Wszedł na słup wysokiego napięcia
Wszedł na słup wysokiego napięcia – policyjni negocjatorzy zapobiegli tragedii.
Zaangażowanie i wytrwałość policyjnych negocjatorów prowadzących przez blisko 4 godziny rozmowy z mężczyzną, który wszedł na słup wysokiego napięcia w Świnoujściu i chciał popełnić samobójstwo, doprowadziła do zaniechania jego zamiarów. 41-latek, po dialogu z funkcjonariuszami, dobrowolnie zszedł na ziemię, po czym został przekazany pod opiekę lekarzy.
Wczoraj wieczorem dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu otrzymał zgłoszenie, że na szczycie słupa energetycznego przy ulicy Suchej znajduje się mężczyzna. Na miejsce zdarzenia natychmiast wysłano patrole Policji. Po potwierdzeniu kryzysowej sytuacji zapadła decyzja o skierowaniu tam zespołu policyjnych negocjatorów. Zdecydowano ponadto o odcięciu przepływu prądu w sieci, by nie doszło do porażenia nim desperata.
Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzną, który wspiął się na około 30-metrowy słup wysokiego napięcia jest 41-letni mieszkaniec Świnoujścia. Ostrzegający przed skokiem z wysokości frustrat stał na metalowych elementach konstrukcji, popijając jednocześnie alkohol. Zagrożenie dla jego życia i zdrowia było realne.
Kiedy na miejsce przybyli policyjni negocjatorzy podjęli rozmowę z 41 – latkiem, próbując go uspokoić i przekonać do zejścia z wysokości. Panująca na zewnątrz aura nie sprzyjała prowadzeniu dialogu – zapadła noc i padał rzęsisty deszcz.
Trwające blisko 4 godziny rozmowy przyniosły oczekiwany rezultat. Mężczyzna zszedł ze słupa na ziemię, po czym został przekazany lekarzowi ambulansu, który zdecydował o przewiezieniu 41-latka do szpitala.
Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi policjantów, zapobiegli oni tragedii, a mężczyzna trafił pod opiekę specjalistów. Takie działania do trudne wyzwania, jakich w swojej pracy każdego dnia doświadczają policjanci różnych pionów. Skuteczne ich zakończenie wymaga skupienia, planu i koordynacji, co w sytuacjach, które zdarzają się nagle jest zadaniem bardzo trudnym.
Przeprowadzenie skutecznej akcji wymaga też ogromnej cierpliwości, odporności psychicznej, ale także wiedzy merytorycznej i doskonałego przygotowania, aby w każdej sytuacji zaplanować odpowiedni sposób działania czy też przyjąć właściwą taktykę.
Wczorajsze działania po raz kolejny pokazały, że policjanci są doskonale przygotowani do jednego z najtrudniejszych zadań – ratowania ludzkiego życia w każdej sytuacji.
asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu
Fot: internet