Tu Świnoujście

„HISTORIA NAJMNIEJ PRAWDOPODOBNA”: wznowienie spektaklu familijnego Opery Na Zamku w Szczecinie

Opera na zamku w Szczecinie serdecznie zaprasza na spektakle szkolne i familijne „Historii najmniej prawdopodobnej” Jerzego Kornowicza w reżyserii Natalii Babińskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka. Na spektakle szkolne zapraszamy także rodziny z dziećmi od 7 lat. To świetna okazja, by obejrzeć różne przestrzenie teatru.

 

Opis:

Rodzinna opera na motywach baśni Andersena, rozgrywająca się aż w jedenastu przestrzeniach teatru, zabiera widzów w podróż w głąb czasu ilustrując tańcem, muzyką, projekcjami i pantomimą jego smak, zapach… Twórcy wykorzystali w tym celu niezwykłą zamkową przestrzeń opery, co nadało spektaklowi niepowtarzalny charakter. Czy rzeczy nieprawdopodobne w ogóle się dzieją? Nie liczymy na to, chociaż często skrycie o tym marzymy. Jeśli umilkniemy na chwilę, zamkniemy oczy, wsłuchamy się w rytm sekund, wtedy czas zacznie do nas mówić. Zegar chce nam coś przekazać. Zaprasza nas na wyprawę! Czy mamy ochotę (i odwagę!) udać się w podróż w głąb czasu? Jaką tajemnicę skrywa? Co jest smakiem, zapachem, widokiem, esencją czasu? Jak sięgnąć po te naprawdę ważne rzeczy podczas naszej podróży w czasie? Dalej, sekundy, minuty, godziny, mówcie, radźcie, prowadźcie!

Tak wiele pytań się pojawia w głowie. Czasie, odpowiedz! Ale odpowiedzi każdy musi znaleźć sam. Tik-tak, bim-bam. Nieprawdopodobna podróż w czasie zadzieje się w Operze na Zamku. To zupełnie nieprawdopodobne, a jednak!

Natalia Babińska, reżyser:

„Wkraczając do Opery rozpoczynamy podróż w krainę magicznego Zegara. Każdy z uczestników podróży przypisany jest do określonej grupy Podróżnych. Jest 10 grup i każda wyróżnia się innym kolorem, każda ma też swojego Przewodnika, który prowadzi ją podczas przechadzki po Krainie Czasu – można go rozpoznać poprzez kolor wstęgi, jaką ma na sobie Przewodnik. Spotykamy się w sali widowiskowej. Tam poznajemy Króla, Królewnę oraz mieszkańców Krainy, w której ogłoszono konkurs na rzecz najmniej prawdopodobną. Wszyscy starają się zaproponować coś niezwykłego, aby zwyciężyć w oczach Króla i Sędziów konkursu. Ale dopiero, gdy przychodzi Zegarmistrz ze swoim cudownym wynalazkiem, mieszkańcy Królestwa wpadają w prawdziwy zachwyt. W sercu Zegara zaklęta jest esencja świata i aby w pełni jej zasmakować, wyruszamy – pod okiem Przewodnika – na wędrówkę po korytarzach i komnatach Opery na Zamku. Wracamy na salę widowiskową, doświadczając pełni i magii wynalazku Zegarmistrza. Zachwycony Zegarem Król pragnie ogłosić swój werdykt. Wtedy jednak pojawia się Otocham Tinpu Młot, zgłaszając swój udział w konkursie. Historia się komplikuje. Kto wygra?”

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk

Reżyseria: Natalia Babińska

Scenografia i kostiumy: Martyna Kander

Choreografia: Karol Urbański

Przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska

Przygotowanie nagrań audio: Tadeusz Sudnik

Projekcje multimedialne: Maciej Mizgalski

Reżyseria światła: Dawid Karolak

Obsada:

Narrator: Przemysław Żychowski

Król: Tomasz Łuczak

Królewna: Ewa Olszewska

Zegarmistrz: Paweł Wolski

Otocham Tinpu-Młot: Janusz Lewandowski

Orkiestra, Chór i Balet Opery na Zamku

Dyrygent: Jerzy Wołosiuk

Inspicjentka: Marta Miklińska

Terminy:

2 marca 2023, czwartek, godz. 11.00
3 marca 2023, piątek, godz. 11.00
4 marca 2023, sobota, godz. 17.00

Program:

https://www.opera.szczecin.pl/sites/default/files/2020-11/Historia%20najmniej%20prawdopodobna.pdf  

Fot.: Włodzimierz Piątek, Anna Niemiec 

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzeczniczka prasowa Opery na Zamku

Exit mobile version