• Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS
Tu Świnoujście
wiadomości ze Świnoujścia i okolic, relacje z ważnych wydarzeń. Przewodnik po kulturze, rozrywce, biznesie i inwestycjach.
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017

Historia/ Kraj i region/ Świnoujście

70 lat Portowej Służby Ratowniczej

historia, informacja, informacje, Port Szczecin-Świnoujście, Poznań, Świnoujście, Szczecin, Warszawa, Wrocław 24 czerwca 2017

Tweet

70 lat Portowej Służby Ratowniczej.

Portowa Służba Ratownicza świętowała jubileusz 70-lecia. Z tej okazji 24 czerwca br. dla strażaków oraz pracowników ZMPSiŚ SA i ich rodzin odbył się piknik rodzinny. Rozegrano też mecz między strażakami i celnikami. Nie zabrakło również urodzinowego tortu.

Kalendarium

14 stycznia 1947 r. Główny Urząd Morski w Gdańsku przenosi do Urzędu Morskiego w Szczecinie sierż. pożarnictwa Wincentego Krystosika w celu zorganizowania na miejscu Portowej Straży Pożarnej.  Pół roku później 17 czerwca 1947 w budynku przy ul. Baden Powella (dzisiaj Dubois) załoga przechodzi na system ciągły służby dwuzmianowej 24/48 i to właśnie ten dzień przyjmuje się za datę powstania Portowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Z kolei na 15 grudnia 1947 r. wyznaczony został termin przejęcia koszar przy ul. Bytomskiej, od Radzieckiej Wojskowej Straży Pożarnej chroniącej rejon Łasztowni zajmowanej przez Armię ZSRR. Na koniec 1947 r. załoga PSP liczyła wynosił 26 osób.

W styczniu 1949 r. rozpoczęła się dostawa dla Portowej Straży Pożarnej w Szczecinie samochodów pożarniczych, sprzętu i innego wyposażenia, które pochodziło ze Szwecji i Anglii. Na koniec 1949 roku załoga portowych strażaków obejmuje 91 osób.

W 1992 r. zarządzeniem Prezesa ZPS-Ś S.A. na bazie Portowej Straży Pożarnej powstała Portowa Służba Ratownicza.

W grudniu  2015 roku Portowa Służba Ratownicza została doposażona w nowy sprzęt, w postaci wozów bojowych, statku i łodzi ratowniczych.

Przez 21 lat straż miała czterech komendantów. Od września 1970 r. Komendantem Portowej Straży Pożarnej został Antoni Byczek, który kierował nią przez następne 47 lat, aż do stycznia tego roku.

W swojej 70-letniej historii Portowa Straż Pożarna brała udział w licznych zwodach pożarniczych, zdobywając wiele nagród, pucharów i odznaczeń.

Obecnie w porcie bezpieczeństwa strzeże 73 strażaków.

Był i… teatr

Ciekawostką w historii PSR jest, to w latach 60. i 70 ub. wieku miała swój Zespół Dramatyczny kierowany przez aktorkę Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie – Danutę Kolaszyńską. Zespół brał udział w eliminacjach centralnych w Szczecinie, wystawiając sztukę „Wczoraj i przedwczoraj”.

Najważniejsze akcje

1970 r. m/s Huta Sosnowiec. Robotnicy portowi zostawili w ładowni tzw. „słoneczko”, czyli lampę oświetlającą ładownię w czasie załadunku. Statek z ładunkiem 10 tys. ton węgla płynął już do Świnoujścia. Został zawrócony. Pożar węgla udało się ugasić dopiero po 24 godzinach. Akcja gaszenia była trudna, bowiem bardzo wysoka temperatura palącego się w potężnych ładowniach węgla nie pozwalała na bezpośrednie gaszenie wodą. Przy pomocy nieistniejących już dziś dźwigów suwnicowych palący się węgiel w kęsach rozładowywano na nabrzeże i dopiero tam strażacy go gasili.

