Site icon Tu Świnoujście

Jaka jest aktualna sytuacja na rynku pracy w Świnoujściu?

Man is working in the modern office. Conception of business and freelance.

Praca w województwie zachodniopomorskim często kojarzona jest z zakwaterowaniem i gastronomią. Jednak to przemysł stoczniowy, chemiczny, papierniczy i produkcja rolno-spożywcza stanowią główne gałęzie gospodarki w regionie. Czy znalezienie zatrudnienia jest trudne? Jakich pracowników aktualnie szukają lokalni przedsiębiorcy? Sprawdź, gdzie znajdziesz pracę w Świnoujściu.

Praca w Świnoujściu – ile można zarobić?

Według danych GUS wynagrodzenia pracowników w zachodniopomorskim są o kilkaset złotych niższe niż średnia krajowa. W grudniu 2023 wynosiły 6933 złotych brutto, podczas gdy w skali kraju zarobki w sektorze przedsiębiorstw sięgnęły 7670 złotych brutto. Jaka praca Świnoujście jest najlepiej opłacana?

Szacunki GUS obejmujące dane wojewódzkie są dość optymistyczne – w odniesieniu do zarobków województwo zachodniopomorskie plasuje się na 8. miejscu. Wyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w grudniu osiągnęły jedynie województwa: dolnośląskie, śląskie, opolskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie i pomorskie. Jeśli więc planujesz poszukiwanie pracy, Świnoujście może być dobrym kierunkiem. Wystarczy, że dowiesz się, kogo poszukują pracodawcy i przygotujesz CV (przydatny będzie kreator CV online).

Czy kojarzona z regionem turystyka przynosi duże zarobki? Dane za grudzień pokazują, że zakwaterowanie i gastronomia to najgorzej opłacany sektor – średnie wynagrodzenie wyniosło 5441 złotych brutto. Powyżej 7 tys. złotych brutto zarabiali przeciętnie pracownicy handlu, administracji, budownictwa, przetwórstwa przemysłowego i przemysłu. Praca z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem, również praca dla Ukraińców, to obsługa rynku nieruchomości – 7913 złotych brutto, transport i gospodarka magazynowa – 8079 złotych brutto oraz informacja i komunikacja – 10 611 złotych brutto.

W jakich branżach dostępna jest praca w województwie zachodniopomorskim?

W minionym roku w zachodniopomorskim najbardziej poszukiwanymi pracownikami byli pracownicy służby zdrowia, edukacji i różnego rodzaju pracownicy budowlani. Praca w Świnoujściu w 2024 roku wciąż będzie dla nich dostępna, jednak obok lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli rynek pracy skupi się także na kilkudziesięciu innych zawodach, w których prognozowany jest deficyt poszukujących pracy.

Zgodnie z przewidywaniami praca w regionie, w tym praca dla uchodźców, będzie dotyczyła zawodów takich jak na przykład:

W branży budowlanej poszukiwani mają być przede wszystkim cieśle i stolarze, dekarze i blacharze, murarze i tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych i pracownicy budowlani.

Praca w powiecie Świnoujście – dla kogo?

W 2024 roku największe zapotrzebowanie na pracowników będzie wynikało z nieodpowiadającym im warunków pracy i tego, że część z kandydatów nie spełnia wymagań pracodawców. Według prognoz praca Świnoujście będzie najłatwiej dostępna w oświacie (poszukiwani nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych), służbie zdrowia (lekarze, operatorzy aparatury medycznej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni) i gastronomii (kelnerzy i barmani, kucharze, pomoce kuchenne, szefowie kuchni).

Praca w Świnoujściu w 2024 roku to również oferty skierowane do kierowców autobusów, listonoszy i kurierów, opiekunek dziecięcych, personelu sprzątającego, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, pracowników poczty, recepcjonistów i rejestratorów, specjalistów ds. administracji oraz wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Źródło: Orion Media Group
Grafika: freepik.com

Exit mobile version