Tu Świnoujście

Zestawiamy szkody niemajątkowe z niematerialnymi. Poznaj kluczowe różnice!

W szeroko rozumianej branży odszkodowawczej bardzo często używa terminów odszkodowania niematerialnego bądź szkody niemajątkowych. I o ile wyrównanie krzywd mających charakter już stricte finansowy dość łatwo wytłumaczyć, tak tego typu pojęcia mogą być przez wiele osób źle interpretowane. Co gorsza, mylone. Jak powszechnie wiadomo, w postępowaniu odszkodowawczym nie ma miejsca na błędy. Dlatego też przygotowaliśmy artykuł, który kompleksowo wyjaśnia czym są pokazywane tutaj szkody oraz w jakich aspektach różnią się od siebie. Zapraszamy!

Szkody niemajątkowe wzięte pod lupę

Już na samym początku musimy podkreślić, że szkody niemajątkowe i niematerialne są dwoma zupełnie różnymi pojęciami. Co prawda odnoszą się one do strat bądź uszczerbków, jakie ciężko wykazać finansowo, natomiast mają one zupełnie inny charakter. Zwłaszcza w kontekście prawa i postępowań odszkodowawczych. Na pierwszy ogień weźmiemy szkody niemajątkowe, nazywane przez wielu również szkodami moralnymi. Nie mają one bezpośredniego wpływu na majątek osób poszkodowanych. Przeważnie są to szkody dotyczące uczuć człowieka, zdrowia psychicznego lub relacji międzyludzkich. Potrzebujesz przykładów z życia wziętych? Możemy tu wymienić choćby ból i cierpienie fizyczne spowodowane wypadkiem, naruszenie dóbr osobistych czy odszkodowanie za krzywdę emocjonalną, powstałą po utracie bliskiej osoby. Uzyskanie świadczenia z tego typu tytułu z pewnością nie będzie proste, dlatego osobom poszkodowanym zaleca się kontakt z bardzo doświadczonymi specjalistami. Na stronie www.tuodszkodowania.pl AIF Kancelaria świadczy kompleksową pomoc odszkodowawczą dla krzywd o naprawdę różnym charakterze.

Charakterystyka szkód niematerialnych

Czym są więc szkody niematerialne? To zdecydowanie bardziej specyficzne pojęcie. W ujęciach prawnych mogą one dotyczyć wszystkich strat, jakie są niemierzalne w kategoriach pieniężnych. O ile standardowy rodzaj odszkodowania można wycenić poniesionymi realnymi kosztami, tak tutaj w grę wchodzą szeroko pojęte dobra bądź prawa osobiste. Doskonałymi przykładami tego typu szkód niematerialnych będzie naruszenie praw autorskich i czynności powodujące utratę wizerunku osoby poszkodowanej. Naruszenie prawa do ochrony danych osobowych lub słowne i pisemne naruszenie dobrego imienia to kolejne aspekty, jakie kwalifikują się pod odszkodowanie niematerialne. Jak więc widać, różnica pomiędzy szkodami niemajątkowymi a niematerialnymi są widoczne już gołym okiem i uwydatniają się w ich zakresie czy charakterze. Warto też wspomnieć o rekompensacie. W tym pierwszym przypadku wypłaca się zadośćuczynienie. W drugim z wymienionych mówimy nie tylko o zadośćuczynieniu, ale także o innych formach naprawienia szkody (np. przeprosiny).

Exit mobile version