1978 r. pożar na 10-tysięczniku, który wiózł węgierskie konserwy, polski chmiel i stal konstrukcyjną  w sąsiedniej ładowni, pod międzypokładem, na Światowy Zjazd Młodzieży Socjalistycznej odbywający się na Kubie. Ogień zaprószyli spawacze, którzy spawali uchwyty do mocowania stali. Gaszenie wodą nie wchodziło w rachubę, gdyż woda zniszczyłaby chmiel. Strażacy wycięli otwór w pokładzie nad ładownią, w ten sposób ogień poszedł po jej ścianie. Następnie rozładowali niepalące się kartony z konserwami. Dalej palące się kartony zostały załadowane do opuszczonego dźwigiem stalowego pojemnika, dzięki czemu pożar ugaszono.

6-8 listopada 1982 r. sześć mil morskich od Świnoujścia w siłowni promu m/f Mikołaj Kopernik wybuchł pożar. Załoga próbowała ugasić go przy pomocy stałej instalacji gaśniczej. Niestety, bezskutecznie. Istniało duże zagrożenie wybuchem. Do akcji skierowano dwa statki pożarnicze Strażak 24 i 25, holowniki portowe ze Świnoujścia i holowniki ratownicze Marynarki Wojennej. Akcja ratowania promu trwała dwie doby. Udało się go ocalić, jak i cały znajdujący się na nim ładunek oraz wszystkich pasażerów.

24-29 kwietnia 1987 r.  najdłuższa akcja gaśnicza w szczecińskim porcie. W ładowniach statku m/s „Leonid Teliga”, który płynął z Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej, z ładunkiem mączki rybnej wybuchł pożar. Statek wszedł do portu w Szczecinie z ogniem w ładowniach. Niemożliwe było ugaszenie mączki wodą, ponieważ ta paliła się pod międzypokładem i dotarcie do źródła pożaru było możliwe dopiero po rozładunku bawełny i kilkuset ton rozgrzanej mączki rybnej w workach.

W tej sytuacji strażacy, pracując w aparatach oddechowych musieli rozładować towar nad międzypokładem. Następnie po otwarciu pokryw lukowych rozładowywano objętą pożarem mączkę i na nabrzeżu następowało jej sortowanie. Palące się worki gaszono wodą, a nadające się na paszę pozostawiano do ostygnięcia.  Akcja trwała pięć dni. Uczestniczyło w niej 18 strażaków pracujących na zmianę. Dzięki sprawnej akcji spaliło się tylko 60 ton z 10 tys. ton ładunku. Straty oszacowano wówczas na 12 milionów starych złotych.

24 lipca 1990 r. przy nabrzeżu Starówka, przy przeładunku spirytusu wykoleiła się cysterna. Kolejarze wepchnęli pełną cysternę na te, które już były w trakcie rozładunku. Sytuacja groziła potężną eksplozją. Udało się jej uniknąć dzięki pomocy dźwigów, które podniosły przewróconą cysternę i odstawiły ją na dalszy tor.

21 marca 1992 r.  kolej wprowadziła uszkodzony na górce rozrządowej wagon na Nabrzeże Albańskie, w pobliżu magazynu 13 – nastąpił wyciek silnej trucizny (mono-etylo-aminy). Strażacy w kombinezonach gazoszczelnych ręcznie wyładowywali uszkodzone beczki, przepompowali trującą substancję do beczek zapasowych. Natychmiastowa akcja zapobiegła skażeniu środowiska na skalę uniemożliwiającą dalszą pracę portu.

20 sierpnia 1993 r.  pożar komory zbożowej w elewatorze Ewa. Na jedenastym piętrze zapalił się pył zbożowy. Groził wybuch. Strażacy w gazoszczelnych kombinezonach opuszczani na linach, zbierali płonący pył ze ścian komory do wiaderek i wynosili go na zewnątrz. W ciągu godziny udało się ugasić ogień.

Nie można było zastosować innego sposobu prowadzenia akcji, bowiem woda lub inny środek gaśniczy mogłyby zniszczyć zboże w komorze lub wzniecić chmurę pyłu, doprowadzając do wybuchu i zniszczenia towaru. Poza tym istniało zagrożenie reakcji łańcuchowej, dalszych wybuchów w sąsiednich zasobniach i całkowitego zniszczenia elewatora (pożar pyłu a następnie wybuch pyłu zniszczył podobnej wielkości elewator w porcie Hamburg).

