Planujesz zakup polisy mieszkaniowej, ale szukasz takiego rozwiązania, które nie nadszarpnie domowego budżetu? Warto wiedzieć, że ubezpieczenie nieruchomości wcale nie musi być kosztowne. Wysokość składki za nie zależy od wielu elementów. Dowiedz się, ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie mieszkania i gdzie je możesz znaleźć.
Ubezpieczenie mieszkania – jaki może mieć zakres ochrony?
Na rynku dostępne są różne oferty na polisę mieszkaniową, które różnią się wieloma elementami. Jednym z najistotniejszych jest zakres ochrony. Ma on ogromny wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. W zależności od tego, jaki wariant polisy mieszkaniowej wybierzesz, może ona zabezpieczać na wypadek szkód powstałych w:
- murach, zabudowie i stałych elementach konstrukcji,
- wyposażeniu RTV i AGD,
- instalacjach i armaturach,
- elementach szklanych,
- innych ruchomościach.
Dlatego im więcej elementów znajduje się w zakresie ochrony polisy mieszkaniowej, tym koszt składki będzie wyższy.
Jakie elementy wpływają na wysokość składki ubezpieczenia mieszkania?
Należy pamiętać, że przy zakupie polisy istotną rolę odgrywa wiele elementów. Oprócz zakresu ochrony na koszt składki wpływają:
- wysokość sumy ubezpieczenia
Jej wartość to maksymalna wysokość odszkodowania, które może uzyskać ubezpieczony. Warto ją dobrać w taki sposób, aby – w razie powstania szkód – pozwoliła ona na przywrócenie mieszkania do wcześniejszego stanu.
- liczba zawartych ryzyk w polisie mieszkaniowej
W zależności od potrzeb polisa mieszkaniowa może chronić na wypadek powodzi, zalania, trzęsienia ziemi, wichury, pożaru czy kradzieży lub wandalizmy. Im więcej ryzyk jest uwzględnionych, tym wyższa będzie opata za ubezpieczenia. Dlatego wybierz takie zdarzenia, które mają prawdopodobieństwo wystąpienia.
- lokalizacja
Lokalizacja nieruchomości ma ogromny wpływ na wysokość składki. Na jej podstawie ubezpieczyciel może oszacować statystyczne prawdopodobieństwo włamania czy popełnienia aktów wandalizmu. Do tego dochodzi również aspekt powodzi. W przypadku mieszkań i domów znajdujących się na terenach zalewowych, ubezpieczenie będzie droższe, lub nawet nie będzie możliwe włączenie tego zdarzenia w zakres ochrony.
- zastosowane zabezpieczenia
Twoja nieruchomość jest ogrodzona i ma zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak specjalne zamki, monitoring lub systemy przeciwwłamaniowe? Dzięki zastosowaniu takich elementów możesz wpłynąć na obniżenie wysokości składki za polisę ubezpieczeniową.
- sposób płatności
W zależności od wyboru oferty, do wyboru są różne rodzaje płatności. Najtańsze ubezpieczenie mieszkania uzyskasz, decydując się na opłatę całej składki z góry. Przy ratalnym systemie płatności należy przygotować się na wyższy całkowity koszt za polisę.
Tych kilka aspektów znacząco wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkaniowego. Warto wiedzieć, że porównując oferty przez internetowe kalkulatory, łatwiej znajdziesz polisę zapewniającą odpowiednie zabezpieczenie, a przy tym z atrakcyjnym kosztem.
źródło: Orion Media Group