Site icon Tu Świnoujście

Portal „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”

Nowy portal wiedzy Instytutu Polonika to DZIEDZICTWO ZA GRANICĄ (https://baza.polonika.pl). Jest to stopniowo udostępniana w jednym miejscu baza danych będąca źródłem wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym poza granicami kraju.

„Wiele państw na świecie patrzy z podziwem na to, jak Polska od lat dba o swoje dziedzictwo, jak zadbane są miejsca pamięci. Temu służą takie instytucje jak Instytut POLONIKA i takie narzędzia jak inaugurowany dziś portal, przydatny wszystkim, którzy jeżdżą po świecie i stykają się z polskim dziedzictwem” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej nowy portal Instytutu POLONIKA – „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”.

Portal DZIEDZICTWO ZA GRANICĄ. Nowe źródło wiedzy o polskim dziedzictwie poza granicami kraju.

 

Wraz z przejęciem odpowiedzialności za nasze państwo, udało się nam uszczelnić budżet Polski na kilkaset miliardów złotych. Dzięki temu polskie państwo może funkcjonować w sposób racjonalny, realizując misję pożytku publicznego. Budżet MKiDN wzrósł o ponad 100 %, przez co mogliśmy zintensyfikować funkcjonowanie resortu w bardzo wielu obszarach, m.in. powołać kilkadziesiąt nowych instytucji kultury – mówił podczas wydarzenia prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że jedną z powołanych instytucji jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, który powstał w 2017 r. w wyniku dyskusji o konieczności wzmocnienia działań związanych z opieką i zachowaniem polskiego dziedzictwa za granicą. „Ta decyzja była bardzo szybka – instytucja powstała w kilka miesięcy. Nie byłoby to możliwe , gdyby nie możliwości finansowe” – wskazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier przybliżył działania ukazujące, w jaki sposób realizowana jest opieka państwa nad polskim dziedzictwo poza granicami kraju.

Mamy sieć instytucji polonijnych na zachodzie, którą tworzą: stowarzyszenia, muzea czy archiwa dbające o polskie dziedzictwo za granicą. Podejmujemy liczne działania, by państwo polskie mogło finansować byt tych instytucji. Na wschodzie od wielu lat prowadzimy działalność na teranie Ukrainy, Białorusi i Litwy. Dziś rozpoczynamy kolejny etap rozwoju czy instytucjonalizacji naszej misji poprzez powołanie portalu, który jest elementem wieloletnich prac – podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury zaznaczył, że oddzielną kategorię polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą tworzą cmentarze i groby wojenne. Poinformował, że polskie państwo sprawuje opiekę nad cmentarzami w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym stałą opieką otacza około 100 cmentarzy wojennych.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników” – Instytutowi POLONIKA, Departamentowi Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci MKiDN oraz ekspertom. Ułatwiony dostęp do informacji i wiedzy, a także możliwość sygnalizowania bezpośrednio dostrzeżonych zmian sprawi, że portal będzie się cały czas rozwijał – podsumował prof. Piotr Gliński.

O nowym portalu

Portal przygotowany został przez Instytut Polonika w Programie Strategicznym „Popularyzacja”. W skład zespołu realizacyjnego weszli: dr Magdalena Gutowska, Mateusz Franczak (współpraca w roku 2019), Marek Płuciniczak (współpraca w latach 2020-2022) oraz dr Bartłomiej Gutowski.

Ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nad częścią bazy obejmującą katalog cmentarzy wojennych opiekę sprawują Teresa Zachara, Regina Piątek i Aleksandra Wojda z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci.

Na serwis składają się zarówno karty dokumentacyjne powstające od lat 90. XX wieku, jak i artykuły publikowane przez Instytut Polonika m.in. jako Polonika Tygodnia. W przyszłości portal stanie się również repozytorium projektów konserwatorskich, badawczych i popularyzatorskich realizowanych przez Instytut Polonika.

Integralną częścią portalu jest baza grobów i cmentarzy polskich poza granicami kraju, zawierająca informacje o osobach pochowanych na cmentarzach oraz materiały z katalogu cmentarzy wojennych za granicą.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, która skupia swoje działania wokół trzech obszarów: badania, ochrona oraz popularyzacja polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.

Celem działalności Instytutu jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat dziedzictwa kulturowego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim, dzięki którym zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Exit mobile version