1 stycznia 1994 r.  w czasie zabawy sylwestrowej na rosyjskim statku m/s Amur w nadbudówce wybuchł pożar. Spaliły się kabiny. Zginął jeden marynarz.

1 stycznia 1996 r.  w elewatorze Ewa na 11 piętrze zapalił się taśmociąg. Najprawdopodobniej w czasie zabawy sylwestrowej ktoś odpalił wewnątrz petardę. Komory elewatora na wysokości ok. 30 metrów wypełnione były zbożem. Strażacy ugasili pożar tak umiejętnie, że nie doszło do zalania wodą towaru znajdującego się w komorach, co groziłoby wyłączeniem na długi czas elewatora z eksploatacji.

17 marca 2000 r.  na statku m/s Turkus zapalił się kocioł parowy. Nie można było polać go wodą, gdyż groziło to potężną eksplozją. Strażacy ostudzili kocioł, a następnie ugasili ogień przy pomocy turbin powietrznych służących do oddymiania obiektów objętych pożarem. Turbiny ustawiono tak, aby zimne powietrze schłodziło rozgrzane urządzenie.

2 marca 2004 r. punkt alarmowy PSR otrzymał informację o wpadnięciu dźwigu samochodowego do wody. Po przybyciu jednostek ratowniczych ustalono, że przy ul. Władysława IV w Szczecinie wpadł do kanału portowego dźwig zahaczając o burtę cumującego statku. PSR użyło łódź motorową i zaporę przeciwrozlewową oraz GBA 2/16. Statek i miejsce zatopienia dźwigu zostało zabezpieczone zaporą. Po wyciągnięciu dźwigu, zanieczyszczenia z wody zebrała pływająca łapaczka. Do wydobycia dźwigu niezbędny okazał się portowy dźwig pływający o udźwigu 400 ton.

4 października 2005 r. w ładowni statku „Thalassa” doszło do wybuchu i pożaru. Po dokonaniu pomiarów w ładowni z koncentratem cynku, okazało się, że jest zagrożenie wybuchem. By temu zapobiec zamontowano specjalne wentylatory i  przez dwa dni obniżano stężenie wybuchowe. Po dwóch dniach, z wykorzystaniem dźwigu samochodowego i ostrożnie podniesiono pokrywy lukowe.  Okazało się, że zagrożenie zostało opanowane. Statek został przeholowany do nabrzeża Huty Szczecin i rozładowany.

29 października 2005 r.  na statku – chłodni m/v Mystic stojącym w doku nr 1 Stoczni Remontowej „Gryfia” zapaliła się izolacja termiczna ścian ładowni. Z PSR użyto statek pożarniczy „Strażak 24”. Ten zacumował z tyłu doku i podawał wodę przez cały czas trwania akcji gaśniczej i GCBA 10/60, który podawał wodę z przodu doku. Na miejsce akcji strażacy z PSR łodzią motorową dowozili butle do aparatów oddechowych dla strażaków uczestniczących w akcji.

Ostatnią akcją na terenie portu w Szczecinie było gaszenie grysiku koksowego na hałdzie na jednym z nabrzeży. Trwała dwie godziny.

Co ciekawe, do gaszenia ognia w porcie strażacy rzadko używają wody.

Oprócz gaszenia ognia w porcie strażacy z PSR wspomagają Państwową Straż Pożarną w akcjach na terenie Szczecina. Gasili między innymi „Kaskadę”, szpitale na Pomorzanach, przy Unii Lubelskiej i Arkońskiej, hurtownię papierosów, a ostatnio pożar lakierni samochodowej przy ulicy Gdańskiej.

