Site icon Tu Świnoujście

Kolejna 1000 kilogramowa mina morska typu GC zneutralizowana !!

We wtorek, 6 grudnia, specjaliści od podwodnych zadań 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili kolejną w tym roku operację neutralizacji niewybuchów zalegających w porcie w Gdyni. Poprzednio w październiku Nurkowie Minerzy zneutralizowali 5 różnych obiektów o łącznej wadze około 3,5 tony. Tym razem zeszli pod wodę by unieszkodliwić 1000 kilogramową minę morską typu GC z czasów II wojny światowej.

Akcja wewnątrz portu w Gdyni rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.00. Zaangażowano w nią Grupę Nurków Minerów oraz załogę niszczyciela min ORP Kormoran z 13 Dywizjonu Trałowców. Operacja przebiegała analogicznie do poprzednich. W pierwszej kolejności minę zamocowano do stropów i za pomocą pontonu wypornościowego podniesiono około 5 metrów nad dno. Następnie obiekt  przeholowano w toni wodnej w głąb Zatoki Gdańskiej, do miejsca niszczenia wyznaczonego przy współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. W celu minimalizacji ewentualnych skutków wybuchu na środowisko, w trakcie trwania operacji przeprowadzone zostało płoszenie ssaków morskich przy pomocy mikro ładunków, szybkich łodzi motorowych oraz okrętowej stacji hydrolokacyjnej. Unieszkodliwiony obiekt to niemiecka mina morska typu GC, która zawierała w sobie ok. 700 kg materiału wybuchowego o podwyższonej sile działania co odpowiada 1000 kg TNT. Cała akcja przebiegła sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z założonym harmonogramem.

Z uwagi na dużą masę ładunku wybuchowego oraz promień oddziaływania, konieczne było wprowadzenie stref bezpieczeństwa na lądzie, na wodach Zatoki Gdańskiej, a także ograniczeń w żegludze. Ograniczenia dotyczyły również korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony został bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody na plażach w Gdyni, Sopocie oraz Gdańsku. Przed planowaną neutralizacją do mieszkańców Trójmiasta dotarł alert RCB informujący o zagrożeniach.

Działania Marynarki Wojennej RP realizowane były w ścisłej współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Sztabami Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Miasta Gdynia. Zabezpieczenie rejonu na wodzie zapewniały jednostki pływające Urzędu Morskiego oraz Straży Granicznej. Do zabezpieczenia plaż skierowani zostali funkcjonariusze Policji oraz pozostałych służb mundurowych z całego Trójmiasta.

 

Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/

Exit mobile version