Site icon Tu Świnoujście

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i Uznam

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i Uznam

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamWieża radarowa stacji radiolokacyjnej na Warszowie, w pobliżu baterii nadbrzeżnej. Funkcjonowała ona w składzie kompleksu tamtejszej baterii zaporowej. Prawdopodobnym wyposażeniem był radar „Würzburg – Nora”.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamStanowisko kierowania ogniem baterii nadbrzeżnej Goeben. Na szczycie znajdował się 12 metrowy dalmierz. Po wojnie w jego miejscu zostało dobudowane przez Rosjan stanowisko obserwacyjne.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamBarbeta wieży artyleryjskiej kalibru 305 mm baterii nadbrzeżnej Goeben. Działa 305 mm miały być docelowym wyposażeniem baterii, jednakże otrzymała ona jedynie działa 280 mm umieszczone obok na podstawie na bloku koszarowo – bojowym.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamDziałobitnia dla wieży artyleryjskiej kalibru 305 mm baterii nadbrzeżnej Goeben. Działa 305 mm miały być docelowym wyposażeniem baterii, jednakże otrzymała ona jedynie działa 280 mm umieszczone obok na podstawie na bloku koszarowo – bojowym.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamWidok na nabrzeże paliwowe bazy Kriegsmarine w Świnoujściu. Dobrze widoczny fragment pirsu załadunkowego. Baza znajdywała się pomiędzy zbrojownią Mulnik a bazą w rejonie basenu południowego.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamWidok na wysokie nabrzeże zaopatrzeniowe bazy paliwowej Kriegsmarine w Świnoujściu. Na obu końcach nabrzeża znajdowały się bomy przeładunkowe. Obok nabrzeża znajdywały się podziemne magazyny paliwowe, zaopatrywane z magazynów w rejonie basenu południowego.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamTorowisko kolejki wąskotorowej łączącej obiekty baterii nadbrzeżnej Goeben ze zbrojownią w Ognicy i portem. Dobrze widoczny rozjazd oraz wiata maskująca chroniąca skład kolejowy przed alianckim lotnictwem rozpoznawczym.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamMagazyn amunicyjny baterii nadbrzeżnej Hanningen znajdującej się przy ul. Uzdrowiskowej w Świnoujściu. Bateria była uzbrojona w trzy działa 150 mm.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamCzerpnia powietrza dla jednego z podziemnych obiektów magazynowych na Wyspie Wolin.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamPoterna wejściowa do jednego z obiektów fortyfikacyjnych na wyspie Wolin.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamWysadzone w maju 1945 roku bateria zaporowa (forteczna) Lubiewo. Posiadała ona 4 uniwersalne działa 128 mm.

Zdjęcia obiektów militarnych na wyspach Wolin i UznamWnętrze jednego z obiektów baterii przeciwlotniczej Mielin na wyspie Uznam.

Baza Kriegsmarine na Wyspie Karsibor. Stacjonowały tutaj jednostki pływające ze szkolnej flotylli kutrów torpedowych, promy artyleryjskie (AFP) oraz szkolne Ubooty z 4 flotylli za Szczecina.

Bateria zaporowa na Warszowie. Widoczne wejście i boczne podręczne magazyny dla pocisków. Na betonowej podstawie znajdowało się działo uniwersalne kalibru 105 mm S.K. C/32.

Baza paliwowa

Widok od pirsu bazy paliwowej Kriegsmarine na dalby i najbardziej na południe położony fragment portu wojennego Polskiej Marynarki Wojennej.

Pomocnicze kotwocowisko na Kanale Piastowskim

Pomocnicze kotwocowisko na Kanale Piastowskim. Właśnie przy tych dalbach kotwiczył tender „Hela” podczas nalotu brytyjskich Lancasterów na krążownik ciężki „Lützow” 16 kwietnia 1945 roku.

Tekst: Przemysław Federowicz

Fot: Przemysław Federowicz

Fotografie i tekst został wykorzystany za zgodą autora.

 

Exit mobile version