Spacerem po Forcie Zachodnim Artyleryjskim
Spacerem po Forcie Zachodnim Artyleryjskim.
„Fort Zachodni Artyleryjski” Westbatterie zaczyna przygotowywać się już do nowego sezonu. Mimo prac konserwacyjnych jest otwarty dla zwiedzających. W ubiegłą sobotę (1 kwietnia) pogoda dopisywała więc i miłośników historii było sporo. Trasa zwiedzania obejmuje salę muzealną, przejście wytyczonym szlakiem dookoła forty (wartownia, podziemia, stanowiska artyleryjskie oraz inne).
(…) Zachodni Fort Artyleryjski /niem. Westbatterie/ stanowił niegdyś jedno z czterech dzieł fortecznych, wzniesionych u ujścia Świny i przeznaczonych do obrony tutejszej twierdzy. Zbudowano go w latach 1856-61 jako niewielką początkowo redutę artyleryjską i rozbudowano w latach 1878-87 do rozmiarów ciężkiej, ufortyfikowanej baterii nadbrzeżnej, otoczonej fosą wodną i wchodzącej w skład zachodniego kompleksu warownego.
W okresie I wojny światowej stacjonowała tutaj bateria 4 ciężkich dział nadbrzeżnych kalibru 210 mm, zlikwidowana później na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego W czasie II wojny światowej w forcie stacjonowała bateria nadbrzeżna 150 mm, podporządkowana Szkole Artylerii Kriegsmarine. W 1940 r nadano jej nazwę „Henningsen” od nazwiska służącego tu wcześniej por. Wilhelma Henningsena, który jako dowódca Kompanii Szturmowej poległ w dniu 1.09.1939 r podczas ataku na Westerplatte.
Pod koniec wojny bateria wzięła udział w ostrzeliwaniu pozycji sowieckich pod Dziwnowem i Wolinem. Po wojnie do roku 1961 fort zajmowali Rosjanie, instalując tutaj swoją baterię nadbrzeżną, uzbrojoną w 3 działa 127 mm produkcji amerykańskiej.
W latach 60-tych fort nie był wykorzystywany, ulegając znacznej dewastacji. W latach 70-tych zorganizowano w podziemnych kazamatach magazyny warzyw i owoców PSS „Społem”, doprowadzając do dalszych zniszczeń obiektu. Od roku 2001 fort wydzierżawiony został przez Stowarzyszenie Miłośników Fortów „Reduta”, usiłujące rewitalizować budowlę, organizując tutaj między innymi wiele spektakli artystycznych i wystaw oraz przyjmując pierwszych turystów (…)
cały tekst: http://www.okretywojenne.pl/pefu/westbatterie/index.html
tu.swinoujscie.pl