Tu Świnoujście

Nadmierna wilgoć w domu – po czym można ją rozpoznać?

Wilgoć w domu to dość powszechny problem, który bardzo często zauważany jest zbyt późno. Jedną z pierwszych oznak nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach są zaparowane okna – następnie oznaki przenoszą się na ściany. Wilgoć może mieć różne przyczyny, a także powodować mniej lub bardziej dotkliwe konsekwencje. W skrajnych przypadkach jest w stanie realnie zagrozić zdrowiu. Wszystko ze względu na fakt, że sprzyja ona pojawianiu się w pomieszczeniach szkodliwych grzybów i pleśni, które stanowią jedną z przyczyn alergii układu oddechowego. Ich obecność w domu szkodzi zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Z tego powodu tak ważne jest, aby nie dopuszczać do zawilgocenia mieszkania oraz w porę reagować na potencjalne znaki, że powietrze w domu jest zbyt wilgotne. Już dziś dowiedz się więcej o przyczynach, oznakach oraz konsekwencjach wilgoci w domu, a także poznaj sposoby na skutecznie radzenie sobie z jej nadmiarem.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o radzeniu sobie z wilgocią w pomieszczeniach

Przyczyny wilgoci w domu są niezwykle zróżnicowane, jednak najczęściej dotyczą one nieszczelnych ścian, szczelin powietrznych czy pękniętych rynien oraz rur. Również nieprawidłowa instalacja wodno-kanalizacyjna stanowi jeden z najczęstszych powodów gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach. Wilgoć powstaje w wyniku zjawiska kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu, która powstaje na zimnych powierzchniach jak ściany, okna oraz podłogi. Im wyższa jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, tym sama szansa na kondensację jest znacznie większa. Oprócz wspomnianego wcześniej zjawiska zaparowanych okien, możemy mieć do czynienia także z uszkodzeniami ścian czy sufitów. Na skutek wysokiego zawilgocenia mieszkania, ściany pokrywają się licznymi pęknięciami, a tapeta czy farba ulega wybrzuszeniu. Przyglądając się bliżej miejscom dotkniętym wilgocią, czasem można dostrzec na ich powierzchni początki rozwoju pleśni. Podobna sytuacja dotyczy mebli – zaleca się, by nie dosuwać ich zbyt blisko ścian, ponieważ w ten sposób ogranicza się obieg powietrza, co zaś sprzyja wspomnianemu przez nas zjawisku kondensacji pary. W momencie gdy meble dotykają ścian, pleśń znajdująca się na ich powierzchni może z powodzeniem przenieść się bezpośrednio na wyposażenie: szafki, komody, kanapy. Efekt? Nieprzyjemny, zatęchły zapach, którego bardzo ciężko się pozbyć. Konsekwencje nadmiernej wilgoci w domu są różnorodne i dotyczą zarówno estetyki mieszkania, pogorszenia się stanu budynku, jak i problemów ze zdrowiem. Co zrobić, by wyrównać jej poziom w taki sposób, by nie stanowiła ona zagrożenia?

Sprawdzone sposoby na pozbycie się nadmiaru wilgoci z mieszkania – sprawdź, o czym mowa!

Kontrola wilgotności w mieszkaniu powinna obejmować kilka ważnych zasad, do których należy zaliczyć regularne wietrzenie pomieszczeń, stosowanie osuszaczy powietrza oraz odpowiednią wentylację łazienki oraz kuchni. Poziom wilgoci można monitorować także za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak chociażby mierniki wilgotności powietrza. Oprócz tego, wśród sposobów na nadmierną wilgoć można wymienić:

Zdarzają się jednak sytuacje, w których samodzielne radzenie sobie z wilgocią staje się nie lada wyzwaniem. W takiej sytuacji zdecydowanie warto poprosić o pomoc doświadczonych ekspertów, którzy specjalizują się w doradztwie oraz zapobieganiu rozwojowi szkodliwej wilgoci w pomieszczeniach. Jedną z takich firm jest HYDROBLOKKER, proponujący rozwiązania dobrane indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Podejrzewasz w swoim mieszkaniu nadmiar wilgoci? Nie czekaj – zwlekanie przyspiesza rozwój szkodliwych grzybów i pleśni. Zlokalizuj oraz wyeliminuj przyczyny, aby pozbyć się niebezpiecznych skutków zawilgocenia pomieszczeń.

Exit mobile version