17 marca 2023r. w siedzibie MOPR w Świnoujściu odbył się warsztat szkoleniowy dla rodziców zastępczych, pod tytułem „Trudności we współpracy rodzica zastępczego z rodzicem biologicznym dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej”.
Wzięły w nim udział osoby sprawujące funkcję rodziny zastępczej i prowadzące rodzinny dom dziecka. Temat warsztatu stanowi jeden z trudniejszych aspektów roli rodzica zastępczego. Wymaga od opiekunów zarówno zrozumienia sytuacji rodziców biologicznych, jako osób, które cierpią w związku z utratą możliwości sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem, jak i poszanowania tęsknoty dziecka za rodzicem biologicznym i jego prawa do kontaktu z nim. Z drugiej jednak strony wymaga wnikliwej oceny, czy kontakt rodzica i dziecka jest dla dziecka dobry i bezpieczny. Jest bowiem tak, że małoletni są umieszczani w pieczy zastępczej z powodu nieakceptowanych zachowań ich rodziców biologicznych, takich jak: zaniedbania opiekuńcze i wychowawcze, nadużywanie alkoholu lub substancji psychoaktywnych a nawet przemoc wobec dziecka.
W późniejszym kontakcie z dzieckiem zachowania takie nie zanikają i w głównej mierze to rodzic zastępczy jest zobowiązany zadbać o to, by nie miały one szkodliwego wpływu na dziecko. Uczestnicy warsztatu byli bardzo zadowoleni z jego przebiegu i poruszonego tematu. Planowane są kolejne, odbywające się co kwartał spotkania dla naszych rodzin zastępczych.
Źródło: https://www.swinoujscie.pl/