Tuż obok potrzeby jedzenia, bliskości oraz snu to właśnie zabawa jest jedną z najbardziej podstawowych, a przy tym naturalnych potrzeb małego dziecka. Swobodna i spontaniczna rozrywka nie tylko stymuluje rozwój pociechy, lecz również wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Dzieci przez zabawę uczą się oraz budują więzi z otaczającym je światem oraz codziennością; ujawniają swój potencjał, potrzeby, a nierzadko także konflikty. Wybór odpowiednich gadżetów do zabawy nie jest jednak czymś prostym; ogrom opcji jest w stanie przytłoczyć każdego rodzica. Jak wybrać najlepsze zabawki dla swojego maluszka? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wiek dziecka, a także certyfikaty, normy i poszczególne oznaczenia. Już dziś dowiedz się więcej na temat prawidłowego doboru zabawek, a także sprawdź, gdzie szukać edukujących i bezpiecznych gadżetów dla swojej pociechy.
Co kupić dziecku, które ma zaledwie kilka miesięcy? Poradnik dla zainteresowanych
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze dziecięce zabawy zaczynają się jeszcze przed narodzinami! W brzuchu matki, dziecko wchodzi z nią w interakcje – przesuwając się, kopiąc czy bawiąc się pępowiną, rozwijając przy tym zmysł dotyku. Po narodzinach największą atrakcją okazują się twarze rodziców, choć głównie mamy; to właśnie ona podczas karmienia znajduje się ona w optymalnej odległości dla wzroku noworodka. Dobrze rozwinięty zmysł słuchu pozwala natomiast reagować maluchowi na grzechotki bądź pozytywki, które często wykorzystywane są w pierwszych miesiącach życia pociechy. Również łagodne przemawianie do dziecka, noszenie, kołysanie, uśmiech i robienie min są dla niego naprawdę angażujące. Eksperci uważają, że już podczas drugiego miesiąca życia dziecka zainteresowanie mogą wzbudzić również kolorowe karuzele zawieszone nad łóżeczkiem, jeżeli tylko są one w wyrazistych barwach. Co dalej z zabawkami?
- Od trzeciego do szóstego miesiąca życia, maluch zaczyna odkrywać swoje ciało oraz przestrzeń dookoła siebie. Ze względu na to, że ostrość jego wzroku ciągle się kształtuje, dobrze jest postawić na zabawki utrzymane w wyrazistych kolorach, jak czerwony, biały oraz czarny. W tym czasie sprawdzą się także maty oraz kocyki. Dobrze, by były one wykonane z wysokiej klasy materiałów. Przykładem są kocyki z wełny merynosów lub kaszmiru, dostępne między innymi na stronie pl. Sklep 3kiwi oferuje szeroki wybór akcesoriów oraz zabawek dla dzieci w różnym wieku. Wszystkie produkty pochodzą od topowych marek, jakie cieszą się ogromnym uznaniem u producentów.
- Od szóstego do dziewiątego miesiąca dziecko doskonali swoją motorykę małą, a także koordynację ręka-oko. To idealny czas na zapoznanie dziecka z różnymi kształtami, fakturami czy konsystencjami. Pomóc w tym mogą zabawki w postaci miękkich, gumowych klocków, przedmiotów codziennego użytku, a także zabawek wydających naturalne i subtelne dźwięki.
- Pomiędzy dziewiątym a dwunastym miesiącem rozpoczynają się coraz śmielsze próby poruszania się. Niemowlęta w tym wieku raczkują, stają przy meblach, a także zaczynają chodzić. Świetną pomocą okazują się tu zabawki do ciągnięcia na sznurku, a także wszystkie gadżety manipulacyjne, takie jak gumowe czy drewniane klocki.
- W wieku od 12-18 miesięcy dziecko jest o wiele bardziej świadome przeznaczenia przedmiotów. To najwyższy czas na angażujące książeczki – zwłaszcza te obrazkowe, pozwalające na naukę wyszukiwania postaci, elementów, a także rozwój spostrzegawczości.
- Następnie, między 18 a 24 miesiącem, maluch doskonali małą motorykę, a także zaczyna asystować rodzicom w różnych pracach domowych, jak sprzątanie, gotowanie czy majsterkowanie. Bliżej drugich urodzin, warto zastanowić się nad kupieniem dziecku rowerka biegowego czy bezpiecznej hulajnogi.
Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki dla dzieci?
Współczesny rynek pełen jest różnego rodzaju akcesoriów oraz zabawek dla dzieci. Ważne, aby mieć świadomość właściwych zakupów, wybierając wyłącznie gadżety posiadające certyfikaty bezpieczeństwa. Produkty dla dzieci od topowych marek w większości przypadków posiadają oznaczenia potwierdzające spełnianie obowiązkowych norm, a także wielu dodatkowych wymagań. Mówimy tu między innymi o oznaczeniach CE, GS czy Red dot Design Award. Należy stronić od niskiej jakości zabawek, gdyż mogą one zawierać szereg niebezpiecznych substancji, takich jak ftalany (zakłócające układ hormonalny), związki cynoorganiczne (drażniące dla oczu oraz skóry), a także PBDE i inne chemikalia wykazujące potencjalne działanie rakotwórcze. Stąd tak ważne jest, by kupować wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców, oferujących produkty topowych producentów!