Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy Świnoujścia
11 listopada to tylko z pozoru dzień taki jak inne. Najczęściej chłodny i trochę szary, jak to jesienią bywa. Wolny od pracy i tych zwykłych, codziennych obowiązków. Ale nie to jest przecież powodem, dla którego spotykamy się każdego roku w tym ważnym dla nas wszystkich miejscu. Bo dla nas, dla Polaków, dla mieszkańców naszego miasta, 11 listopada to dzień szczególny, wyjątkowy. To ten dzień, w którym możemy wspólnie opowiedzieć sobie, jak to jest żyć w wolnym, niepodległym kraju. W Polsce. Ale to także moment, w którym możemy docenić tę niepodległość w wymiarze lokalnym. W tej wyjątkowej wspólnocie jaką stanowimy.
Karty historii naszego kraju stanowią żywy dowód na to, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. W ciągu ponad stu lat, od kiedy granice Polski znów pojawiły się na mapach, nasi przodkowie przeszli piekło zagłady
i wynarodowiania. Wiek XX nie przypadkiem nazywany bywa czasem totalitaryzmów. Historia ułożyła się dla nas w taki sposób, że doświadczyliśmy ich bardzo boleśnie. Dziś Polska na mapie Europy wskazywana jest jako geopolityczny lider regionu. Jeszcze nie tak dawno mówiliśmy o żelaznym uścisku dwóch militarnych potęg, pomiędzy którymi przyszło nam istnieć. Ale przetrwaliśmy. Silniejsi, pełni wiary w kraj i nasze wartości. Nie daliśmy się pokonać, choć bywało i tak, że to porażki wyznaczały punkty zwrotne naszych historycznych losów.
Oczywiście, te sto lat, to nie tylko walka i martyrologia. To również, a może przede wszystkim rozwój wielkiego projektu, który nazywa się Polska. To w końcu i rozwój naszego samorządu, Świnoujścia.
Dowody?
Proszę, tylko rozejrzyjcie się Państwo wokół. Spójrzcie na wyremontowane place, spójrzcie na odnowione fasady kamienic, przespacerujcie się po tej uroczystości nad morze pięknymi, równymi promenadami.
Dziś mamy wolny dzień. Możecie zabrać rodzinę do restauracji, zaprosić gości, którzy przenocują
w nowoczesnym hotelu. A w przyszłym, przełomowym dla naszego miasta roku, ci goście przyjadą do nas wygodnym tunelem pod Świną. Mamy miejsca pracy
w turystyce, gospodarce morskiej, mamy niezastąpionych żołnierzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z kontradmirałem Włodzimierzem Kułaginem na czele.
Tak! To jest właśnie dorobek naszej niepodległości. To jest siła naszej samorządności. Możliwość decydowania o sobie samych i zmieniania tej naszej małej wyspiarskiej ojczyzny – Świnoujścia, na lepsze. I dziś mogę zapewnić Was, że będziemy zmieniać ją dalej. To w Świnoujściu powstają inwestycje kluczowe dla energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju w tak ważnym dla Europy momencie. To w Świnoujściu ma powstać port instalacyjny dla elementów farm wiatrowych. To w końcu w Świnoujściu może powstać terminal kontenerowy. To jest rozwój, to są nowe miejsca pracy, to – powtórzę – jest dorobek naszej niepodległości.
Dziś, kiedy Europa znalazła się w wyjątkowym momencie historii, kiedy wieje potężny wiatr zmian – w geopolityce, energetyce, gospodarce – ta perspektywa stanowi nasze dziedzictwo. Przekażemy następnym pokoleniom miasto, które da im pracę, da im piękne miejsca na wypoczynek, pozwoli zakładać rodziny, żyć, uczyć się i mieszkać tu długie lata.
Dziś, mówiąc o polskiej niepodległości, nie sposób nie wspomnieć
o tragedii, która rozgrywa się za naszą wschodnią granicą. O krwawej wojnie wywołanej przez Rosję w Ukrainie, która jako żywo przypomina XX-wieczne koszmary. Oni, nasi sąsiedzi, rodziny wielu nowych mieszkańców Świnoujścia, bronią dziś swojej niepodległości.
My świętujemy kolejną rocznicę jej odzyskania. Wspominam o tym, by podkreślić, jak ważne dla naszej stabilności i niepodległości są zawarte nie tak przecież dawno sojusze. Gwarantujące bezpieczeństwo militarne, ale również te, które pozwalają nam osiągnąć gospodarczy wzrost i finansową stabilizację. Mówię o środkach finansowych płynących z Unii Europejskiej, które mają decydujący wpływ na nasze inwestycje. Ich brak byłby poważnym i nieuzasadnionym ciosem w naszą stabilność i plany.
Tylko budowana na samorządności i historycznej solidarności, silna Polska w europejskiej wspólnocie przetrwa współczesne wyzwania. A zadbać o siebie samych możemy tylko w oparciu o wspólnie budowane z naszymi przyjaciółmi
i sojusznikami silne fundamenty. Budujmy razem naszą wolność i niepodległość tu w naszym mieście nad Bałtykiem, w naszej zjednoczonej Europie.
Dziękuję
Janusz Żmurkiewicz
Prezydent Świnoujścia
Źródło: https://www.swinoujscie.pl/