Z notatnika przewodnika (3). Zwiedzamy Kamień Pomorski
Z notatnika przewodnika (3). Zwiedzamy Kamień Pomorski.
Kamień Pomorski – nazwa po raz pierwszy pojawiła się w żywotach Ottona z Bambergu i ma pochodzenie wenedyjskie. Prawa miejskie miejscowość otrzymała już w 1274 roku.
W 1176 roku powołano w kamieniu Pomorskim biskupstwo, które podlegało bezpośrednio arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. W XVII wieku miasto zostaje własnością Szwedów, później Brandenburgii a następnie do końca II wojny światowej Królestwa Prus.
Miasto jest malowniczo usytuowane nad Zalewem Kamieńskim, do otwartego morza jest zaledwie 10 km. Rozwija się na tym terenie rybołówstwo, żeglarstwo które nęci śliczną mariną.
Organizowane są atrakcyjne wycieczki stateczkami po malowniczym akwenie wodnym. Kamieńska Marina nazywana jest perłą Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Dysponuje łącznie w Marinie Sezonowej i Technicznej ponad 290 miejscami postojowymi dla jachtów o zanurzeniu do 2m oraz nowoczesnym zapleczem socjalnym.
Kuracjuszy przyciągają źródła solankowe i pokłady borowiny. Nie zapominajmy, że kamień Pomorski to znane uzdrowisko nie tylko w Polsce ale również za granicą. Warto poznać atrakcje tego miasta. Jednym z najważniejszych zabytków na pewno jest Konkatedra św. Jana Chrzciciela, którą ufundował w 1176 roku książę pomorski Kazimierz I w miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka przygrodowego.
Budowa świątyni związana była z przeniesieniem siedziby biskupów pomorskich z pobliskiego Wolina. Warto zajrzeć i pospacerować po wirydarzu który jest miejscem kontemplacji oraz ogrodem katedralnym. W katedrze odbywają się również koncerty organowe którym sprzyja doskonała akustyka. Historia organów w katedrze kamieńskiej, jednym z najstarszych i najzacniejszych kościołów Pomorza Zachodniego, sięga XIV wieku. Nie ma jednak informacji na temat samego instrumentu.
Warto zobaczyć ogromny kamień, znajdujący się na północ od miejscowości Buniewice na wyspie Chrząszczewskiej, od którego wzięła się nazwa miasta Kamień Pomorski. W Muzeum Kamieni prezentowane są setki ciekawych minerałów, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu.
Stare Miasto również nęci ilością zabytków godnych obejrzenia. Należą do nich: ratusz gotycki z trójarkadowym podcieniem od strony wschodniej i bogatym wystrojem elewacji, zabytkowe kamienice przy rynku, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku,
Bramę Wolińską w stylu gotyckim z XIV wieku, Wieżę Piastowską z XIV wieku. Spacer po Kamieniu Pomorskim można zakończyć na nabrzeżu i przejść się wzdłuż pozostałości murów obronnych z XIV wieku. Przy murach warto zwrócić uwagę na repliki trzech machin wojennych.
Materiał przygotowała Wioletta Kowalewska
Fot. Jan Paweł Hyba
tu.swinoujscie.pl