Site icon Tu Świnoujście

Warszów: mieszkańcy pytają o remonty ulic, przychodnię i komunikację autobusową

Remonty najważniejszych ulic, nowe linie autobusowe związane z otwarciem tunelu oraz budowa budynków mieszkalnych. To deklaracje złożone przez Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza i jego współpracowników podczas spotkania z mieszkańcami Warszowa.

Sala warszowskiego MDK podczas spotkania z prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem wypełniła się do ostatniego krzesła. Mieszkańcy byli ciekawi, jakich zmian mogą oczekiwać w najbliższych latach w tej części miasta. Pytali także o najbardziej palące problemy, które dotyczą ich bezpośrednio – planowanej likwidacji przychodni, obiecanych remontów ulic i wygodnego przemieszania się pomiędzy wyspami w perspektywie otwarcia tunelu.

Co dalej z przychodnią przy ul. Sosnowej

Ostatnio mieszkańcy Warszowa dowiedzieli się o planowanym wraz z końcem roku zakończeniu działalności przychodni Medica Med w obiekcie przy ul. Sosnowej. Podczas spotkania nie zabrakło więc pytań do Prezydenta Miasta, w jaki sposób samorząd może wesprzeć starania mieszkańców o zachowanie podstawowej opieki zdrowotnej w tej części Świnoujścia.

– Zarządca obiektu przy ul. Sosnowej, miejska spółka TBS Lokum, ogłosiła już przetarg, w którym mogą startować tylko podmioty medyczne – mówi Paweł Sujka, Zastępca Prezydenta Miasta. – Chodzi o to, żeby w tym budynku wciąż prowadzona była przychodnia, a nie inny rodzaj działalności. W połowie grudnia otwarte zostaną oferty. Mamy sygnały, że firmy są zainteresowane, by prowadzić na Warszowie działalność medyczną.

Tunel, drogi i komunikacja

Kolejny rok będzie sporym wyzwaniem dla samorządowych budżetów. Również dla Świnoujścia. Wzrost cen za energię, wyższe koszty funkcjonowania będą miały wpływ choćby na ograniczenie liczby prowadzonych inwestycji.

– Będziemy przede wszystkim skupiać się na dokończeniu trwających inwestycji, w tym oczywiście tunelu, który jest naszym priorytetem – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Jednak mamy konkretne plany wobec Warszowa. W roku 2023 chcemy rozpocząć remont ul. Barlickiego od przejazdu kolejowego w kierunku promów, a także ul. Ludzi Morza od obecnej ul. Wolińskiej do ul. Barlickiego. Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie tych projektów, jeśli tylko zostaną rozpatrzone pozytywnie, ruszamy z tymi inwestycjami.

Z sali padały oczywiście pytania o remonty pozostałych ulic: Czeskiej, Jaracza, Wrzosowej. Te plany trzeba jednak odłożyć na kolejne lata. Prezydent nie ukrywał, że w przyszłym roku zabraknie na nie środków.

– W ostatnich latach na Warszowie zmodernizowaliśmy ul. Modrzejewskiej, Norweską, Okólną, Dworcową, Szwedzką, Holenderską – dodaje Janusz Żmurkiewicz. – Wcześniej Sosnową, Białowieską, Jana Pawła II oraz chodniki przy ul. Jaracza. Powstał chodnik i ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Barlickiego, mini park, kończymy węzeł przesiadkowy. Nie zapominamy o Warszowie i w najbliższym czasie, ale część inwestycji musi poczekać.

Pieniędzy nie zabraknie na dokończenie tunelu pod Świną, do którego wlot na wyspie Wolin znajduje się właśnie na Warszowie. W przyszłorocznym budżecie na ten cel przeznaczonych zostało 126 mln złotych. Jego otwarcie będzie miało kluczowe znaczenie dla przemieszczania się mieszkańców pomiędzy wyspami. Pojawią się nowe linie autobusowe, wciąż działać będzie również przeprawa promowa na Warszowie – Bieliki.

– W czerwcu, po otwarciu tunelu, ruszą bezpośrednie linie autobusowa pomiędzy wyspami Wolin i Uznam – mówi Rafał Łysiak, prezes spółki Komunikacja Autobusowa. – Częstotliwość kursów będzie zależna od godzin szczytu, ale linia będzie obsługiwana przez cały dzień. Na lewobrzeże pojadą również autobusy bezpośrednio z Przytoru oraz Karsiboru przez Ognicę. W maju trafi do nas pięć nowych autobusów, które będą obsługiwać te linie. Planujemy również zakup przyczepek na rowery do autobusów oraz specjalnych bagażników. Poszukujemy również kierowców do pracy, którzy będą obsługiwać nowe linie autobusowe.

Mieszkania na Warszowie

W najbliższych planach spółki TBS Lokum jest modernizacja budynku przy ul. Modrzejewskiej 20 wraz z najbliższym otoczeniem. Powstaną tam mieszkania socjalne (92 lokale) dostosowane do obecnych standardów, zagospodarowane zostaną tereny zielone wokół obiektu, będzie też plac zabaw.

– Mamy już pozwolenie na budowę – mówi Jolanta Kraszewska-Jurkowska, prezes TBS Lokum. – Czekamy na rozpatrzenie wniosku na dofinansowanie inwestycji przez Bank Gospodarstwa Krajowego i będziemy mogli ruszyć z pracami.

Kolejne planowane realizacje, to budowa mieszkań komunalnych przy ul. Ludzi Morza (64 lokale), dwa budynki przy ul. Modrzejewskiej 22 (52 lokale) oraz dwa budynki przy ul. Okólnej 15 (59 lokali).

Wśród pytań z sali pojawiła się również kwestia, czy korzystanie przez przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 9 z boiska OSiR jest odpłatne. Okazuje się, że nie jest to prawda, a dzieci z przedszkola mogą bez przeszkód korzystać z tego obiektu, przy życzliwym wsparciu pracowników OSiR.

Źródło: https://www.swinoujscie.pl/

Exit mobile version