Site icon Tu Świnoujście

Od jutra Dni Morza, Święto Marynarki Wojennej, Tarzan Teatru Ocelot – w Świnoujściu

Od jutra Dni Morza, Święto Marynarki Wojennej, Tarzan Teatru Ocelot - w Świnoujściu.

Od jutra Dni Morza, Święto Marynarki Wojennej, Tarzan Teatru Ocelot – w Świnoujściu.

Któż z nas nie zna historii o Tarzanie, chłopcu wychowanym w dżungli, autorstwa E.R. Burroughsa. Wielokrotnie ekranizowana opowieść, trafiła nie tylko na małe i duże ekrany ale również na deski teatrów.

My jednak chcemy Was zaprosić na prawdziwie podniebny spektakl. Za sprawą grupy Ocelot, Tarzan pojawi się w Amfiteatrze im. Marka Grechuty.

Od jutra Dni Morza, Święto Marynarki Wojennej, Tarzan Teatru Ocelot - w Świnoujściu.

W najbliższa niedzielę 26 czerwca, zapraszamy do Amfiteatru przy ul. Chopina na spektakl w wykonaniu artystów Teatry Ocelot. Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Spektakl w wykonaniu artystów Teatru Ocelot /Martyna Majak, Mariusz Bochniarz, Bogdan Zając/ utalentowanych stypendystów Fundacji/Finalistów programu Mam Talent /min.: Tarzan – Mariusz Nguyen, Jane – Hanna Czuban oraz Duch natury – Maja Kućko/ oraz najmłodszych podopiecznych Fundacji, jest gwarancją dobrej zabawy i spotkania z akrobatyką na najwyższym poziomie.

Scena dynamicznego tańca Tarzana i zwinnych ocelotowych małp zachwyciła jurorów i widzów drugiej edycji popularnego programu „MAM TALENT”.

Od jutra Dni Morza, Święto Marynarki Wojennej, Tarzan Teatru Ocelot - w Świnoujściu.

Scenariusz i reżyseria: Beata Zając

Scenarzystka i reżyserka widowisk sztuki ruchu. Dyrektor artystyczna Teatru Ocelot. Pedagog, wykładowca akademicki, badacz procesów twórczych. Sprawowała nadzór artystyczny nad międzynarodowymi projektami Ocelot Foundation. Wykreowane przez nią widowiska sztuki ruchu zachwycały publiczność w kraju i na świecie.

Nadzór akrobatyczny: Bogdan Zając

Założyciel i Prezes Fundacji, Trzykrotny Mistrza Świata w Akrobatyce Sportowej, uznany solista Cirque du Soleil (Kanada,USA), trener i konsultant akrobatyczny największych światowych produkcji Franco Dragone, Cirque du Soleil, lekarz medycyny sportu.

Przygotowanie akrobatyczne dzieci i młodzieży: Paweł Horbacz.

OCELOT FOUNDATION – 20-lat rozwoju inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych, społecznych i sportowych w kraju i na świecie.

Fundacja Wspierania Kultury Ruchu OCELOT jest organizacją o zasięgu międzynarodowym, której głównymi celami są: inicjowanie, wspieranie i promocja działalności kulturalnej, sportowej, edukacyjnej oraz medycznej.

Sztandarową działalnością Fundacji jest prowadzenie teatru eksperymentalnego, którego tematem przewodnim jest ruch.

Dzięki sprzedaży widowisk artystycznych Teatru Ocelot w kraju i na świecie, Fundacja wypracowuje środki na działalność statutową w zakresie EDUKACJI artystycznej i sportowej dzieci i młodzieży oraz działalności MEDYCZNEJ – rehabilitacja medyczna, medycyna sportu, coaching zdrowia, medycyna stylu życia w ramach Instytutu Psychoedukacji i Medycyny Stylu Życia OCELOT.

Program  Dni Morza Świnoujście 2022 Święto Marynarki Wojennej

24 – 26.06.2022r.

