Site icon Tu Świnoujście

„Przyszłość to materiały”. Przed nami wielkie święto inżynierii materiałowej

W piątek, 17 marca obchodzony będzie I Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. To inicjatywa 15 jednostek naukowych z całej Polski, w tym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, które na co dzień zajmują się badaniem relacji pomiędzy strukturą materiału a jego właściwościami. Wydarzenie odbędzie się na trzech wydziałach ZUT-u.

 Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej został zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze w ramach współpracy 15 jednostek naukowych z całej Polski – 13 szkół wyższych oraz dwóch instytutów Polskiej Akademii Nauk.

W ten dzień w całej Polsce odbywać się będzie kampania informacyjna, która ma na celu zachęcić młodzież do zapoznania się z możliwościami, jakie daje nauka i rozwój w zakresie inżynierii materiałowej – specjalizacji przyszłości.

Inżynieria materiałowa to świat nowoczesnych materiałów, który nas otacza. To interdyscyplinarna dziedzina, dzięki której poznajemy budowę i właściwości materii. Poprzez jej projektowanie i ulepszanie, dziedzina ta, znajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i życiu codziennym – powiedziała prof. Agnieszka Kochmańska, koordynator ODIM po stronie ZUT.

Przy tej okazji na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, organizowane będą wykłady, pokazy, eksperymenty, w trakcie których popularyzowana będzie wiedza na temat m.in. projektowania materiałów i biomateriałów, polimerów naturalnych i biodegradowalnych, inżynierii w medycynie, materiałów do magazynowania energii, procesów wytwarzania i przetwórstwa materiałów.

W Szczecinie wydarzenie odbędzie się w piątek 17 marca na trzech wydziałach ZUT-u. Swoje warsztaty edukacyjne przygotują: Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.

Wśród atrakcji, nie zabraknie lekcji pokazowych m.in. o magazynowaniu energii, opatrunkach otrzymywanych z substancji pochodzenia naturalnego, polimerach, czy bakteriach, które produkują celulozę o niezwykłych właściwościach. Dodatkowo, młodzież, która weźmie udział w wydarzeniu, spróbuje pobić rekord największej lekcji inżynierii materiałowej w Polsce.

Na zajęcia prowadzone są zapisy. Nauczyciele mogą zgłosić chętne klasy do dr inż. Agaty Niemczyk, mailowo: Agata.Niemczyk@zut.edu.pl lub telefonicznie: 604 080 595. Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie skierowane jest głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych, i sympatyków nauk ścisłych.

Tu powstają materiały

Od 2013 r. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, prowadzi Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii, w skład którego wchodzą 72 laboratoria. Ośrodek rozwija technologie grafenu, nanorurek węglowych, nanokompozytów i polimerowych biomateriałów służących jako implanty oraz nośniki leków.

Badacze uniwersytetu, przygotowali m.in. technologię wstrzykiwania implantów niezbędnych podczas zabiegów chirurgicznej naprawy przepuklin. Zwykle lekarze używają wzmacniających siatek polimerowych, które po operacji, pozostają w organizmie pacjenta, wywołując często komplikacje medyczne. Rozwiązanie zaproponowane przez szczecińskich naukowców, pozwala wstrzykiwać implanty w postaci cieczy, która zamienia się w ciało stałe dopasowane do defektu tkankowego. Co ważne, substancja zanika w organizmie pacjenta.

W strukturach ZUT-u, działa również Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania. Specjaliści uczelni używają technik spektroskopowych i analitycznych do zadań
z zakresu inżynierii materiałowej oraz chemicznej. Ośrodek wyposażony jest w osiemnaście urządzeń badawczych, wśród których znajdziemy m.in. mikroskop Spectra 300 S/TEM do obrazowania morfologii i struktury nowych materiałów.

Udział w I Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej jest bezpłatny. Program wydarzenia dostępny jest na stronie: https://www.zut.edu.pl/fileadmin/pliki/users/493/Dni_In%C5%BCynierii_Materia%C5%82owej_2023_Plakat_program.pdf

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy ZUT

Exit mobile version