Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia
Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, świadectwo pracy mimo upływu wymaganego prawem terminu w dalszym ciągu nie zostało wydane, brak środków do życia … to nie scenariusz filmu a sytuacja z życia wzięta. Prawnicy ze Świnoujścia państwo Lipcowie radzą.
Ale od początku … Podejmując zatrudnienie pracownik jest pełen nadziei i wiary, że ta nowa – z założenia lepsza praca – okaże się tą wymarzoną. Rzeczywistość bywa czasem inna.
Zdarzają się sytuacje, w których to pracownik nie postępuje właściwie i pracodawca jest zmuszony do rozwiązania z nim stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. W takim wypadku, mimo niewłaściwej postawy zatrudnionego obowiązkiem pracodawcy jest rozliczyć się z pracownikiem i wydać mu świadectwo pracy.
Kodeks pracy jasno stanowi, że wydania świadectwa pracy nie można uzależniać od spełnienia świadczenia czy postąpienia w określony sposób. Inna sprawa, że w świadectwie pracy – w stosunku do nierzetelnego pracownika – znajdzie się stosowny zapis w rubryce „podstawa rozwiązania stosunku pracy”.
Gdy natomiast to pracownik decyduje się odejść z pracy na skutek permanentnego niewypłacania wynagrodzenia powinien złożyć pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy z winy pracodawcy, a w przypadku niewypłacenia należnego mu wynagrodzenia i niewydania świadectwa pracy przysługuje mu prawo do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.
W tej chwili wszystko wydaje się trudne i skomplikowane, a już słysząc samo słowo „sąd” pokrzywdzony pracownik traci pewność siebie.
Uspokajamy – sądy rejonowe wydziały pracy działają w tego typu sprawach w miarę sprawnie.
Występując z powództwem nie należy też obawiać się kosztów sądowych. Jeśli pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia to należy wskazać za jaki okres i jaka kwota powinna zostać zasądzona.
Oprócz tego warto wnieść o wydanie świadectwa pracy (jeśli pracodawca tego nie uczynił) oraz o odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Sąd zasądzi zarówno zapłatę wynagrodzenia, orzeczenie zastąpi świadectwo pracy, a odszkodowanie stanowić będzie równowartość okresu wypowiedzenia.
Po uprawomocnieniu się wyroku będzie można rozpocząć egzekucję komorniczą, a oryginał rozstrzygnięcia przedstawiony w urzędzie pracy zostanie potraktowany jak świadectwo pracy, co pozwoli zarejestrować się jako osoba bezrobotna.
W przypadku niewypłacalności pracodawcy pracownik będzie mógł złożyć wniosek do funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych o wypłatę świadczenia.
Warto pamiętać, że przepisy prawa pracy przewidują szereg uprawnień dla pracownika w związku z rozwiązaniem umowy z winy pracodawcy, z których zatrudniony powinien skorzystać.
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście