Site icon Tu Świnoujście

XI edycja biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Bieg Tropem Wilczym jest nieodłącznym elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na terenie świnoujskiego stadionu, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych uczestnicy przebiegli symboliczny dystans 1963 m, by oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963.

Tegoroczny bieg został zorganizowany już po raz 11-ty. W pierwszą niedzielę po Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 5 marca, na stadionie miejskim w Świnoujściu do zawodów przystąpiło kilkudziesięciu zawodników. Dystans ten to zawsze 1963 metry.

„Tak naprawdę nie o wynik sportowy tutaj chodzi, ale o edukację i uczczenie pamięci tych, którzy oddali tak wiele w trudnych czasach, a przez długi okres byli po prostu zapomniani przez historię” – powiedział Kamil Dzięgielewski instruktor WFiS z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

W 1963 roku zginął w walce ostatni żołnierz wyklęty. W ten sposób skończyła się zbrojna działalność podziemia antykomunistycznego

***

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/

 

Exit mobile version