Zaczyna się długi weekend. Służby techniczne są w gotowości, a nad ruchem pociągów czuwają dyspozytorzy, dyżurni i dróżnicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zwiększona liczba patroli, monitorowanie obiektów kolejowych, wykorzystanie nowoczesnego sprzętu – to działania podejmowane przez Straż Ochrony Kolei. Prowadzony jest stały monitoring pogody i dostosowana do niego odpowiednia gotowość służb.
W najbliższy długi weekend od 29 maja do 2 czerwca w gotowości będą 172 zespoły szybkiego usuwania awarii oraz 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego, które będą reagować w zależności od sytuacji na kolei. Do dyspozycji są 3 lokomotywy osłonowe, które pomogą w udrażnianiu szlaków kolejowych w przypadku zatrzymania pociągu z powodu awarii. Dodatkowo 66 pociągów sieciowych jest w gotowości na wypadek problemów z siecią trakcyjną. Służby dyspozytorskie zarządcy infrastruktury koordynują przewozy. Całodobowo współpracują z przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi oraz służbami technicznymi.
Działania Straży Ochrony Kolei dla bezpiecznych podróży
Nad bezpieczeństwem podróżnych na dworcach, stacjach i w pociągach w okresie Bożego Ciała będzie czuwać niemal 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei wspieranych przez policję, Straż Graniczną i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. W dobie będzie zabezpieczać obszar kolejowy średnio 600 patroli SOK (czyli ponad 1200 funkcjonariuszy). Dodatkowe patrole pojawią się w około 550 pociągach pasażerskich. Funkcjonariusze obecni będą również na szlakach kolejowych, w rejonach przejazdów kolejowo-drogowych, gdzie zadbają o bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Ich pracę będzie wspierać około 50 psów służbowych oraz specjalistyczne sprzęty, m.in. Mobilne Centra Monitoringu, termowizory, noktowizory oraz lornetki. Działania funkcjonariuszy będą odbywać się również po cywilnemu z wykorzystaniem grup operacyjno-interwencyjnych przeznaczonych do wykonywania zadań specjalnych zapobiegającym przestępstwom i wykroczeniom na obszarach kolejowych. Wszyscy funkcjonariusze SOK są przeszkoleni z taktyk i technik interwencyjnych oraz udzielania pierwszej pomocy.
Całodobowy numer alarmowy SOK (22 474 00 00) pozostaje dostępny dla zgłaszania informacji o zagrożeniach na obszarze kolejowym. Straż Ochrony Kolei apeluje do wszystkich osób przebywających na obszarze kolejowym o rozwagę, rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności oraz o niepozostawianie swojego bagażu bez opieki.
Przed podróżą warto sprawdzić rozkład jazdy
Zachęcamy do sprawdzenia aktualnego rozkładu na portalpasażera.pl, w aplikacji mobilnej Portal Pasażera oraz na stronach przewoźników. Na stacjach i przystankach informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów są podawane na ekranach oraz przekazywane są w formie komunikatów głosowych.
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych
Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Zawsze należy zatrzymać się przed znakiem STOP, czerwonymi światłami i nie wjeżdżać pod opadające rogatki. Ważne telefony na przejazdach (z których możecie skorzystać, gdyby urządzenia przejazdowe nie działały lub gdy np. samochód zgaśnie na przejeździe) znajdują się na żółtych naklejkach umieszczonych na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku, do którego przymocowane jest ramię rogatki.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie na: https://bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/
Magdalena Janus
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.