Sztandar nie jest wyłącznie zwykłym materiałem z naszytym symbolem oraz nazwą instytucji; to przede wszystkim duma, symbol obecności oraz wyraz szczególnego honoru. Jest czymś więcej niż wyłącznie dekoracją – przede wszystkim stanowi on przedmiot, który wzbudza szczególne poważanie oraz podziw. Współcześnie sztandar wciąż stanowi kluczowy detal dla wielu instytucji, organizacji bądź grup społecznych. Wyróżniamy między innymi sztandary szkolne, łowieckie, strażackie, jak i mundurowe, urzędowe, firmowe czy związkowe. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie między innymi wyglądem, a częściowo także symboliką i okolicznościami ich używania. Sztandary szkolne stanowią ducha wspólnoty i przynależności, łowieckie pełnią ważną rolę podczas uroczystości związanych z polowaniami, strażackie symbolizują męstwo i oddanie, zaś mundurowe wsparcie oraz patriotyzm. Sztandar urzędowy to symbol władzy, firmowy stanowi wyraz wspólnoty, zaś związkowy oznacza solidarność w walce o swoje prawa. Z czego konkretnie składa się sztandar i w jaki sposób dbać o to, by nie uległ on zniszczeniu? Dowiedz się już teraz!
Poznaj budowę sztandaru! Krótko o towarzyszących mu elementach
Sztandar to często bogato haftowany materiał, stanowiący symbol wartości i tradycji danej organizacji. Jego pojedyncza strona zwana jest płatem bądź bławatem; ponadto, każdy z obu płatów ma też swoją nazwę – awers (przód) oraz rewers (tył). Sztandarowi zwykle towarzyszy również drzewiec; to właśnie on utrzymuje materiał. Podłużny trzon składa się między innymi z głowicy, ozdobnych gwoździ (często grawerowanych), a także aktu fundacyjnego, będącego miniaturową kopią aktu nadania sztandaru, jaką umieszcza się w wewnętrznej części górnego okucia drzewca. Wiele sztandarów wykonywanych jest z wysokiej klasy tkanin oraz tworzyw, mających na celu zapewnić im wytrzymałość nawet w trudnych warunkach. Niestety, nierzadko dochodzi do sytuacji, że mimo łagodnego obchodzenia się ze sztandarem, warunki pacy wystawiają materiał na olbrzymią próbę, a ten po czasie zaczyna przejawiać śladu zużycia. Aby temu zapobiec, ważne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich technik czy materiałów w procesie szycia, lecz także odpowiednie przechowywanie sztandaru. Nieocenioną pomocą okazać się może specjalistyczna gablota do jego ochrony i ekspozycji.
Gablota na sztandar – sposób na ochronę i wartościową ekspozycję w jednym
Sztandar stanowi nieodłączny element wielu ceremonii, uroczystości, a także wydarzeń mających miejsce w różnego rodzaju instytucjach: szkołach, wojsku czy administracji publicznej. W momencie bycia nieużywanym, najczęściej umieszczany jest on w specjalnej gablocie, która umożliwia odpowiednie oraz honorowe przedstawienie tego ważnego symbolu. Zadaniem gabloty jest także ochrona sztandaru przed uszkodzeniami, kurzem, wilgocią, a także negatywnymi czynnikami atmosferycznymi – szacuje się, że dzięki odpowiedniej gablocie można zachować sztandar na wiele lat. Tego rodzaju konstrukcje oferuje między innymi firma Omega System, która na swojej stronie, gabloty.info.pl/gabloty-na-sztandar/, oferuje spersonalizowane gabloty sztandarowe, zapewniające godne i uroczyste miejsce przechowywania materiału poza ceremoniami. Godna ekspozycja sztandaru świadczy o głębokim poszanowaniu symbolu oraz tradycji – z tego powodu odwiedzając wiele instytucji, najczęściej zobaczymy materiał umieszczony za solidną, przeszkloną gablotą.