy rodzic nie interesuje się dzieckiem
Kiedy rodzic nie interesuje się dzieckiem – czyli jak pozbawić władzy rodzicielskiej. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Najpierw jest wielka miłość, ślub, a później najczęściej dziecko. Często zdarza się jednak, że mimo złożonej przysięgi „i że cię nie opuszczę…” dwoje ludzi decyduje się na rozwód. Równie często zdarza się,że to najlepsze wyjście z niełatwej sytuacji, a z pewnością lepsze nie tkwienie w niezdrowym układzie.
Różnice charakterów potrafią się ujawnić także po zawarciu małżeństwa i siłą rzeczy rozwód okazuje się nieuniknionym rozwiązaniem. Rozwiązanie małżeństwa to nie tylko diametralna zmiana dla dotychczasowych małżonków, ale także (a może przede wszystkim) dla ich dziecka.
Jeśli dziecko jest małoletnie to sąd w wyroku rozwodowym orzeknie również o władzy rodzicielskiej, czyli mówiąc prościej (co do zasady) – z kim dziecko zostaje, a kto je tylko odwiedza i ma prawo do współdecydowania o najważniejszych sprawach.
Może zdarzyć się tak, że z upływem czasu rodzic „odwiedzający” zaniecha płacenia alimentów, zacznie unikać kontaktu z dzieckiem żeby w końcu zupełnie zniknąć z jego życia. Początkowo syn, czy córka tęskni, wyczekuje na odwiedziny, dopytuje o ojca lub matkę aż w końcu zapomina …
Faktycznie rodzic usunął się z życia byłego małżonka oraz ich wspólnego dziecka, ale prawnie wciąż odgrywa istotną rolę. W dalszym ciągu potrzebna jest jego zgoda na wyrobienie dziecku paszportu, czy wyjazd za granicę. Czy to sprawiedliwe? Pewnie nie, ale dopóki władza rodzicielska (choćby ograniczona) przysługuje obojgu rodzicom to tak to w praktyce wygląda.
Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – najlepszym rozwiązaniem jest wystąpienie o pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Aby tego dokonać należy złożyć wiosek o zmianę wyroku rozwodowego w części dotyczącej władzy rodzicielskiej. Wnioskodawcą jest małoletni reprezentowany przez matkę lub ojca jako przedstawiciela ustawowego. Do wniosku należy dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka oraz kopię wyroku rozwodowego.
W tego rodzaju wniosku najważniejszą rolę odgrywa uzasadnienie – od niego zależy czy sąd wyda orzeknie po naszej myśli. Należy pamiętać, że do skutecznego pozbawienia władzy rodzicielskiej niezbędne jest wykazanie, że wymaga tego dobro dziecka. Już samo rażące zaniedbywanie władzy rodzicielskiej jest wystarczającą przesłanką do jej pozbawienia.
Warto mieć na uwadze również orzeczenie Sądu Najwyższego, zgodnie z którym nadużywanie alkoholu, uprawianie przestępczego procederu i uchylanie się od świadczeń alimentacyjnych mogą stanowić podstawy pozbawienia władzy.
Sam wniosek podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł.
Wszystkie sprawy rodzinne należą do tych najbardziej skomplikowanych – dochodzi do zbiegu przepisów prawnych i trudnych relacji międzyludzkich. Takie połączenie wymaga nie tylko znajomości procedury postępowania sądowego, ale przede wszystkim zdystansowanego, pełnego empatii podejścia do sprawy.
Marta Lipiec – tel: 693 642 894
Łukasz Lipiec – tel: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście