Rozwód, sprawa spadkowa, spór pracowniczy, popełnienie wykroczenia – istnieje wiele różnych sytuacji, jakie mogą przydarzyć się w ciągu naszego życia, a których finał znajdzie swoje miejsce w sądzie. Jednocześnie każdy ma prawo do obrony, w tym bycia reprezentowanym przez wyspecjalizowanego obrońcę lub pełnomocnika. W procesie sądowym profesjonalna pomoc prawna świadczona jest między innymi przez adwokatów, na których zatrudnienie decyduje się coraz więcej osób. Wciąż jednak można usłyszeć głosy sceptyków, którzy nie są do końca przekonani co do korzystania z usług specjalistów. Wiele osób wyobraża sobie, że procesy sądowe wyglądają tak, jak przedstawia się to w popularnych programach, gdzie często cała sprawa rozwiązuje się podczas jednego, kilkunastominutowego posiedzenia. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna – ilość wniosków dowodowych, mnogość posiedzeń, zawiłość przepisów prawnych – powoduje że naprawdę trudno odnaleźć się podczas sprawy. Jakie korzyści niesie pomoc adwokata i czym kierować się podczas wyboru specjalisty? Już dziś dowiedz się więcej na temat roli specjalisty od spraw prawnych, samodzielnie osądzając, czy warto polegać na samym sobie, gdy sprawa toczy się o wielką rzecz.
Rola adwokata w procesie sądowym i korzyści wynikające z wynajęcia specjalisty
Rola adwokata w sądzie uwidacznia się zwłaszcza podczas posiedzeń sądowych, gdyż to właśnie tam broni on praw oraz interesów klienta w sposób najbardziej widoczny. Jednak już same konsultacje prawne, z których możesz skorzystać, mogą przyczynić się do obrania właściwej ścieżki obrony i szybszego osiągnięcia korzystnego wyniku sprawy.
Doświadczony adwokat doskonale wie, jak przebiegają różne rodzaje postępowań, a także jest świadomy technik przesłuchiwania świadków, wykorzystując je również w praktyce. Taka osoba wie również, jakiego rodzaju argumentów musi używać przed sądem, a także, w jaki sposób bronić praw klienta. To właśnie adwokat dba o to, by proces nie trwał latami; jego obecność nad sprawą pozwala zminimalizować błędy formalne, a także uwrażliwić klienta na niektóre kwestie prawne, o których zazwyczaj nie ma się pojęcia. Jednocześnie adwokat jest w stanie ochronić swoich klientów przed przekuwaniem emocji na sprawę, gdyż nie jest on osobiście zaangażowany w konflikt i patrzy na sprawę “na chłodno”. Zdystansowanej osobie zdecydowanie łatwiej jest trzeźwo ocenić propozycję ugody, a także dodać sił w konfrontacji z przeciwnikami procesowymi. Samodzielne działanie w sprawie, mimo najlepszych chęci, może okazać się nieskuteczne; wyroki sądowe nie zapadają bowiem wyłącznie na bazie kodeksów czy ustaw, a udowodnienie swojej racji czy wygranie sporu w większości przypadków wymaga konkretnie uporządkowanej, aktualnej wiedzy na temat prawa. Zamiast samodzielnie wyruszać w bój prawny, dobrze jest mieć obok siebie osobę, która może okazać się ogromnym wsparciem w całym procesie udowodnienia swojej racji – skorzystać z pomocy adwokackiej.
Czym kierować się podczas wyboru adwokata?
Wiele osób, które nigdy nie stały przed obliczem sądu, nie do końca wie, jak wybrać adwokata oraz czym kierować się podczas poszukiwań idealnej kancelarii, która zrozumie potrzeby oraz sendo sprawy, z jaką przychodzą. W tym celu postanowiliśmy przygotować krótką listę najważniejszych elementów, jakie warto wziąć pod uwagę podczas wyboru adwokata.
- Doświadczenie. Dobry adwokat to doświadczony specjalista, który ma już za sobą kilkanaście spraw – najlepiej zbliżonych tematyką z tym, czego szukasz. Dziedzin prawa jest naprawdę wiele, tak samo jak spraw z nimi związanych; różne oblicza współczesnego prawa przedstawia na swoim blogu Adwokat Lidia Kunicka, https://adwokat-kunicka.pl/adwokat-wroclaw/, poświęcając każdej dziedzinie serię tematycznych wpisów.
- Pierwszy kontakt. To właśnie pierwsze spotkanie z adwokatem jest w stanie przesądzić o tym, czy finalnie zdecydujemy się na współpracę z danym specjalistą. Dobry adwokat powinien potrafić wyjaśnić w klarowny sposób sytuację prawną i przedstawić potencjalne ścieżki rozwiązania całej sprawy. Jednocześnie specjalista powinien być kontaktowy, wzbudzać zaufanie od samego początku, a także komunikować się w zrozumiałym dla nas języku.
- Renoma. Oceny, jakie adwokat zbiera wśród klientów, bardzo wiele o nim świadczą. Można dowiedzieć się więcej o danym specjaliście, przeglądając liczne witryny kancelarii, portale z recenzjami, a także strony z opiniami. Warto również dopytać znajomych z najbliższego otoczenia, czy mieli kiedyś doświadczenie z adwokatem, który mógłby okazać się nieocenioną pomocą w sprawie.
- Warunki umowy. Zasady współpracy stawiane przez adwokata, a także kwestia rozliczeń powinna być znana już na samym początku. W zależności od rodzaju sprawy, czasami będzie to opłata stała, w innym przypadku wynagrodzenie za godzinę pracy.
Adwokaci różnią się od siebie podejściem do klienta, a także sposobem działania. Jednak każdy dobry specjalista powinien cechować się skutecznością swoich działań. Dlatego, też dobrze zawczasu przyjrzeć się osiągnięciom kancelarii, kierując się przy tym nie tylko zdobytą wiedzą na temat adwokata, lecz również własną intuicją.