Site icon Tu Świnoujście

Strefa wokół terminalu LNG

latarnia morska w Świnoujściu

Poniżej przedstawiamy kalendarium działań przeprowadzonych przez Gminę Miasto Świnoujście w celu zapewnienia dojazdu do latarni morskiej, Fortu Gerharda oraz plaży na Warszowie.

Lata 2019-2020
Projektowanie ulicy Ku morzu

– w związku z otrzymaniem dofinansowania na zadanie pn. Przyjazny i bezpieczny dla środowiska dostęp do portu w Świnoujściu, opracowano dokumentację projektową m.in. na przebudowę ulicy Ku Morzu na odcinku równoległym do nabrzeża w kierunku latarni morskiej. Dokumentacja uzyskała pozytywną opinię spółki LNG.

Styczeń 2021
Informacja od Gaz System

– konieczność zamknięcia części ulicy Ku Morzu – pod estakadą rurociągów przesyłowych LNG. Zmiana stanowiska po przejęciu terminalu LNG bezpośrednio przez Gaz System

Wrzesień 2022
Porozumienie z Gaz System

– przy udziale wojewody zachodniopomorskiego prezydent miasta podpisał porozumienie, w którym zawarto budowę przez Gaz System zachodniego obwodnicy terminalu LNG oraz przejęcie od miasta ok. 8 ha gruntów na potrzeby rozbudowy terminalu.

3 kwietnia 2023
Spotkanie w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu  w sprawie ustanowienia 200 metrowej strefy buforowej dla terminalu LNG.

Efekty:
  1. Wojewoda przyjął meldunki służb dot. przygotowań do zamknięcia strefy
  2. Wojewoda wprowadzi strefę na podstawie bezpośrednich przesłanek
  3. Wprowadzenie strefy bezpieczeństwa jest zeskoczeniem dla Miasta. Miasto musi mieć dostęp do atrakcji turystycznych i plaży

5 kwietnia 2023
Spotkanie z Wojewodą Zachodniopomorskim w sali owalnej urzędu wojewódzkiego w sprawie ustalenia strefy buforowej dla LNG.

Efekty:

  1. Dostęp do latarni morskiej i Fortu Gerharda tylko od strony wody
  2. Komunikacja autobusowa – dojazd do plaży od strony lądu przy Podziemnym Mieście – Gaz System partycypuje w kosztach budowy alternatywnej drogi.

11 kwietnia 2023
Wizja w terenie w związku z planowanym wprowadzeniu strefy buforowej wokół terminalu LNG i zamknięciu ulicy
Ku Morzu dla ruchu pieszego i kołowego.

Efekty:

  1. Wizytacja nabrzeża GPK (dawny punkt kontroli jachtów) jako przystani dla jednostek pływających, zapewniających alternatywny dostęp do latarni morskiej i fortu.
  2. Wizytacja istniejącej drogi leśnej przy Podziemnym Mieście, położonej częściowo w graniach portu oraz przejście leśnym duktem, który w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wolińskiej wyznaczono jako publiczny dojazd do plaży.

11 kwietnia 2023
Spotkanie on line z instytucjami, wojewodą i Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem

– rozmowa dotyczyła wprowadzenia strefy, uczestnicy: służby mundurowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Urząd Morski

12 kwietnia 2023
Rozporządzenie Wojewody Zachodniopomorskiego nr 8/2023 z dnia 12 kwietnia 2023r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania w strefie ochronnej terminalu LNG

– Zamknięcie strefy o godzinie 22.00

14 kwietnia 2023
Spotkanie z Zarządami Osiedli Przytór – Łunowo oraz Karsibór

– Przedstawienie założeń plany zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wolińskiej. Omówienie sytuacji, propozycje rozwiązań tymczasowych i docelowych

17 kwietnia 2023
Pismo Prezydenta Miasta Świnoujscie Janusza Żmurkiewicza do wojewody, pismo otrzymali również Gaz System i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

– Przedstawienie oczekiwań Miasta Świnoujscie dot. rozwiązań tymczasowych i docelowych. Prośba o zorganizowanie spotkania ze wszystkimi instytucjami w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w celu rozstrzygnięcia rozbieżności między stanowiskami i uzyskania pozytywnych opinii dla rozwiązań proponowanych przez Miasto Świnoujście.

