StetiMUN – czyli Modelowe Obrady ONZ
StetiMUN – czyli Modelowe Obrady ONZ po raz VII w Szczecinie z udziałem uczniów ze Świnoujścia!
W dniach 02-05 listopada br. czworo uczniów LO im. Mieszka I w Świnoujściu pod opieką p. Agnieszki Żychskiej wzięło udział w niezwykłym, imponującym rozmachem wydarzeniu, zorganizowanym po raz siódmy przez II LO im. Mieszka I w Szczecinie. Hasłem tegorocznego StetiMUN było „Rising to the challenge – achieving equity and security.”
„W Stetimunie brałam udział po raz pierwszy – mówi Oliwia Bizan – i nie żałuję. Przed samym wydarzeniem byłam zestresowana – tyle nowych twarzy, nieznane otoczenie… Łatwo w tym natłoku wrażeń zapomnieć, co się chciało powiedzieć.
Nie byłam pewna, czy udało mi się wystarczająco przygotować do tematów omawianych w mojej komisji (WHO) – problemu epidemii cukrzycy oraz ułatwiania dostępu do transfuzji krwi w Meksyku. Jednak moje wyobrażenia i obawy okazały się płonne: chociaż wiedza merytoryczna była istotna w negocjacjach, ważniejsza okazała się chęć interakcji z innymi delegatami oraz umiejętność słuchania i zadawania odpowiednich pytań, no i oczywiście, znajomość angielskiego .
Pomimo tego, że tematy poruszane podczas Stetimunu są poważne, atmosfera przedsięwzięcia jest radosna, a sami organizatorzy – uczniowie i nauczyciele bardzo komunikatywni, otwarci i lubiący się śmiać, nawet z samych siebie.”
MUN (z ang. Model United Nations), czyli symulacje obrad ONZ mają już w świecie długą i bogatą tradycję. Nasi uczniowie biorący udział w obradach w Szczecinie mieli okazję spotkać się ze 150 innymi uczniami ze Szczecina, Koszalina, a także z Niemiec i Rosji.
Nasza czwórka pracowała w Radzie Bezpieczeństwa (Daniel Jabłoński, 3a), Komisji Praw Człowieka (Gabriela Kuc, 2d), Komisji Światowej Organizacji Zdrowia (Oliwia Bizan, 2a) i w Radzie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (Mateusz Chrzanowski, 2d).
Dyskusje toczyły się wyłącznie w formalnym języku angielskim z zachowaniem wszystkich oficjalnych procedur i protokołu dyplomatycznego. Uczniowie, którzy wcielali się w przedstawicieli różnych krajów całego świata, starali się myśleć i wypowiadać tak, jak prawdopodobnie czyniliby to prawdziwi reprezentanci danych państw: Mateusz reprezentował Czechy, Gabrysia Kanadę, Oliwia Meksyk i Daniel Brazylię.
Taki system pracy wymagał oczywiście starannych, wielotygodniowych przygotowań, za co wyżej wymienionym osobom należą się wyrazy wielkiego uznania i gratulacje!
Tak wspomina swój pierwszy udział w szczecińskim MUNie Mateusz: „To, co zastałem na miejscu, przerosło moje oczekiwania. Konferencja pozwoliła mi poznać wiele ciekawych osób, z którymi dyskusje na temat problemów współczesnego świata były czystą przyjemnością.
W mojej komisji (United Nations High Commissioner for Refugees) omawialiśmy sytuację uchodźców docierających do wybrzeży Europy. Jednak, ku mojemu zaskoczeniu, nie każdy przedstawiciel trzymał się polityki, jaką prowadzi przydzielony kraj w tej sprawie.
Z tego powodu rezolucja przyjęta przez moją komisję nie satysfakcjonowała mnie jako przedstawiciela Republiki Czeskiej. StetiMUN pomógł mi także poćwiczyć język angielski. Uważam, że było to bardzo ciekawe i pouczające przeżycie, na które mam zamiar powrócić w następnym roku.”
Najbardziej entuzjastycznie do swojej komisji nastawiony jest chyba Daniel Jabłoński, który w StetiMUNie uczestniczył po raz drugi: „Tegoroczne tematy obrad Rady Bezpieczeństwa dotyczyły zagrożenia i walki z terroryzmem oraz zapobiegania agresywnej polityce zagranicznej.
Wynikiem dwóch intensywnych dni debat były dwie rezolucje. W rezolucji dotyczącej terroryzmu, ustanowiliśmy tymczasową organizację militarną zajmującą się kwestią deportacji osób powiązanych z terroryzmem.
Do tego podzieliliśmy między permanentnych członków Rady Bezpieczeństwa tereny okupowane przez ISIS czyli Syrię i Irak na strefy odpowiedzialności na okres jednego roku, po którym nastąpi decyzja o ewentualnym przedłużeniu podziału. Ta rezolucja została potem przedstawiona na Zgromadzeniu Ogólnym ostatniego dnia. Gorąco zachęcam każdego do wzięcia udziału w podobnych inicjatywach.
Poziom przedsięwzięcia i organizacji jest na najwyższym poziomie. Zabawa jest przednia, a nowi znajomi niezapomniani. Tylko pamiętajcie, że nie ma nic lepszego niż Security Council! God Bless Imperial Western Countries!” Zadowolona była również Gabrysia Kuc, która, podobnie jak Daniel, na StetiMUN pojechała po raz drugi: „Tegoroczne tematy w Human Rigths Council dotyczyły równouprawnienia osób LGBTQ oraz tego, jak polepszyć przepływ informacji w internecie w państwach autorytarnych i totalitarnych.
Podczas intensywnych debat i sporów między państwami zachodu, a jakże zakochanym w swoim kraju przedstawicielem Korei Północnej, udało się napisać dwie rezolucje. Bardzo polecam wyjazd na StetiMUN lub na podobne wydarzenia, gdyż można dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy o wydarzeniach dziejących się na świecie, poznać wielu ludzi i spędzić produktywnie czas. A Mari Usque Ad Mare.”
info: Agnieszka Żychska i wyżej wymienieni uczniowie
foto: Agnieszka Żychska