Site icon Tu Świnoujście

„Opera jest kobietą” – dyskusja z reżyserkami o ich roli w świecie współczesnej opery w Operze na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku w Szczecinie ma przyjemność zaprosić na dyskusję o roli kobiet-reżyserek we współczesnym świecie operowym. Debata odbędzie się we wtorek 26 marca o 18.00 w Galerii O. Gośćmi dyrektora Opery na Zamku Jacka Jekiela będą: Natalia Babińska, reżyserka m.in. „Dokręcania śruby” B. Brittena, Pia Partum, reżyserka m.in. „Procesu” Ph. Glassa i Barbara Wiśniewska, reżyserka „Trubadura”. Oprawę artystyczną zapewnią solistki Opery na Zamku. Cena biletu: 5 złotych.

Serdecznie zapraszamy!

Opis:

Trzy różne kobiety, trzy różne temperamenty, trzy różne style pracy… Zapraszamy serdecznie na niezwykłe spotkanie we wtorek 26 marca 2024 w Galerii O. Opery na Zamku w Szczecinie o 18.00, które odbędzie się pod hasłem „Opera jest kobietą”. Spotkamy się z trzema wybitnymi reżyserkami oper – Natalią Babińską, Pią Partum i Barbarą Wiśniewską. Oprawę artystyczną zapewnią kolejne Panie – wspaniałe sopranistki: Joanna Tylkowska-Drożdż i Victoria Vatutina. Zaśpiewają piękne arie operowe, a na fortepianie zagra Olga Bila.

W kobiecym świecie przed Paniami stanie Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku, który poprowadzi spotkanie. W tym dniu będzie jedynym mężczyzną na scenie dyskusyjnej.

Dlaczego akurat „Opera jest kobietą”? Bo chcemy zgłębić temat roli kobiety w świecie opery – zarówno jako artystki, jak i reżyserki. Jest to niezwykle istotne nawet w XXI wieku, w którym kobiety wciąż walczą o swoje miejsce w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturowego i artystycznego. Stawiamy tezy i fundamentalne pytania. Może wadliwe, prowokacyjne, ale po to są dyskusje, by rozprawić się z mitami, stereotypami lub je… potwierdzić. Jaka jest rola reżyserki w budowaniu świata dzięki ich odczytaniu oper czy operetek na nowo? Czy może zmieniać świat na bardziej przyjazny wobec kobiet? Tezą, z którą chcemy się zmierzyć, jest kwestia przebicia się wrażliwej z natury kobiety-reżyserki w patriarchalnym (?) świecie operowym. Tradycyjnie świat opery był domeną męską – od kompozytora przez dyrygenta po reżysera. Ale dzięki determinacji, talentowi i wyjątkowej wizji artystycznej, kobiety-reżyserki przełamują ten stary schemat. Kolejną istotną kwestią jest różnica w podejściu do libretta przez kobiety i mężczyzn. Kobiety często mają wrażliwość, która pozwala im dostrzegać subtelności emocjonalne i relacje międzyludzkie w libretcie w unikatowy sposób. Ich interpretacje mogą dodawać nowe, fascynujące warstwy znaczeń i głębię do przedstawień operowych. Różnice w pracy z zespołem to także temat, który chcemy zgłębić. Kobiety-reżyserki często stawiają na współpracę i empatię, budując zespoły oparte na zaufaniu i otwartości. To podejście może prowadzić do bardziej kreatywnych i harmonijnych procesów twórczych, a może być barierą w świecie, w którym jeszcze przed chwilą „rządził” mężczyzna. Ale to właśnie coraz większe zmiany w społeczeństwie pozwalają nam wierzyć, że przyszłość jest bardziej równościowa i sprawiedliwa dla wszystkich artystek. Co kobietom otwiera, a co zamyka drzwi w operowym świecie? Zmierzmy się z tym pytaniem. Interesującym aspektem jest też perspektywa, z jakiej kobiety patrzą na swoich bohaterów operowych. Czy ich interpretacje są inne aniżeli te „męskie”? Czy może istnieją różnice w podejściu do kreowanej postaci?

Zapraszamy serdecznie na nasze spotkanie, aby wspólnie rozmawiać, inspirować się i celebrować rolę kobiet w sztuce operowej. To będzie niezwykła podróż przez świat emocji, talentu i siły artystycznej, którą chcemy przeżyć razem z Państwem.

Bilety za 5 złotych dostępne są na stronie www.opera.szczecin.pl i w kasie Opery na Zamku (także przed wydarzeniem). Liczba miejsc ograniczona do 100-120 osób.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzeczniczka prasowa

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzeczniczka prasowa

Exit mobile version