Site icon Tu Świnoujście

Zawiadomienie do prokuratury – co musisz wiedzieć?

Chociaż może się to wydawać niepokojące, szacuje się, że nie da się przeżyć swojego życia w taki sposób, by nie mieć styczności (pośredniej bądź bezpośredniej) z przestępstwem lub wykroczeniem. Ważne, aby w obliczu tej świadomości wiedzieć, jak poprawnie złożyć zawiadomienie o przestępstwie lub podejrzeniu jego popełnienia. Do złożenia takiego zawiadomienia uprawniona jest bowiem każda osoba, która tylko posiada takową informację – bez względu na swój wiek, płeć czy narodowość. Co więcej, polska procedura karna nakłada obowiązek zawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu; zgodnie z zapisem artykułu dotyczącego społecznego obowiązku, każdy kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie policję lub prokuratora. Każde takie zawiadomienie obliguje adresatów do wszczęcia odpowiednich działań. Już dziś dowiedz się, w jaki sposób złożyć zawiadomienie o przestępstwie, a także co konkretnie powinno się w nim znaleźć. Bądź przygotowany na każdą życiową okoliczność!

Poznaj formy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości istnieje wiele sposobów na to, by poinformować o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa – nie wszystkie są jednak tak samo skuteczne oraz wiążące. W naszym kraju funkcjonuje bowiem wiele anonimowych linii, ukierunkowanych na zwalczanie różnych rodzajów przestępczości; warto skorzystać z nich w momencie, kiedy jest się w posiadaniu konkretnej informacji o przestępstwie lub dysponuje się wiedzą, jaka pozwala przyczynić się do jego wykrycia. Jednak w przypadku bycia ofiarą przestępstwa (kradzieży, pobicia, oszustwa), zaleca się złożyć stosowny wniosek, czyli zawiadomienie o przestępstwie nieanonimowo. Decydując się na jego samodzielne napisanie, należy pamiętać iż powinno ono spełniać wymogi pisma procesowego, zawierając elementy takie jak oznaczenie organu do którego dokument jest kierowany, dane personale i adres osoby wnoszącej pismo, opis sprawy, której dotyczy zawiadomienie, a także datę oraz podpis składającego zawiadomienie. To, o czym nie należy zapominać, to fakt, by zadbać o potwierdzenie wysłania zawiadomienia lub pokwitowanie w przypadku, gdy zostało ono dostarczone osobiście. W sporządzaniu zawiadomienia mogą pomóc także kancelarie, jak na przykład AIF Kancelaria. Na stronie https://www.aif.com.pl/ specjaliści przygotowali krótki poradnik, w którym zauważają, iż w przypadku domagania się odzyskania długów, złożenie zawiadomienia do prokuratury stanowi ostateczność – jeżeli inne ścieżki zawiodą. Nie we wszystkich przypadkach przestępstw możliwe jest jednak zawieranie jakichkolwiek ugód. Kolejną formą zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest udanie się do jednostki policji, gdzie składa się je ustnie, a te zostaje przyjęte oraz spisane przez policjanta w formie szczegółowego protokołu.

Zawiadomienie o przestępstwie i co dalej?

Złożenie zawiadomienia o przestępstwie to nie koniec. W wielu przypadkach dochodzi bowiem do sytuacji uzupełniania zeznań o nowe elementy, które przypomną się składającemu zawiadomienie po czasie. Czasami o dodatkowe informacje będą domagać się stosowne organy. Zdarza się również, że na etapie całego postępowania mogą pojawić się zupełnie nowe okoliczności oraz dowody w sprawie, wymagające konkretnego ustosunkowania się do nich. To wszystko może spowodować, że prowadząca sprawę jednostka wystosuje ponowne wezwanie w celu kolejnego przesłuchania. Mimo tego, że przebieg spraw karnych obfituje w liczne powtarzalne sytuacje oraz czynności, w pewnym sensie pozostaje on wyjątkowo nieprzewidywalny; dobrze jest mieć tego świadomość i liczyć się z różnym rozwojem własnej sprawy. Między innymi z tego powodu dobrze dysponować konkretnym, profesjonalnym wsparciem w tym zakresie.

Exit mobile version