Global Justice Morning
Global Justice Morning – warsztaty dla dzieci i projekcja filmu dla rodziców.
Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 10 lat oraz ich rodziców, babcie i dziadków na drugi darmowy warsztat z edukacji globalnej pod nazwą Global Justice Morning prowadzony przez Polską Zieloną Sieć.
Podczas warsztatu dzieci zapoznają się z mapą świata, różnicami pomiędzy poszczególnymi kontynentami i sposobem życia ich mieszkańców. Dowiedzą się jak wygląda zwykły dzień dzieci z różnych stron świata.
Poznają obowiązki, marzenia, zmartwienia, zwyczaje, szkołę i dom, a także zabawy ich rówieśniczek i rówieśników z Azji i Afryki. Zastanowią się nad tym czym się różnimy, a w czym jesteśmy podobni do siebie? Porozmawiają też o tym, czym jest szacunek, wolność i rozwój. W trakcie warsztatów nie zabraknie niespodzianek i zabaw.
Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie mailowe, podając imię i wiek dziecka, na adres: milena@globalnepoludnie.pl
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń!
W tym samym czasie dorośli będą mogli obejrzeć film „Living On One Dollar”, opowiadający o eksperymencie amerykańskich studentów, którzy wyjechali do Gwatemali, by zamieszkać w małej wiosce i żyć tak, jak ich sąsiedzi, za dolara dziennie.
Mieszkańcy wioski są bardzo pracowici i gospodarują pieniędzmi o wiele mądrzej niż niejeden mieszkaniec bogatego, rozwiniętego kraju. Muszą mądrze planować wszystkie wydatki i oszczędności, bo przy tak skromnych budżetach każdy dolar się liczy.
Kiedy żyje się na krawędzi, nieprzewidziane sytuacje np. opłacenie lekarza i leków podczas choroby dziecka, są o wiele bardziej dotkliwe.
Po filmie zapraszamy na kawę i książkę do Księgarni FiKa
WSTĘP WOLNY
Pierwszy warsztat Global Justice Morning odbył się w Szczecinie 25 marca 2017. W Szczecinie dzieci na koniec zajęć stworzyły swoje własne, idealne państwo. Wybrały jego położenie, nazwę, walutę, ustrój, rząd, główne kierunki rozwoju gospodarki itd.
We Wrocławiu zakończono Global Justice Morning wyjściem na spacer z przyrodnikiem szlakiem wędrownych roślin. W Łodzi rodzice z dziećmi stworzyli zabawki enchoque i worry dolls, a zakończyli poranek planszówkami z Korei, Chin, Ghany i Liberii.
Również tam i w Rzeszowie wykorzystano metodę edukacyjną w postaci teatrzyku kamishibai. Dzieci degustowały kokosa, mango, ananasa, cukier cynamonowy. W Lublinie dzieci poznały rówieśników z Kurdystanu, którzy opowiedzieli o swoim kraju, a także o podobieństwach i różnicach między życiem tam i w Polsce.
Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie