Dziki opanowały dzielnicę Warszów
Dziki opanowały dzielnicę Warszów.
Ponownie lochy z młodymi na Warszowie – ok. 14 młodych z mamuśkami w towarzystwie (prawdopodobnie) odyńca na początku ul. Barlickiego.
(…) Dziki szybko przyzwyczają się do sytuacji, w której są dokarmiane przez ludzi. Dokarmiając zwierzęta, człowiek stwarza im łatwo dostępną bazę żerową. Dokarmiany dzik przekazuje swoje przyzwyczajenia potomstwu.
Nie pozostawiajmy odpadków pożywienia w miejscach do tego nieprzeznaczonych!
Konsekwencją pojawiania się dzików w mieście jest urbanizacja terenów leśnych i nieużytków rolnych, oraz łatwy dostęp do pożywienia.
Musimy mieć świadomość, że źródłem pokarmu dla dzików jest także skoszona trawa, opadłe owoce i liście, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne. Pamiętajmy, aby kompostowniki, do których trafiają odpady organiczne, były ustawiane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki – przydomowe ogrody powinny być zamykane. W tym rejonie musimy wyeliminować dokarmianie jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe, poprzez wyrzucanie odpadków żywnościowych w łatwo miejscach łatwo dostępnych dla zwierząt dziko żyjących.
Dziki są zwierzętami, które chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia, w tym także chleb, którym wiele osób dokarmia ptaki. Jednocześnie przypominamy, że dokarmianie ptaków chlebem jest dla nich szkodliwe, a także może zaburzać okresy ich sezonowych migracji (…)
Tekst: http://www.kobylka.pl/eko/nie-dokarmiaj-dzikow-0
tu.swinoujscie.pl