24.06., piątek

Port Jachtowy im. Jerzego Porębskiego

godz. 17.00 Początek imprezy (strefa gastronomiczna, strefa animacji, strefa animacji sportowych: dmuchańce, eurobungy itp.)

godz.  17.00 – 18.30 Konkursy dla dzieci, DJ

godz. 20.00 Koncert SARSA

godz. 21.30 Koncert zespołu LemON

po koncercie pokaz sztucznych ogni

godz. 22.40 Koncert Mikołaja Trybulca – Tribbs

godz. 24.00 Dyskoteka pod gwiazdami

25.06., sobota

Wybrzeże Władysława IV (za stacją Orlen)

14.00 – 22.00 Festyn Marynarski

zwiedzanie okrętów, pokaz sprzętu i uzbrojenia

godz. 14.00 Koncert Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu

godz. 15.00 Akcja „Bezpieczne wakacje” – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Świnoujście. W programie: znakowanie rowerów, konkursy i zabawy, pokaz „alkogogli”, pokaz ratownictwa na wodzie, pokaz udzielania pomocy przedmedycznej

godz. 15.00 Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka

godz. 20.00 Koncert zespołu Tribute to Tina Turner

Plac Piracka Przygoda, Filia MDK Warszów, ul. Sosnowa 18

Piknik Rodzinny

godz. 15.00 Animacje dla dzieci

godz. 16.00 Występy grup działających przy MDK Warszów, pokazy taneczne Klubu Tańca Sportowego ATU

godz. 20.00 Koncert zespołu MaSza

godz. 21.00 Koncert zespołu Brass Dead

Muszla Koncertowa – promenada

godz. 18.00 Koncert zespołu DTKF Shanty

godz. 19.30 Koncert zespołu LOKA

26.06., niedziela

godz. 8.00 Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej i Świetlnej na okrętach 8 FOW

Kościół Garnizonowy, ul. Piłsudskiego 43

godz. 12.00 Uroczysta Msza Święta intencji Marynarki Wojennej z udziałem Pocztu Sztandarowego i Kompanii Honorowej z Komendy Portu Wojennego, Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu.

Amfiteatr im. Marka Grechuty, ul. Chopina 30

godz. 19.00 Spektakl pt. „Tarzan” – Fundacja OCELOT

na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.

Z tej okazji już w najbliższy weekend marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej zaplanowano szereg uroczystości i pokazów dostępnych dla wszystkich mieszkańców oraz gości odwiedzających Świnoujście, by móc razem celebrować to wspaniałe święto.

Zapraszamy Państwa do świętowania razem z marynarzami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i poniżej przedstawiamy plan tegorocznych obchodów i imprez:

25.06. SOBOTA

Festyn Marynarski,

Wybrzeże Władysława IV (od stacji ORLEN do Kapitanatu Portu)

godz. 14.00 – 20.00 Zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek 8.FOW w tym m.in.:

sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armata przeciwlotnicza z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, wóz Wojskowej Straży Pożarnej, wóz zabezpieczenia medycznego.

godz. 14.00 Koncert inauguracyjny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu.

godz. 15.00 Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka.

od godz. 16.00 Występy artystyczne, gry i zabawy na scenie.

godz. 19.00 Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka.

godz. 20.00 Koncert finałowy zespołu estradowego Tribute to Tina Turner.

Na stanowisku informacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu będzie można dowiedzieć się o zasadach naboru do służby oraz do nowej formy służby, czyli Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

Dodatkowo odbędzie się impreza społeczna „Bezpieczne Wakacje” organizowana przez międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA region Świnoujście.

Ponadto o godzinie 14.00 na Stadionie Miejskim w Świnoujściu odbędzie się charytatywny mecz piłkarski z publiczną zbiórką darów pomiędzy reprezentacją 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i reprezentacją społeczności ukraińskiej ze Świnoujścia.

26.06. NIEDZIELA

godz. 08.00 Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca iluminacja Gali Świetlnej na okrętach 8.FOW stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta.

godz. 12.00 Uroczysta Msza Święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym, ul. Piłsudskiego 43.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tych dni z Marynarką Wojenną i 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża !

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni.

Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie.

Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.

Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni.

W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu.

Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna.

Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

Do pobrania

Program Dni Morza Świnoujście 2022

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Jarosław Jaz

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

Exit mobile version