Musztra, kuchnia, moda i medycyna XVIII wieku w Świnoujściu były głównymi tematami prezentacji i pokazów zorganizowanych w minionym tygodniu w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Z kolei ten tydzień to warsztaty powroźnicze oraz wystawa żaglowców na obrazach Adama Werki.
Dzięki Krzysztofowi Kucharskiemu z Gdańska uczestnicy wydarzenia mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała operacja w XVIII wieku, dowiedzieć się, czym wyrywano chore zęby oraz jak radzono sobie z bólem głowy w Świnoujściu 200 lat temu. O tym, co jadano niegdyś w Świnoujściu oraz o wielu innych aspektach kuchni na przełomie XVIII i XIX wieku opowiedziała Aleksandra Kucharska. Wydarzeniom towarzyszyły atrakcje organizowane przez grupę rekonstrukcji historycznej Garnizon Gdańsk (Garnison Danzig). To grupa pasjonatów, którzy od lat poświęcają swój czas i środki, aby kultywować tradycje XVIII-wiecznego Gdańska. Przed muzeum i w jego wnętrzach odbywały się pokazy musztry, strzeleckie, rekonstrukcja scenek z życia żołnierskiego oraz inne atrakcje.
Kolejny zimowy tydzień będzie poświęcony dawnym żaglowcom. W środę odbędzie się otwarcie wystawy „Żaglowce w malarstwie Adama Werki”. W weekend zaplanowane są warsztaty powroźnicze.
12.02, środa, 18:00–19:00 – Skarb z muzealnego sejfu i wernisaż wystawy „Żaglowce w malarstwie A. Werki”, Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
Adam Werka (1917–2000) był jednym z najbardziej cenionych, rozpoznawalnych i wciąż wspominanych malarzy marynistów. Jego prace przez dekady ilustrowały magazyn Morze, liczne książki, broszury oraz muzealne ekspozycje. Dzięki współpracy świnoujskiego muzeum z Fundacją im. Adama Werki, wystawa zabierze uczestników tego wyjątkowego wydarzenia w magiczny świat wielkich żaglowców. Nie zabraknie również opowieści o świnoujskich żaglach i porcie, a w muzealnym sejfie „odkryjemy” wyjątkowe zabytki – skarby z zamierzchłych czasów, gdy na morzach i oceanach królowały żagle!
14.02, piątek, 18:00–19:00 – Liny, bloczki, jufersy, powroźnicy i takielarze – pokaz kręcenia lin, Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
15.02, sobota, 12:00, 15:00, 18:00 – Liny, bloczki, jufersy, powroźnicy i takielarze – warsztaty, Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
Maciej i Ewelina Flis z Projektu Wisłoujście – załoga i mieszkańcy Wisłoujścia – zabiorą nas do warsztatu powroźniczego i opowiedzą, jakie surowce roślinne były wykorzystywane w tym fachu oraz jakie rodzaje lin stosowano na dawnych żaglowcach. Podczas warsztatów 15 lutego rekonstruktorzy opowiedzą i pokażą, jak w dawnych wiekach wytwarzano liny oraz do czego służyły na statkach i okrętach. Uczestnicy warsztatów poznają pracę przy maszynie powroźniczej, nauczą się podstawowych węzłów, a nagrodą dla nich będzie samodzielnie wykonana lina. Projekt Wisłoujście skupia pasjonatów zajmujących się rekonstrukcją historyczną XVII wieku. Grupa działa w Twierdzy Wisłoujście – unikatowej, nadmorskiej fortyfikacji w Gdańsku, której znaczenie jest wyjątkowe w skali światowej. Uczestniczy również w krajowych i zagranicznych wydarzeniach związanych z rekonstrukcją historyczną. Co roku, w pierwszy weekend lipca, jest współorganizatorem festiwalu historycznego Twierdzy Wisłoujście pt. „Wisłoujście 1628”.
![](https://tu.swinoujscie.pl/wp-content/uploads/2025/02/muzeum_pokaz1-450x254.jpg)
![](https://tu.swinoujscie.pl/wp-content/uploads/2025/02/muzeum_pokaz3-450x254.jpg)
![](https://tu.swinoujscie.pl/wp-content/uploads/2025/02/muzeum_pokaz2-400x300.jpg)
![](https://tu.swinoujscie.pl/wp-content/uploads/2025/02/muzeum_pokaz4-400x300.jpg)
foto: Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu
podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych