Tu Świnoujście

Rowerem Wokół Zalewu Szczecińskiego

Miłośnikom dzikiej przyrody i sielankowych krajobrazów polecamy przejechanie polskim odcinkiem międzynarodowego szlaku rowerowego R-66, okrążającego pierścieniem Zalew Szczeciński, ujście Odry i Jezioro Dąbie. Tak jak w przypadku innych tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim i ten szlak co sezon zyskuje nowe elementy infrastruktury, które pozwalają na coraz bliższe szusowanie brzegami akwenu i podglądanie jego niezwykłej fauny i flory.

Choć cała przyroda Zalewu Szczecińskiego zachwyca swoim bogactwem, na tytuł jej króla zdecydowanie zasłużył sobie orzeł bielik. Nieprzypadkowo pierwszy z opisywanych odcinków trasy bywa też nazywany „Szlakiem Orła Bielika”. To tu znajdują się tereny lęgowe i żerowiska największej w Europie populacji tego podniebnego drapieżnika. Szczególnie ważne dla jego ochrony są rezerwaty „Białodrzew Kopicki“ oraz „Olszanka“, w których występuje też rzadki gatunek paproci: długosz królewski.

Miłośników historii zachwycą długie i krwawe dzieje Wolina, najstarszego polskiego portu na Bałtyku i dawnej osady wojowniczych wikingów. To prawdopodobnie najlepsze miejsce w kraju, by dowiedzieć się o nich nieco więcej. Zacznij od odwiedzin w Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg-Vineta. Co roku na początku sierpnia do skansenu zjeżdżają się goście z różnych krajów, by wziąć udział w ekscytującym Festiwalu Słowian i Wikingów.

Wokół Zalewu Szczecińskiego – polska strona

Długość trasy: 180 km

Orientacyjny czas jazdy: 2–3 dni

Stopień trudności: średni

Przebieg: Świnoujście – Międzyzdroje – Wapnica – Wolin – Skoszewo – Czarnocin – Stepnica – Kąty – Lubczyna – Czarna Łąka – Załom – Dąbie – Wyspa Pucka – Szczecin – Pilchowo – Tanowo – Trzeszczyn – Police – Trzebież – Karszno – Nowe Warpno

W nawigacji na szlakach rowerowych w Zachodniopomorskiem pomoże ci oficjalna aplikacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa, dostępna na stronie: rowery.wzp.pl

Źródło: C&A/Jenpix GmbH

Exit mobile version