Site icon Tu Świnoujście

Zachodniopomorskie. PŁYTY NAGROBNE JAKO CHODNIK NA DZIAŁCE

Zachodniopomorskie. PŁYTY NAGROBNE JAKO CHODNIK NA DZIAŁCE.

Policja_ZachodniopomorskaaZachodniopomorskie. PŁYTY NAGROBNE JAKO CHODNIK NA DZIAŁCE.

Policjanci odnaleźli i zabezpieczyli 3 płyty nagrobne, skradzione z cmentarza w Golęcinie.

Sprawca może odpowiadać za przestępstwo kradzieży w związku z profanacją miejsca pochówku. Grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności.

Koordynator ds zabytków KWP w Szczecinie otrzymał informację, że nieznany mężczyzna na działce przy ul. Rolnej w Szczecinie wyłożył chodnik przed altanką z płyt nagrobnych, które zabrał z cmentarza przy ul. Pokoju w Szczecinie-Golęcinie.

Zachodniopomorskie. PŁYTY NAGROBNE JAKO CHODNIK NA DZIAŁCE.

Działka została odnaleziona , a na  miejscu zabezpieczono 3 płyty nagrobne, wykonane z bazaltu, pochodzące z cmentarza w Golęcinie.

Zachodniopomorskie. PŁYTY NAGROBNE JAKO CHODNIK NA DZIAŁCE.Pierwsza z płyt należy do Gustava Juliusa Wilhelma Kerstena, który urodził się 15 listopada 1861 roku w Gocławiu. Był synem robotnika Karla Kerstena i Sophie Kersten z d. Müller z Gocławia. Mieszkał przy ul. Strzałowskiej (Bergstraße 6) w Golęcinie (Frauendorf).

Był cieślą okrętowym. 12 kwietnia 1887 roku w Golęcinie ożenił się z wdową Marią Regine Wilhelmine Laabs z d. Vitsch (ur. 18 lutego 1845 roku w Golęcinie). Gustav Kersten zmarł 16 stycznia 1909 roku w Golęcinie, gdzie został pochowany.

Kolejna płyta należy do Caroline Marten z d. Schröder. Caroline Schröder urodziła się 31 maja 1829 roku w Wąwelnicy (Wamlitz). Była córką właściciela gospodarstwa Friedricha Schrödera z Wąwelnicy.

Wyszła za mąż za robotnika Ferdinanda Martena z Golęcina. Mieli dzieci: Karoline (1853-1916), Friedricha Augusta (ur. 1860) oraz Christiana Friedricha Alberta (1862-1941).

Caroline mieszkała przy ul. Światowida 2 w Golęcinie, gdzie zmarła 20 grudnia 1900 roku. Pochowano ją na cmentarzu w Golęcinie 2 stycznia 1901 roku.

Ostatnia z płyt należy do Auguste Maria Dorothee Schwind z d. Reinke. Auguste Reinke urodziła się 23 listopada 1859 roku w Szczecinie.

Była córką Charlotte Christine Wilhelmine Sophie Reinke ze Szczecina. 6 stycznia 1881 roku w Szczecinie wyszła za mąż za kierownika pociągu Friedricha Wilhelma Schwinda (1852-1910).

Auguste i Friedrich mieli dzieci: Hedwig Elise Anną (ur. 1881 roku, była żoną nauczyciela Genza z Golęcina), Elisabeth Auguste (ur. 1883), Ernsta Carla Hermanna (ur. 1884) i Wilhelma Hugo (ur. i zm. w 1889 roku).

Auguste Schwind mieszkała przy Schiffbau-Lastadie 9 w Szczecinie. Zmarła 10 maja 1903 roku w szpitalu w Szczecinie i pochowano ją na cmentarzu w Golęcinie 13 maja 1903 roku.

Nagrobki zostały, zgodnie z decyzją Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie,  przewiezione na cmentarz w Golęcinie, skąd zostały skradzione.

Sprawca, który zabrał zabytkowe płyty nagrobne z cmentarza, może odpowiadać za przestępstwo kradzieży w związku z profanacją miejsca pochówku. Czynności wyjaśniające w sprawie są w toku.

Odzyskane nagrobki @Szczecin

 

nadkom. dr Marek Łuczak

Exit mobile version