Site icon Tu Świnoujście

Jakie koszty trzeba podjąć w związku z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej?

Ze względu na trudną sytuację finansową, coraz więcej osób zaczyna interesować się tym, ile kosztuje upadłość konsumencka. Czy rzeczywiście warto ogłosić upadłość konsumencką, aby można było skorzystać z ochrony prawnej i zyskać szansę na oddłużenie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

  1. Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
  2. Jak wygląda upadłość konsumencka – opis najważniejszych etapów
  3. Ile kosztuje upadłość konsumencka?
  4. Gdzie szukać pomocy w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Chociaż samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej bynajmniej w teorii nie jest zbytnio skomplikowane, przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy dokładnie zrozumieć, na czym polega taki proces. Warto również poznać wszystkie ewentualne koszty postępowania upadłościowego, aby można było podjąć najlepszą decyzję.

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Formalny proces prawny, z którego mogą skorzystać osoby prywatne mające problemy z uregulowaniem swoich zobowiązań to właśnie upadłość konsumencka. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, aby zapewnić ochronę osobom, które na przykład utraciły pracę, poważnie zachorowały lub przeszacowały swoje możliwości  i w związku z tym nie mają możliwości spłacenia długów zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

Jak wygląda upadłość konsumencka – opis najważniejszych etapów

Ze względu na to, że sytuacja każdej osoby jest inna, przebieg upadłości konsumenckiej może przebiegać na wiele sposobów. Najczęściej jednak składa się z kilku kluczowych etapów.

Pierwszym jest oczywiście złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, co powinien zrobić dłużnik. Zanim jednak do tego dojdzie, należy przeprowadzić staranną analizę sytuacji finansowej, co pozwoli upewnić się, że rzeczywiście takie rozwiązanie ma sens. Sam wniosek powinien zostać złożony w sądzie rejonowym w wydziale gospodarczym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby zadłużonej.

Następnie sąd dokonuje oceny, czy dłużnikowi przysługuje możliwość ogłoszenia takiej upadłości. Pod uwagę brane są różne czynniki (między innymi czy nie prowadzi on działalności gospodarczej i czy przynajmniej od 3 miesięcy nie reguluje swoich zobowiązań). W przypadku wydania pozytywnej decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej rozpoczyna się postępowanie upadłościowe. To właśnie na tym etapie wierzyciele mogą składać roszczenia, które sąd uzna lub odrzuci. Syndyk zarządzający majątkiem dłużnika stara się spłacić jak najwięcej wierzycieli.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że trzeba również pomyśleć o przygotowaniu planu spłaty wierzycieli. Jest on opracowywany w taki sposób, aby dłużnik mógł bez większego problemu spłacić pozostałe długi. Dopiero po zakończeniu całego procesu upadłościowego istnieje możliwość, że dłużnik zostanie całkowicie zwolniony z ciążących na nim długów.

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Jeżeli natomiast chodzi o to, ile kosztuje upadłość konsumencka, to na szczęście nie są to duże koszty. Przykładowo opłata sądowa ponoszona przy składaniu wniosku wynosi zaledwie 30 złotych, a ustanowienie pełnomocnictwa tylko 17. Nieco więcej wyniesie wynagrodzenie syndyka, które zaczyna się od 1300 PLN i może sięgać nawet 11 000 złotych netto. Nie można również zapominać o wynagrodzeniu adwokata, którego wysokość ustalana jest indywidualnie i zależy od poziomu skomplikowania sprawy.

Gdzie szukać pomocy w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Ze względu na skomplikowane procedury oraz to, że przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej warto przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania, warto zadbać o to, aby sprawie przyjrzał się prawnik od upadłości konsumenckiej. Na stronie https://upadlosckonsumenta24.pl/ można znaleźć dodatkowe informacje, które pomogą sprawnie przejść przez cały proces.

Exit mobile version