Tu Świnoujście

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2024

W piątek 1 marca 2024 roku o godz. 9.00 rozpoczęły się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie (ul. Rakowiecka 37) z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego.

Instytut Pamięci Narodowej honoruje Żołnierzy Niezłomnych, uczestnicząc w uroczystościach państwowych i organizując wiele wydarzeń w całej Polsce.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Stanowili oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję Armii Krajowej. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo brutalne śledztwo.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego apelu pamięci i złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Po uroczystości na dziedzińcu muzeum uczestnicy wydarzenia przeszli do Pawilonu X, w którym przetrzymywani byli między innymi rotmistrz Witold Pilecki czy generał August Fieldorf „Nil”. Tam, przygotowany został specjalny pokaz audiowizualny, który przybliża losy uwięzionych i zamordowanych.

W południe uroczystości w hołdzie Żołnierzom Wyklętym odbyły się także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie – w kwaterze Ł. (tzw. „Łączka”), miejscu, w którym potajemnie ukrywano ciała żołnierzy pomordowanych w więzieniu mokotowskim w latach 1948–1956.

Zdjęcia: IPN

Więcej zdjęć:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/198160,1-marca-oddajemy-hold-Zolnierzom-Niezlomnym.html

Źródło: https://ipn.gov.pl/

 

 

Exit mobile version