Tu Świnoujście

Lilie – giganty na ZUT

Grzywiasta warkocznica zastąpi antybiotyk, a jej koleżanki z grządki pomogą obniżyć zużycie szkodliwych nawozów

Niemal 3 metrowe lilie – giganty kwitną w szklarniach Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Szczecinie.

W Katedrze Ogrodnictwa trwają badania nad wpływem nanosrebra na wzrost roślin ozdobnych, głównie lilii. Nasi naukowcy dowiedli, że nanosrebro stymuluje wzrost i kwitnienie tych kwiatów oraz polepsza plon cebul bez dodatkowego nawożenia i stosowania zabiegów ochronnych. Te odkrycia mogą przyczynić się do ograniczenia zużycia nawozów i fungicydów wywierających negatywny wpływ na środowisko.

Lada dzień w ogrodach ZUT na ul. Słowackiego 17 zakwitnie wyjątkowa roślina – lilia ananasowa, nazywana także grzywiastą czy warkocznicą. Łacińska nazwa tej pięknej rośliny to Eucomis. Lilie ananasowe pochodzącą z południa Afryki, są doskonałe do ogrodów i na tarasy, znoszą suszę i nie chorują. Lilia ananasowa jest wykorzystywana w etnomedycynie z powodu zawartości cennych związków o działaniu leczniczym. Nasi naukowcy z ZUT jako jedyni w Europie badają Eucomis pod kątem doskonalenia produkcji i oceny zawartości bioaktywnych substancji.

Od wiosny tego roku na Farmie Uniwersyteckiej, prowadzonej przez dr hab. Piotra Salachnę, prof. ZUT, kwitnie i badana jest ponad setka gatunków kwiatów, od lawendy po opuncję czy pysznogłówkę.

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Exit mobile version