Śmierć w akcji

Ogniomistrz pożarnictwa Władysław Weichbrodt był jedynym strażakiem w historii PSR, który zginął na służbie. 31 marca 1957 r. podczas akcji dogaszania węgla w ładowni statku duńskiej bandery „Rutha Dan”, zatruł się gazem. Miał 29 lat.

http://www.port.szczecin.pl/pl

Fot: Robert Stachnik

Port Szczecin Świnoujście

24.06.2017 Szczecin 70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017 Fot.Robert Stachnik
24.06.2017 Szczecin 70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017 Fot.Robert Stachnik
24.06.2017 Szczecin 70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017 Fot.Robert Stachnik
24.06.2017 Szczecin 70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017 Fot.Robert Stachnik
24.06.2017 Szczecin 70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017 Fot.Robert Stachnik
24.06.2017 Szczecin 70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017 Fot.Robert Stachnik
24.06.2017 Szczecin 70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017 Fot.Robert Stachnik
24.06.2017 Szczecin 70 Lat Portowej Służby Ratowniczej 1947-2017 Fot.Robert Stachnik

Zobacz także

noc muzeow-1

Historia /

Świnoujska Noc Muzeów 2025: Iluminacja Portu Jachtowego, holownik „Kuna” z 1884 roku i debata przyszłości Basenu Północnego

wybory2025

Kraj i region /

Jak oddać ważny głos? Wybory prezydenckie 2025

p3 (5)

Świnoujście /

399. parkrun – dobra forma uczestników

‹ Zaginiony nastolatek i kierowca z fałszywym prawem jazdy › Drugi dzień Dni Morza w Świnoujściu
Świnoujście

Pomoc

Roki potrzebuje pomocy

Twoja reklama

  • Cennik

Galerie

  • Galeria ART
  • Miejsce sztuki44

Kamery on-line

  • Świnoujście promenada
  • Przeprawa promowa
  • Widok na plażę
  • Widok na plażę z Radisson Blu Resort
  • Latarnia
  • Ogłoszenia drobne
  • Historia

Komunikacja

  • Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS

Warto odwiedzić

  • Fort Gerharda
  • Fort Anioła
  • Fort Zachodni
  • Podziemne miasto
  • Latarnia morska
  • Muzeum Rybołówstwa
  • Miejski Dom Kultury
  • Biblioteka Miejska

Turystyka

  • Baza noclegowa
  • Biura podróży
  • CIT
  • Biura turystyczne

Prawo i Biznes

  • Twój biznes
  • Prawo

Komnata kultury

  • Poezja
  • Proza
  • Sztuka amatorska

Kulinaria

  • Blog kulinarny Danusi

Radio i telewizja

Radio Szczecin 106,3FM TV Świnoujście TV Słowianin

Polecane strony

Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl M&Ł Lipcowie ze Świnoujścia Jooble Jooble Opera na Zamku Żegluga Szczecińska GS24 Komenda Miejska Policji w Świnoujściu praca na statkach Jooble Port Szczecin-Świnoujście MKS Flota
Politechnika Morska w Szczecinie
Akademia-Morska-Gdynia-logo polecane strony
Zespół Szkół Morskich
Muzeum Narodowe w Szczecinie
szpital-logo

Ogrody kompleksowo – Villa Verde

tarasy kompozytowe
Tarasy kompozytowe Usługi ogrodnicze
Zabudowy balkonów
portal Okna Szczecin
Naprawmy To - Świnoujście

