Jeszcze do niedawna był to budynek z szarą zniszczoną elewacją i ubytkami tynku w wielu miejscach. Teraz odnowiony i wyremontowany już nie będzie straszył swoim wyglądem mieszkańców i turystów. Naznaczona piętnem czasu nieruchomość po remoncie zyskała nowe życie, a jasna kolorystyka odnowionej elewacji cieszy oko i wprowadza powiew świeżości w tkance miejskiej dzielnicy Warszów.
Budynek został poddany kapitalnemu remontowi. Podczas przeprowadzanych prac remontowych okazało się, że stan budynku jest gorszy od zakładanego. Konieczne było wzmocnienie ścian budynku i zamontowanie dodatkowych prętów i klamr, uzupełnienie i uszczelnienie licznych ubytków oraz pęknięć w murach. Wykonano nową elewację i ocieplano ściany zewnętrzne. Wyremontowano m.in. dach, kominy, kanały wentylacyjne, wymieniono rynny, wykonano izolację przeciwwilgociową i nową instalację kanalizacyjną. Wyremontowana została również klatka schodowa: ściany, sufit, posadzki i schody. Rewitalizacja budynku to nie tylko poprawa walorów estetycznych, ale przede wszystkim uzyskanie oszczędności dzięki dociepleniom ścian
i stropów (wzrost efektywności energetycznej). Gruntowny remont budynku powstrzymał jego dalszą degradację.
Odnowienie nieruchomości w tak złym stanie technicznym to trudny proces i wymagający sporego zaangażowania finansowego od wspólnoty mieszkaniowej (w przypadku dotacji na rewitalizację wkład własny to minimum 50%). Prace remontowe były częściowo finansowane z miejskiej dotacji (500.000 zł) w ramach środków, jakie mogą pozyskiwać właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji.
Tekst i zdjęcia: WRG / BIK UM Świnoujście