Site icon Tu Świnoujście

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – ceremonia złożenia wieńców w miejscach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych

Ceremonia złożenia wieńców w Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych oraz miejscach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych, rozpoczęła obchody dnia pamięci.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Marek Sokołowski wraz z Ministrem Obrony Narodowej oraz najważniejszymi dowódcami Wojska Polskiego, złożyli wieniec przed Panteonem-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pomnik znajduje się w Kwaterze na Łączce, w miejscu, gdzie od połowy 1948 roku chowane były potajemnie ciała osadzonych w więzieniu mokotowskim na tzw. „łączce”.

Delegacja żołnierzy Dowództwa Generalnego RSZ, złożyła wieniec przy tablicy upamiętniającej żołnierzy Wojsk Lotniczych, represjonowanych przez służby Informacji Wojskowej. Tablica znajduję się na zewnętrznej ścianie budynku przy ulicy Wawelskiej 7A, w którym w latach 1946-1954 znajdował się areszt – katownia służb Informacji Wojsk Lotniczych. W podziemiach budynku, brutalnym przesłuchaniom poddano setki oficerów, podoficerów i szeregowych, z których wielu, na podstawie fałszywych zarzutów i wymuszonych zeznań, skazano na śmierć lub długoletnie więzienie.

 

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Zrobiono to aby upamiętnić osoby, które po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiły się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/

Exit mobile version