Świnoujście – Andrzej Warzecha

REKLAMA

REKLAMA

obozy konne

TWOJA REKLAMA

Cennik

Reklama

okna pcv szczecin

Polecane

  • wybory2025Świnoujście gotowe na wybory prezydenckie
    17 maja 2025
  • asxzNoc Muzeów w Świnoujściu: specjalne kursy dla mieszkańców prawobrzeżnych osiedli
    16 maja 2025
  • linie_wyborczeŚwinoujska Komunikacja Autobusowa pomoże dotrzeć na wybory. Specjalne autobusy w niedzielę
    16 maja 2025
  • art objazdZmiany dla kierowców – od 19 maja wyłączenie z ruchu odcinka ul. Sienkiewicza
    16 maja 2025
  • ZDJĘCIE_ MITYNG.JPG IIOSiR „Wyspiarz”. Królowa sportu wraca na świnoujski stadion
    16 maja 2025
  • noc muzeow-1Świnoujska Noc Muzeów 2025: Iluminacja Portu Jachtowego, holownik „Kuna” z 1884 roku i debata przyszłości Basenu Północnego
    16 maja 2025
  • plakat expo-zdrowie-1Przebadaj się i skosztuj zdrowych potraw – Expo Zdrowie w Świnoujściu
    16 maja 2025
  • wybory2025Jak oddać ważny głos? Wybory prezydenckie 2025
    16 maja 2025
  • Puchar Gaz System-1KS Prawobrzeże Świnoujście. „Cykl turniejów o puchar GAZ-SYSTEM”
    10 maja 2025
  • pirania Kasia 1Pirania Kasia świętuje przeprowadzkę do nowego akwarium i… urodziny
    10 maja 2025
  • IMG_4700Filia uczelni wyższej powstaje w Świnoujściu
    10 maja 2025
  • IMG_4734 2 (1)Świnoujście uczciło 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej
    10 maja 2025
  • IMG_4824W Świnoujściu startuje wielki test kompetencji cyfrowych
    10 maja 2025
  • zmianaABTymczasowa zmiana tras linii A i B
    10 maja 2025
  • Świnoujście. Piątek – sobota. Prawdziwe renifery i święty MikołajPlanowana przerwa technologiczna PEC w dniu 21 maja
    10 maja 2025
  • napisy 3„Odłóż telefon i żyj” – trwa malowanie napisów przed przejściami dla pieszych
    10 maja 2025
  • plakat-konkurs-dzien-matki-1Gryficki Dom Kultury. Konkurs plastyczny z okazji Dnia Mamy „W sercu się nie mieści”
    10 maja 2025
  • 495015277_1112034707630250_6748599530266612771_nZHR – XVII Rajd Wendyjski – Świnoujście na podium
    8 maja 2025
  • wystawa_malarstwaMuzeum Rybołówstwa Morskiego. Wystawa malarstwa Adama Werki
    6 maja 2025
  • running-pixabayOSiR „Wyspiarz”. BiegamBoLubię
    6 maja 2025