19 kwietnia 2023
Spotkanie z Pawłem Gromkiem – przedstawicielem Gaz Systemu (posiadającym jednak jedynie ograniczone pełnomocnictwa Zarządu Spółki Gaz System)

– Omówienie sytuacji. Propozycje rozwiązań tymczasowych i docelowych:

  1. Gaz System wydzierżawi drogę bezpośrednio od Lasów Państwowych. Z uwagi na krótki czas, Gaz System wyraził zamiar zawarcia umowy w ramach poddzierżawy z Panem Piotrem Piwowarczykiem / Podziemne Miasto. Takie rozwiązanie obarczone jest wadą, ponieważ droga winna posiadać status drogi publicznej/ogólnodostępnej.
  2. Gaz System podpisze umowy bezpośrednio z przewoźnikami. W tym celu spółka powinna:
    • dokonać uzgodnień z Żeglugą Świnoujską (władającą nabrzeżem z imieniu Miasta) w zakresie udostępnienia nabrzeży dla regularnych rejsów oraz ponoszenia wszelkich opłat
    • dokonać uzgodnień z Komunikacją Autobusową  – autobus, koszt przewozu oraz plan trasy i rozkład jazdy
    • dokonać uzgodnień z armatorami – kluczowe jest, aby jednostki białej floty zabierały na pokład osoby w takiej ilości, jaka przejedzie autokarem – bez konieczności dzielenia grup autokarowych. Najlepiej zatem znaleźć dwóch armatorów („dużego” i „małego”). Harmonogram przyjazdu autokarów do latarni morskiej i Fortu Gerharda należy uzgodnić z ich dzierżawcą.
  1. Komunikacja drogą wodną i lądową powinna by ć bezpłatna dla mieszkańców i turystów.
  2. Gaz System utwardzi drogę prowadzącą od Podziemnego Miasta do plaży
  3. Gaz System przygotuje miejsca do parkowania

Na zakończenie spotkania I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście postulowała, aby kolejne spotkanie odbyło się z osobami decyzyjnymi, posiadającymi odpowiednie pełnomocnictwa do podejmowania wiążących decyzji.

19 kwietnia 2023
Spotkanie z Zarządem Osiedla Warszów

– przedstawienie założeń plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wolińskiej. Omówienie sytuacji, propozycje rozwiązań tymczasowych i docelowych.

20 kwietnia 2023
Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Świnoujście

– Uchwała dotycząca wyrażenia opinii do zmian założeń porozumienia z Gaz Systemem z 5 września 2022 zostaje zdjęta z porządku obrad. Rozwiązania zaproponowane w zdjętej uchwale to:

Rozwiązania tymczasowe:

  1. Wydzierżawienie od Lasów Państwowych leśnej drogi prowadzącej od Podziemnego Miasta do plaży, następnie jej utwardzenie i publiczne udostępnienie oraz ponoszenie kosztów jej eksploatacji
  2. Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych jak najbliżej plaży
  3. Zapewnienie bezpłatnego transportu z Warszowa do plaży
  4. Zapewnienie bezpłatnego transportu drogą wodną do nabrzeża GPK/ latarni morskiej i fortu wraz z przeprowadzeniem niezbędnego remontu nabrzeża
  5. W przypadku decyzji wojewody o umożliwieniu transportu zbiorowego kontrolowanego ulicą Ku Morzu w celu dojazdu do plaży i zabytków, współdziałanie w organizacji tego transportu.

Powyższe rozwiązania tymczasowe mają być zrealizowane do 29 kwietnia 2023r. i obowiązywać do czasu wprowadzenia rozwiązań docelowych.

Rozwiązania docelowe:

  1. Wspieranie działań Gminy Miasto Świnoujście, aby w trybie pilnym możliwe było uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wolińskiej.
  2. Ponoszenie wszelkich kosztów związanych z realizacją inwestycji, niezbędną dokumentacją, odszkodowaniami za grunty w trybie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID)
  3. Budowa:

– drogi dojazdowej do plaży przy Podziemnym Mieście wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dla punktu ratowniczego, usług gastronomicznych i plażowych. Droga winna spełniać parametry drogi publicznej.

UM Świnoujście

Exit mobile version