Site icon Tu Świnoujście

Terapia FAS – Płodowy Zespół Alkoholowy spotkanie w Świnoujściu

Terapia FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy spotkanie w Świnoujściu.

Terapia FAS – Płodowy Zespół Alkoholowy spotkanie w Świnoujściu.

Jeśli jesteś mamą i martwisz się o swoje dziecko, a jednocześnie zdarzyło Ci się wypić nawet niewielką ilość alkoholu w ciąży lub pijąc alkohol jeszcze nie wiedziałaś, że spodziewasz się dziecka.

Jeśli wychowujesz dziecko w rodzinie zastępczej lub adopcyjnej i podejrzewasz, że jego mama biologiczna spożywała alkohol w ciąży.

Spotkaj się z Nami!

W dniu 29 października 2022 roku (sobota) w godz. 10.00-18.00 w Świnoujściu przy ul. Armii Krajowej 11/1 (siedziba Fundacji Motywacja i Działanie) czynny będzie Punkt Konsultacyjny Ośrodka Diagnozy i Terapii FAS Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”.

Terapia FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy spotkanie w Świnoujściu.

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców Świnoujścia zapraszamy, na bezpłatne konsultacje, na które można umawiać się pod numerem telefonu 508 170 803 lub wysyłając email: sekretariat@teczaserc.pl

Więcej informacji na stronie internetowej: www.teczaserc.pl

 Zadanie finansowane ze środków Gminy Miasto Świnoujście

Co to jest FAS?

FAS – czyli Płodowy Zespół Alkoholowy – są to zaburzenia, jakie pojawiają się u dzieci, jako rezultat spożywania alkoholu przez kobietę w ciąży.

Jest to zespół wad wrodzonych, dotyczących rozwoju i wyglądu ciała oraz dysfunkcji układu nerwowego, głównie mózgu. Jedyną przyczyną występowania FAS jest spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży.

Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą.

Częstość występowania FASD (zaburzeń ze spektrum FAS) wahają się od jednego do kilku procent wszystkich urodzonych dzieci.

Jak alkohol może uszkodzić płód?

I trymestr ciąży

Spożywanie alkoholu może między innymi prowadzić do uszkodzeń mózgu, osłabia rozwój komórek, może uszkadzać serce, nerki, oczy, uszy, prowadzić do deformacji twarzy.

II trymestr ciąży

Spożywanie alkoholu osłabia rozwój mózgu, uszkadza mięśnie, skórę, gruczoły, kości.

III trymestr ciąży

Spożywanie alkoholu osłabia rozwój mózgu i płuc, prowadzi do zaburzeń rozwoju wzrostu.

To do jakich uszkodzeń dojdzie po wypiciu konkretnej dawki alkoholu zależy od wielu czynników. Ze strony matki jest to: wieku, stanu jej zdrowia, obecność chorób towarzyszących, innych uzależnień np. od narkotyków, nikotyny, sposobu jej odżywiania w ciąży.

Kobiety uzależnione od alkoholu nierzadko maja problem z wątrobą, która oczyszcza organizm z toksyn;  wtedy alkohol dłużej krąży we krwi i może powodować poważniejsze uszkodzenia płodu.

Ze strony dziecka są to głównie obciążenia genetyczne, potencjał rozwojowy np. dziecko inteligentnych, wysoko funkcjonujących rodziców, bez historii chorób psychicznych i upośledzenia w rodzinie narażonej na działanie alkoholu może doznać mikrouszkodzeń mózgu, ale jego funkcjonowanie i tak będzie zdecydowanie lepsze od dziecka, które tego potencjału nie miało.

Czy FAS się dziedziczy?

Nie. Jedyną przyczyną powstania zaburzeń ze spektrum FASD jest przedostanie się alkoholu przez łożysko do krwi dziecka i jego toksyczny wpływ na rozwój.

Jakie są objawy FAS?

OBJAWY FIZYCZNE (SOMATYCZNE)

Inne zniekształcenia

oraz zaburzenia

OBJAWY PSYCHICZNE I UMYSŁOWE WYNIKAJĄCE Z USZKODZENIA MÓZGU

Objawy związane z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego:

Trudności w uczeniu się:

Nieprawidłowe zachowania społeczne:

Objawy wtórne:

 Jak funkcjonują dzieci i dorośli z FAS?

Czy FAS da się wyleczyć?

Zasadniczym krokiem w kierunku udzielania właściwej pomocy jest postawienie prawidłowego rozpoznania. Wyleczeniem niestety nie będzie zlikwidowanie FAS – on bowiem trwale pozostanie, natomiast można zapobiegać objawom wtórnym.

„Leczenie” FAS obejmować powinno:

Dziecku z FAS niezbędne jest podejście holistyczne – pomoc psychologiczna, edukacyjna, medyczna (w tym rehabilitacyjna, chirurgiczna korekcja wad, leczenie objawów neurologicznych), terapia neurostymulacyjna.

Uszkodzenia mózgu makro i mikro, zlokalizowane i rozsiane, nie wykluczają możliwości rozwoju. Bywa, że inne obszary mogą przejmować kontrolę funkcji poznawczych i zawiadywanie funkcjami wykonawczymi, ale tylko w warunkach zorganizowanej i intensywnie prowadzonej stymulacji. Plastyczność mózgu – jest podstawą nadziei terapeutycznej.

Z FAS się nie wyrasta i nie da się go wyleczyć, ale można pomóc tym osobom łatwiej żyć.

Opracowała:

Agnieszka Hartung

Diagnosta i terapeuta w Specjalistycznej Poradni FAS Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”

Więcej informacji na naszej stronie internetowej: www.teczaserc.pl

Exit mobile version