Najnowsze wiadomości

  • 399. parkrun – dobra forma uczestników
    17 maja 2025
    W sobotni poranek 17 maja w Parku Zdrojowym odbyła się 399. edycja parkrun Świnoujście. Na starcie stanęło 49 uczestników, z których 22 stanowili
  • Świnoujście gotowe na wybory prezydenckie
    17 maja 2025
    W niedzielę 18 maja odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zanim mieszkańcy Świnoujścia wrzucą swój głos do urn, wiele pracy
  • Noc Muzeów w Świnoujściu: specjalne kursy dla mieszkańców prawobrzeżnych osiedli
    16 maja 2025
    Już w sobotę, 17 maja 2025 roku, Świnoujście dołącza do ogólnopolskiej akcji Nocy Muzeów. To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w przedsięwzięciu
  • Świnoujska Komunikacja Autobusowa pomoże dotrzeć na wybory. Specjalne autobusy w niedzielę
    16 maja 2025
    W najbliższą niedzielę, 18 maja, odbędą się Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W Świnoujściu na głosujących czeka aż 26 Obwodowych Komisji
  • Zmiany dla kierowców – od 19 maja wyłączenie z ruchu odcinka ul. Sienkiewicza
    16 maja 2025
    Już wkrótce kierowcy poruszający się w uzdrowiskowej części miasta będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Od 19 maja rusza kolejny etap przebudowy
  • OSiR „Wyspiarz”. Królowa sportu wraca na świnoujski stadion
    16 maja 2025
    Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zaprasza mieszkańców Świnoujścia na VII Edycję Mityngu Lekkoatletycznego „Wyspiarza”, który odbędzie się
  • Świnoujska Noc Muzeów 2025: Iluminacja Portu Jachtowego, holownik „Kuna” z 1884 roku i debata przyszłości Basenu Północnego
    16 maja 2025
    Świnoujście zaprasza na niezapomnianą Noc Muzeów – 17 maja 2025 roku. To będzie wieczór pełny historii, kolorowych iluminacji, zabawy, a także
  • Przebadaj się i skosztuj zdrowych potraw – Expo Zdrowie w Świnoujściu
    16 maja 2025
    Bezpłatne badania profilaktyczne, praktyczne informacje na temat zdrowego stylu życia oraz degustacja zdrowych potraw – to wszystko czeka na mieszkańców
  • Jak oddać ważny głos? Wybory prezydenckie 2025
    16 maja 2025
    Już 18 maja 2025 roku Polki i Polacy udadzą się do urn wyborczych, by wziąć udział w wyborach prezydenckich. Zanim jednak wybierzemy nowego Prezydenta
  • Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. „Cykl turniejów o Puchar GAZ-SYSTEM” – relacja
    13 maja 2025
    W dniu 11.04.2025 roku Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście był organizatorem Turnieju pn. „Cykl turniejów o Puchar GAZ-SYSTEM” pod generalnym
  • KS Prawobrzeże Świnoujście. „Cykl turniejów o puchar GAZ-SYSTEM”
    10 maja 2025
    11 Maja 2025 roku, w niedzielę, odbędzie się turniej pn. „Cykl turniejów o puchar GAZ-SYSTEM” pod patronatem Sponsora Głównego: Operatora
  • Pirania Kasia świętuje przeprowadzkę do nowego akwarium i… urodziny
    10 maja 2025
    Pamiętacie piranię Kasię? Właśnie przeprowadziła się do nowego akwarium. Jej nowy dom jest większy od poprzedniego i ma widok na turystów
  • Filia uczelni wyższej powstaje w Świnoujściu
    10 maja 2025
    Od października 2025 roku Świnoujście zyska swoją pierwszą wyższą uczelnię. Przy ulicy Norweskiej 12 rozpocznie działalność filia Poznańskiej
  • Świnoujście uczciło 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej
    10 maja 2025
    W czwartek, 8 maja, w Świnoujściu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Hołd poległym
  • W Świnoujściu startuje wielki test kompetencji cyfrowych
    10 maja 2025
    Świnoujście przystąpiło do projektu IT Fitness Test – wielkiego sprawdzianu kompetencji cyfrowych dla uczniów i nauczycieli. Nad projektem wspólnie
  • Tymczasowa zmiana tras linii A i B
    10 maja 2025
    W związku z trwającym remontem ulicy Sienkiewicza, konieczne jest tymczasowe wyłączenie z ruchu ul. Krzywoustego na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul.
  • Planowana przerwa technologiczna PEC w dniu 21 maja
    10 maja 2025
    Mieszkańcy Świnoujścia muszą przygotować się na jednodniową przerwę w dostawie ciepła. Jak informuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.,
  • „Odłóż telefon i żyj” – trwa malowanie napisów przed przejściami dla pieszych
    10 maja 2025
    Pożyteczna inicjatywa ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na ulicach Świnoujścia. W piątek przed Szkołą Podstawową nr 6 przy ulicy
  • Gryficki Dom Kultury. Konkurs plastyczny z okazji Dnia Mamy „W sercu się nie mieści”
    10 maja 2025
    Gryficki Dom Kultury zaprasza uczniów klas IV–VI szkół podstawowych z terenu gminy Gryfice do udziału w wyjątkowym konkursie plastycznym z okazji Dnia
  • 398. parkrun
    10 maja 2025
    W sobotni poranek odbyła się 398. edycja parkrun Świnoujście. Na starcie pojawiło się 50 uczestników, w tym liczne grono debiutantów i stałych

Back to Top

Zgoda na nieodpłatne wykorzystanie herbu Świnoujścia na stronie internetowej www.tu.swinoujscie.pl oraz na materiałach promujących w/w stronę zgodnie z zasadami określonymi w księdze znaku. WPT-P.013.9.2016.
Zgoda wydana przez Prezydenta Miasta Świnoujście.

Sąd Okręgowy w Szczecinie I Wydział Cywilny Sekcja Rejestrowo-Egzekucyjna postanowieniem Sądu z dn. 16.09.2016 r. sygnatura akt I Ns Rej. „Pr” 49/16 wpisano do rejestru dzienników i czasopism tytuł tu.swinoujscie pod numerem rejestru 1023

Strona posiada Certyfikat Bezpieczeństwa SSL

https://tu.swinoujscie.pl/kontakt/