Site icon Tu Świnoujście

Ceramika jako ważny element japońskiej kultury – co warto o niej wiedzieć?

Ceramika to niemalże nieodłączny element japońskiej kultury. Wytwarzana od wieków przez prawdziwych mistrzów rzemiosła, stanowi wyraz japońskiej estetyki, staranności oraz dbałości o każdy, nawet najmniejszy szczegół. To właśnie ceramika wywodząca się z Kraju Kwitnącej Wiśni stanowi inspirację współczesnych artystów; możemy w niej odnaleźć motywy stosowane od kilkunastu pokoleń. Ceramika jest obecna w większości dziedzin japońskiej kultury, zachwycając przy tym wielu ludzi na całym świecie. Ceremonia parzenia herbaty, doniczki do bonsai, sztuka ogrodowa, japoński sposób aranżacji potraw – to wszystko nie byłoby tak wyjątkowe, gdyby odebrać kunszt japońskiej ceramiki. Warto zwrócić uwagę na to, że ceramika nie jest wyłącznie sztuką, której wytworu można podziwiać w muzealnych salach; to przede wszystkim codzienne sprzęty, pozwalające Japończykom na kreowanie otoczenia w wyrafinowany, estetyczny sposób.

Kintsugi, czyli sztuka klejenia ceramiki złotą fugą

Japońska ceramika liczy sobie kilka tysięcy lat. To właśnie z nią związane jest kintsugi, czyli tradycyjna metoda odnowy zniszczonych wyrobów ceramicznych. Proces dekorowania odbywa się przez łączenie potłuczonych elementów naczynia wilgotną żywicą japońskiego drzewa lakowego – zawierającą lub pokrytą opiłkami metali szlachetnych. Kintsugi ma związek zwłaszcza z dziedziną sztuki obrazu prószonego, a także z japońską tradycją picia herbaty. Spośród różnorodnych technik renowacji artystycznej, wyróżnia się ona naciskiem na ekspozycję niedoskonałości, pęknięć i ubytków. Tak niekonwencjonalne podejście kryje w sobie bogatą symbolikę. Dla kintsugi, uwypuklenie burzliwej historii dekorowanego poprzez naprawę obiektu stanowi celebrację zarówno użytku, jak i procesu zużycia. Związane jest to bezpośrednio z filozofią kintsugi, ukazującą analogię pomiędzy delikatnym naczyniem a naszym życiem. Metoda zdobienia ceramiki podkreśla znaczenie wad, defektów oraz słabości, dzięki całkowitemu odrzuceniu potrzeby ich ukrycia. Ślady uszkodzeń pokrytych złotą fugą zdecydowanie odznaczają się na naczyniu, nawiązując przy tym do historii jaką przeszło naczynie. Wyznawcy filozofii kintsugi podkreślają, że każdy upadek czyni nas silniejszym, a złote zdobienia zaklejające pęknięcia stanowią swoisty symbol procesu gojenia się ran oraz pozytywnie przebytej rekonwalescencji. Japońska ceramika jest niepowtarzalna, a metoda kintsugi jest tego najlepszym potwierdzeniem. Nie ma bowiem dwóch takich samych pęknięć w różnych naczyniach – każde z nich jest osobnym, indywidualnym naczyniem.

Gdzie kupić oryginalną, japońską ceramikę?

Japońska ceramika słynie ze swojej wysokiej jakości oraz precyzyjnego wykonania, które sprawia, że każda miska lub miseczka stanowi przepiękny element zastawy stołowej oraz ozdobę wnętrza. Japońskie miski, miseczki, zestawy do herbaty czy imbryczki tworzone są z dbałością o każdy szczegół, zaś wzory inspirowane są bogatą kulturą, jaką wyróżnia się Kraj Kwitnącej Wiśni. Pozostaje jednak pytanie – gdzie je znaleźć? Na szczęście mamy dziś naprawdę szeroki zakres możliwości, jeżeli chodzi o japońską ceramikę. Przykładem jest Mała Japonia, czyli ogród japoński ukryty w sercu Karkonoszy. Posiada on swój własny sklep stacjonarny i internetowy, w którym zainteresowani mogą zapoznać się z bogatą ofertą japońskiej ceramiki. Na stronie www.malajaponia.pl znaleźć ciekawe zestawy do sushi, parzenia herbaty,  a także pojedyncze sztuki kubków oraz filiżanek dostępnych od ręki. Japońska ceramika wciąż zaskakuje, a grono jej wielbicieli wciąż się powiększa. Wszystko za sprawą wysokiej jakości wyrobów, a także historii kryjącej się za sztuką tworzenia, naprawy oraz użytku ceramicznych naczyń.

Exit mobile version